A+ A A-

 

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni ziyaret eden TBMM Kültür Varlıklarını Araştırma Komisyonu’nda, üye olarak görev alan AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, yurt dışına kaçırılan kültür varlıklarının iadelerinin sağlanması için başlatılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

271117ozturk_78d25.jpg
Haber: Gülşah Baştaşkın
TBMM Kültür Varlıklarını Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen ve içerisinde AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün de yer aldığı komisyon üyeleri, Anadolu Medeniyetleri Müzesini ziyaret ederek incelemelerde bulundular.
Müze Müdürü Enver Sağır’dan müzede sergilenen kültür varlıkları hakkında bilgi alan komisyon üyeleri, eserleri detaylı bir şekilde incelediler. Ziyaretin oldukça verimli geçtiğini belirten TBMM Kültür Varlıklarını Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa İsen, dünden bugüne insanlığa beşiklik eden Anadolu’nun tarihi eserler bakımından oldukça zengin olduğunu söyledi.
İsen gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ülkemizden kaçırılan eserlerin bir kısmı iade edildi, ziyaretimizde bu ederleri de görme fırsatı elde ettik. Bizim hedefimiz, bu eserlerin ne kadar değerli olduğunu, ne kadar önemli olduğunu yurt içinde herkese anlatmak, bir farkındalık yaratmak ve vatandaşlarımızın sahip çıkmasıyla bunların korunabileceğine dair bilinç uyandırmak.” diye konuştu.
Ziyaret sonrasında açıklama yapan bir diğer isim komisyon üyesi AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Türkiye’nin olan nadide eserlerin ait olduğu topraklara getirilmesi için yoğun bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Komisyon olarak yürüttüğümüz çalışmalarla eserlerin sahipliği noktasında bir takip oluşturmaktayız. Türkiye bu değerli eserlerin elbette ait oldukları topraklarda sergilenmesi için elinden gelen her türlü çabayı ve gayreti göstermekten geri kalmayacak!” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin