A+ A A-

 

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü, 24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada, aşının önemine dikkat çekildi.

260418asi.jpg
Haber: Hamza Balandı
Muğla İl Sağlık Müdürlüğü, her yıl 24-30 Nisan’da kutlanan Dünya Aşı Haftası dolayısıyla konu hakkında bilgilendirmede bulundu.
Yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin (toksinler) etkileri ortadan kaldırılarak geliştirilen biyolojik maddelere AŞI denir. Aşılar, belirli bir hastalığa yakalanmadan önce kişilere ulaşıp onların bağışıklanmalarını sağlamak amacıyla verilir. Vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yakalayıp yok eden koruyucu maddelerin (antikorlar) oluşmasını sağlarlar. Bu şekilde aşılanan kişi aşılandığı hastalıklara karşı bağışık yani dirençli olur. Aşılama ile Ulaşılan Başarılarımız: Çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren tamamen yok edilmiştir. Hastalık etkeni yok edildiğinden çiçek aşısı uygulamaları durdurulmuştur. Yine çocukluk çağı hastalığı olan poliomiyelit (çocuk felci) ülkemizde en son 26 Kasım 1998 de görülmüştür. Polio Eradikasyon Programı çalışmaları ile ülkemizin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi 21 Haziran 2002’de “Poliodan Arındırılmış Bölge” sertifikası ile belgelendirmiştir. Ülkemizde Kızamık hastalığını yok etmeye yönelik bir program başlatılmış,2003–2005 döneminde 9 ay–14 yaş grubunda 18.216.897 çocuğumuz kızamık aşısı olmuştur. Ülke genelinde yılda 30 bin vaka görülürken 2009 ve 2010 yıllarında hiç yerli kızamık vakamız yoktur.”
Aşının önemine dikkat çekilen açıklamada, aşıların Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak uygulandığına dikkat çekildikten sonra şunlar söylendi: “Ülkemizde halen uygulanan DaBT (karma aşı) difteri, boğmaca ve tetanozdan, Polio aşısı çocuk felcinden, Hep-B aşısı Hepatit B’ye bağlı B tipi sarılık, siroz ve karaciğer kanserinden,Hepatit-A aşısı A tipi sarılıktan, suçiçeği aşısı suçiçeği hastalığından, Hib aşısı H.influenza tip b’ye bağlı menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından, BCG aşısı veremden, KKK (Kızamık-kabakulak-kızamıkçık ) aşısı kızamığa bağlı zatürree, orta kulak iltihabı ve SSPE (subakut sklerozan panensefalit) hastalığından, doğumsal kızamıkçık sendromu ve kabakulaktan, KPA aşısı ise zatürree, beyin iltihabı ve kan zehirlenmesinden korur. Tam aşılı çocuk; 1’er doz BCG ve KKK, 3’er doz DaBT-İPA-Hib,Polio, Hep-B, KPA,1’er doz Su Çiçeği, 2’er doz Hepatit-A aşılarının tamamını almış çocuk olarak tanımlanmaktadır. Aşılarını uygun sayıda ve uygun aralıklarla almamış çocuklar yeterince korunmuş olmaz. Aşıların zamanında ve uygun aralıklarla uygulanması çok önemlidir. Bütün çocuklar doğar doğmaz takvime uygun bir şekilde aşılanmaya başlanmalıdır. Bazı hastalıklar için risk grubunda kabul edilen erişkinler de sağlık kuruluşlarına başvurarak yapılması gereken aşılar konusunda bilgi edinmeli ve aşılanmalıdır. Aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin