A+ A A-

 

CHP Muğla Milletvekili Avukat Akın Üstündağ, 5 Nisan Avukatlar Günü ile ilgili bir mesaj yayımladı. Üstündağ, mesajında referandumla ilgili olarak “Başkanlık sisteminde avukatlara gerek kalmayacak” ifadelerine yer verdi.

050417avukat.jpg
Haber: Yunus Emre Demirtaş
CHP Muğla Milletvekili Avukat Akın Üstündağ, 5 Nisan Avukatlar Günü ile ilgili bir mesaj yayımladı.
Üstündağ mesajında, Avukatlar Günü’ne ilişkin şu ifadeleri kullandı “5 Nisan 1958’de İzmir’de toplanan baro başkanları tarafından Barolar Birliği’nin kuruluş çalışmaları tamamlanmış ve bu tarihin “Avukatlar Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiştir. O tarihten bu yana 5 Nisan “Avukatlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Meslektaşlarımın Avukatlar Günü’nü en içten ve samimi dileklerimle kutluyorum. Toplumda adalet duygusunun yerleşmesinde çok büyük faydası olan avukatlık mesleği, kimden gelirse gelsin her zaman haksızlığın ve adaletsizliğin karşısında susmamak, temel hak ve özgürlükleri de savunmak gibi bir tarihi görevi daha vardır. Mesleğin daha itibarlı ve işlevsel hale gelmesi için çalışılması gerekirken, maalesef ülke gündemine oturan Anayasa değişikliği ile mevcut kazanımların dahi kaybedilmesi tehlikesi ortaya çıkmıştır. Yargı bağımsızlığının kaybedilmesi en çok avukatları, dolayısıyla vatandaşlarımızı etkileyecektir.”
Başkanlık sisteminin gelmesi halinde, avukatlık mesleğinin yapılamayacağını öne süren Üstündağ “HSYK’nın yapısının değiştirilerek altı üyesinin Cumhurbaşkanı tarafından doğrudan -Adalet Bakanı ve Adalet Bakanı müsteşarı da dâhil- ataması ve yedi üyesinin de dolaylı olarak partili Cumhurbaşkanı tarafından dolaylı olarak TBMM tarafından seçilmesi ile adalet mekanizması iktidara ve bir tek partiye bağımlı hale getirilmektedir. Getirilmek istenen sistemle Hâkim ve Savcıların bağımsızlıkları tamamen ortadan kalkacaktır. Her ne kadar teklifin 1. Maddesinde Yargı yetkisinin bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılacağı belirtilmiş ise de uygulamada tam tersi olacaktır. HSYK’nın yen yapılanması, değişikliğin gerçekleşmesi halinde otuz gün içinde tamamlanacak ve Kırk gün içinde göreve başlayacaklardır. HSYK üzerinden Yargıtay ve Danıştay da ( Yargıtay’ın tamamı, Danıştay’ın 3/4 ü) HSYK tarafından belirlenmesi ile Yargıtay ve Danıştay’ın da bağımsızlığı sona erecektir.” dedi.
Mahkemelerin tek bir parti ve kişinin altında olacağını iddia eden Üstündağ, “Partili Cumhurbaşkanlığı ile Cumhurbaşkanı kendi partisinin genel başkanı olabilmesi de mümkündür. Bu durumda Cumhurbaşkanı yürütmenin başı olarak yargıyı istediği gibi dizayn edecek, yargı üzerinde mutlak bir hâkimiyet kuracaktır. Şimdiye kadar efendileri olmamış, emir ve talimatla değil hukuk ve adalet duyguları ile hareket eden Avukatlık mesleği çok büyük bir zarar görecektir. İnsanlar Avukatının niteliğine değil kararı verecek olan Hâkimin siyasi aidiyetine bakacaklardır. Cumhurbaşkanının partisinin il ve ilçe Başkanı yerel mahkemeler üzerinde etki sahibi olabileceklerdir. Hâkim ve savcı karar verirken tarafların durumlarına ve parti aidiyetlerine de bakmak zorunda kalabilirler. Evrensel hukuk ilkelerinden ve kuvvetler ayrılığından uzaklaştıkça hukuk devleti ve hukukun üstünlüğünde de uzaklaşılacaktır. Adalet sistemi bağımsız olmayan bir ülkeye dış sermaye gelmez ve ekonomi daha da bozulur. Fren ve denetleme mekanizmaları belirlenmemiş olan değişiklik teklifinde ayrıca Anayasa Mahkemesinin 15 üyesinin 12’sinin dolaylı ve doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmesi aynı zamanda Yüce Divan olarak görev yapacak olan Anayasa Mahkemesinin Cumhurbaşkanının vesayeti altına girmiş olacaktır. Yeni sistemde Avukatlık mesleği çok yara alacaktır ve Avukatların kendi görevlerini sağlıklı olarak yapmaları zorlaşacaktır. 2010 Referandumu ile FETÖ’ye teslim edilen Yargı, şimdi de bir partinin ve tek bir kişinin eline verilmek isteniyor.” şeklinde konuştu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin