A+ A A-

 

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, İçişleri Bakanlığı 2018 Bütçesi’nin görüşülmesi sırasında söz aldı.

211117demir_d2602.jpg
Haber: Yunus Emre Demirtaş
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, İçişleri Bakanlığı 2018 Bütçesi’nin görüşülmesi sırasında söz alarak, soru yöneltti.
CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, konuşmasında, “Sayın Bakan, Rakka'dan tahliye edilen DEAŞ militanlarının bir kısmı Suriye geneline dağılırken, aralarından bazılarının da Türkiye'ye geçtiği haberleri sık sık tekrarlanmaktadır. Bu tür haberler doğru mudur? Doğru ise bu militanların sayısı ve son durum nedir?” Yine, cezaevleri ziyaretinde yeni yeni terör gruplarının olduğunu öğreniyoruz. Türkiye'de kaç çeşit terör örgütü var?” dedi.
Demir. sözlerine şu şekilde devam etti: “Sayın Bakan, ülkemizde cezaevlerinin durumu ortada, cezaevleri tıka basa dolu. Cezaevlerine sıkça giden bir milletvekili olarak mahkûmların ciddi bir yakınması var. Hastanelere sevk edilen mahkûm ya da tutuklular jandarma yetersizliği nedeniyle haftalarca hatta üç ay süreyle ilgili hastanelere götürülmüyor. Bu konunun özellikle hastalar için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Belediye başkanlarının görevlerinden sözüm ona istifalarıyla ayrılmalarından sonra yine belediyelerin üst düzey bürokratlarından da istifaları istendi ve onlar da görevlerinden ayrıldı. Son iki ayda istifalarla görevinden ayrılan belediye personelinin sayısı nedir? Yine, bu konuyla ilgili olarak istifa söylentilerinin başladığı günlerde Şafak gazetesi yazarı Hasan Öztürk istifası istenen Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanıyla ilgili “İçişleri Bakanlığının elinde dosyalar çok.” diye yazdı. Siz İçişleri Bakanı olarak bu konuda doyurucu bir açıklamada bulunmadınız. Gerçekten çok dosya var mı? Varsa bu dosyalar ne oldu? Sümen altında mı? Özellikle OHAL’le birlikte karakollarda kötü davranış, hatta dayak gibi haberler duyar olduk. Karakola bile götürmeden sokakta, polis araçlarında bu tür olayların sayıları artmaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda Ankara’da Ulus meydanında 15 -16 yaşlarındaki bir çocuk ayaklarıyla güvenlik işaretlerine vurdu diye güvenlik kontrolünde olan bir ekipten epey bir dayak yedi. Çocuğun ağzı burnu kanayarak, “Şikâyetçi olmayacaksın” dedi. Bunu gören bir bürokrat var, Maliye Bakanlığının misafirhanesinde balkondan görmüş. Sayın Bakan, son bir yılda kaçırılan kişi ve çocuk sayısı nedir? İçişleri Bakanlığının bütçesi hayırlı uğurlu olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin