A+ A A-

 

DİSK Genel İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Uzay Kocabaş, Hükümet tarafından müjde olarak açıklanan taşeron işçiye kadro verilmesi düzenlemeleri hakkında görüşlerini açıkladı.

271217disk_29ec3.jpg
Haber: Yunus Emre Demirtaş
DİSK Genel İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Uzay Kocabaş, Hükümet tarafından müjde olarak açıklanan taşeron işçiye kadro verilmesi düzenlemeleri hakkında görüşlerini açıkladı.
Kocabaş, taşeron işçi düzenlemesinin boş çıkacağını ve işçinin umduğunu bu sefer de bulamayacağını, düzenleme hakkında herkesin kafasında soru işaretleri olduğunu, konunun muhataplarının bilgilendirilmediğini ve Kanun Hükmünde Kararnamelerle mecliste tartışılmadan uygulamaya geçirileceğini belirten Kocabaş, konunun mecliste tartışılarak yasa tasarısıyla meclisten geçirilmesini ve düzenlemenin yasalaşmasını istediklerini dile getirdi.
“1 MİLYON İŞÇİNİN KADERİ KHK’YLA DÜZENLENEMEZ”
Taşeron düzenlemesinin KHK’larla mecliste tartışılmadan ve sendikaların görüşü alınmadan yürürlüğe girmesinin herhangi bir olumsuzluk karşısında idari mahkemelere başvurma yolunu tıkadığını ifade eden Kocabaş, “Biz konuyla ilgili bütün bilgileri ve yorumları basın yoluyla öğreniyoruz. Genel merkezimize konuyla ilgili herhangi yazılı bir metin gönderilmedi. Burada önemli olan konunun muhataplarıyla paylaşılması. Ama Hükümet buna yanaşmıyor. Bir Hükümet sözcüsü ‘Biz bu konuyu KHK’larla yaparız’ diyor. Mecliste görüşülmeden KHK’larla yapılan çalışmalar herhangi bir olumsuzluk yaşandığında başvuracağımız idari mahkemelerin yolunu tıkıyor. Özetle bu konunun muhataplarıyla tartışılmadan sadece Hükümet tarafından oluşturulan küçük bir komisyonla, KHK’larla geçirilmesini kabul etmiyoruz. 1 milyon işçinin kaderi mecliste görüşülmeden KHK ile düzenlenemez” dedi.
“NORM KADRO KALDIRILMALI”
Belediye işçilerinin taşeron sorununun çözülmesinin belediyelerde NORM kadro sınırlamasının kaldırılmasından geçtiğini belirten Kocabaş, “Taşerona kadro hayali yine boş çıktı. 2 yıl önce de Başbakan böyle bir müjde vermişti ama olmadı. Biz bu konuyu yine bir müjde olarak görmüyoruz. Belediyelerdeki NORM kadro ortadan kaldırılırsa zaten taşerona gerek kalmaz. NORM kadro kaldırılırsa işçiler direkt olarak belediyede kadrolu, sendikalı ve toplu sözleşmeli olarak çalışabilir.” diye konuştu.
“KONUNUN MUHATAPLARI DİNLENMEDİ”
Taşeron düzenlemesi konusunda pek çok sorunun cevabının bilinmediğini söyleyen Kocabaş, “Konu hakkında akıllarda pek çok soru var. Örneğin, taşeron işçiler kadrolu olduklarında, belediyelerden ihale alan şirketlerin ihaleleri iptal edildiği takdirde, bu şirketlerin tazminatlarını kim ödeyecek? Zaten ekonomik olarak zor durumda olan belediyeler mi, yoksa devlet mi ödeyecek bu tazminatları, bu bilinmiyor. Sınav ve sözlü mülakat yapıldığında işçilerin tamamının kadroya geçmesi söz konusu olacak mı, tarafsızlık olacak mı bunları bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı.
“TAŞERONA ŞARTSIZ, AYRIMSIZ KADRO İSTİYORUZ”
DİSK Genel İş Sendikası olarak taleplerini dile getiren Kocabaş, “Bizim talebimiz konunun mecliste tartışılarak kanun tasarısıyla meclisten geçmesi, ayrımsız, şartsız olarak tüm çalışanların kadrolu olmasını istiyoruz. Hükümet bir ayrım yaptı. Yalnızca bakanlık çalışanlarının değil belediye çalışanlarının da kadrolu olmasını istiyoruz.” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin