A+ A A-

 

6 Aralık tarih ve 30970 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile mevsimlik olarak çalışan zeytin sıkım tesislerinde mühendis çalıştırma zorunluluğu kaldırıldı.

Zeytinyağı işletmecilerine müjde
Haber: Oktay Çayırlı

Mevsimlik olarak çalışan zeytin sıkım tesislerinin bir ziraat veya bir gıda veya kimya ya da bir kimyager çalıştırma zorunluluğu, uygulamadan kaldırıldı. 6 Aralık 2019 tarih ve 30970 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren "Gıda ve Yem İşletmelerinde Çalıştırılması Zorunlu Meslek Mensuplarının Belirlenmesine Dair Tebliğ" ile yürürlükten kaldırıldı. Böylece, yılda sadece üç / dört ay çalışan zeytinyağı tesislerinde çok büyük sıkıntılar yaratan bir sorun ortadan kalkmış oldu.
11.06.2010 Tarihinde kabul dilen 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, kurulum gücü 30 HP'yi aşan ve /veya 10 ve daha çok işçi çalıştırmakta olan zeytinyağı fabrikalarında bir gıda veya bir ziraat veya bir kimya mühendisi ya da bir kimyager çalıştırılması zorunluluğu getiriyordu. Oysa sadece zeytinin bol olduğu "var yılı"nda bile yılda sadece üç / dört ay çalışabilen zeytinyağı fabrikalarının yıl boyunca bir mühendis çalıştırabilmesi uygulamada mümkün olmuyordu. Yapılan denetimlerde, mühendis çalıştırmayan zeytinyağı tesisleri yüksek ceza riskiyle karşı karşıya bulunuyordu.
Yaklaşık 10 milyon zeytin ağacı ve 73 zeytinyağı sıkım tesisinin bulunduğu Milas'ı da yakından ilgilendiren konuyla ilgili olarak müjde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden verildi.
Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Muğla’da sezonluk çalışan, zeytinyağı işletmecilerinin zorunlu personel bulundurma sorunu Resmi Gazetede yayınlanan “Gıda ve Yem İşletmelerinde Çalıştırılması Zorunlu Meslek Mensuplarının Belirlenmesine Dair Tebliğ” in yayınlanmasıyla son buldu” ifadelerine yer verilirken, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak; “ Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin katkılarıyla sezonluk çalışan zeytinyağı işletmelerindeki istihdamı zorunlu personel tutma sorunu ortadan kaldırıldı. Tüm işletmecilerimize ve üreticilerimize hayırlı ve bereketli bir sezon diliyorum” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin