A+ A A-

 

Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şubesi Başkanı Gülden Sökelioğlu, müftülerce nikâh kıyılmasına imkân veren yasa taslağını eleştirdi.

100817ckd.jpg
Haber: Yunus Emre Demirtaş
Cumhuriyet Kadınlar Derneği Milas Şubesi Başkanı Gülsen Sökelioğlu, müftülerin resmi nikâh kıyabilmesi için TBMM’ye sunulan yasa taslağına tepki gösterdi.
Sökelioğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “CKD olarak 25 Temmuz’da iktidar partisi tarafından TBMM’ye sunulan ve müftülüklere nikâh kıyma yetkisi veren “Nüfus Hizmetleri Kanununda Değişiklik Tasarısı”nın derhal geri çekilmesini talep ediyor ve bu tasarıyı kabul edilemez buluyoruz. Tasarı, yürürlükteki Medeni Kanunu’na ve Anayasamız’a aykırıdır. Laik cumhuriyet rejimini ortadan kaldırmaya yönelik planlı girişimlerden biridir. Tasarı gerekçesi olarak ileri sürülen gerekçelere amiyane tabirle “kargalar bile güler”. Medeni Kanun ile belediyelere verilen resmi nikâh kıyma hizmetinde bugüne değin hiçbir yetersizlik söz konusu olmamıştır.”
CKD olarak, yasa tasarısına izin vermeyeceklerini belirten Sökelioğlu: “Ülkemizde resmi nikâhtan sonra isteyen herkes inancına göre dini nikâh da yapabilmektedir. Bu şartlarda tasarının haklı hiçbir gerekçesi yoktur. Gizli amacın Cumhuriyet rejimini yıkmak olduğu açıkça görülmektedir. CKD olarak buna izin vermeyeceğiz. Atatürk’ün kurduğu ve hepimizin yaşatmakla yükümlü olduğumuz laik cumhuriyet rejiminin yıkılmasına, kadına yönelik ayrımcılığa, kadın ve çocuk hakları ihlaline mer’i yasalarımız ve Anayasamız’ın yok sayılmasına seyirci kalmayacağımızı, tüm yasal ve demokratik direnme haklarımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz. Laik cumhuriyetten, kadın ve çocuk haklarından yana olan tüm vatandaşlarımızı da birlikte hareket etmeye davet ediyoruz. Türkiye laiktir, laik kalacaktır!” ifadelerini kullandı.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin