A+ A A-

 

Milas’a gelerek 8. Uluslararası Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’ndan halka seslenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tüm engellemelere rağmen Türkiye’nin refaha ve huzura ereceğini söyledi. Bakan Soylu, 16 Nisan’daki referandumun Türk milleti için de tarihi bir fırsat olduğunu kaydetti.

040317bakansoylu_09752.jpg
Haber: Mutlu Hazer
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Muğla ziyareti kapsamında 8. Uluslararası Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na katılarak buradan halka seslendi.
Muğla Valisi Amir Çiçek, AK Parti Muğla Muğla Milletvekili Hasan Özyer, AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Milas Kaymakamı Eren Arslan, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, AK Parti İlçe Başkanı Levent Akyer, AK Parti üyeleri, daire amirleri, gaziler ve Milas halkı tarafından coşkuyla karşılanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, fuar alanı girişinde yoğun bir sevgi seliyle karşı karşıya kaldı. Milas halkıyla kucaklaşan Bakan Soylu, fuar alanına ancak 40 dakika sonra girebildi.
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Muğla Valisi Amir Çiçek’in ardından kürsüye gelen Bakan Soylu, “Bir yanda tarım gibi insan yaşamını doğrudan bir parçası olan sektör. bir yandan da farklı kültürler halinde birbirleriyle bazen enerji bazen su bazen siyasi sebeplerle ama sonuçta hayatta kalabilmek için maalesef savaşan bir insanlık var. İşte bu fuar özellikle Milas ilçemiz insanlara bir taraftan bu dünyanın hem arazisiyle hem kaynaklarıyla yetebileceğini, tarih boyunca birçok medeniyetin gelip geçtiğini, bizlerin de vaktimiz gelince bu dünyadan göçüp gideceğimizi, ama doğru planlarsak, sorunlarımızı insanların yaşam hakkında temel alırsak, dünya üzerinde kaldığımız bu kısa süreyi herkes için daha sağlıklı daha mutlu, bir şekilde geçireceğimizi anlatmaktadır.” dedi.
“CEP TELEFONU, LÜKS ARAÇLAR KARIN DOYURMUYOR”
Alandaki kalabalık tarafından sık sık alışlanan Bakan Soylu, “Dünyanın suyu herkese yeter, dünyanın petrolü herkese yeter, buğdayı, tahılı, sebzesi, meyvesi herkese yeter. Ama birileri bunun açlığını çekerken birileri israf ederse, birileri açlıktan ölürken birileri obezlikten hasta olursa, buğdayı üretmesi gereken tarım arazilerine bina, apartman yapılırsa o zaman elbette dünyada açlık, kıtlık olur. Gelecek on yıllarda, yüzyıllarda, açlık savaşı olur. Türkiye 78, 5 milyon hektar arazi üzerine kuruludur. Bunun 24 milyon hektarı özellikle tarıma elverişlidir. Bunu hem devlet olarak hem de millet olarak doğru yönetmek zorundayız. Tarım Bakanlığımız bu konuda özellikle son zamanlarda çok önemli adımlar attı ve ciddi bir farkındalık oluşturdu. Türkiye olarak hem çiftçilerimize sağladığımız desteklerle hem de tarımsal arazilerimiz üzerinde koruyucu ve geliştirici tedbirlerle hem de doğru üretim planlamalarıyla, iklim avantajlarıyla kullanarak gelecekte ülkemizi gıda noktasında sıkıntısı yaşamayacak bir noktaya kavuşturmuş olacağız. Dünya gelecek yıllarda pekala gıda göçleri yaşayabilir, cep telefonu ve lüks araçlar maalesef insanların karnını doyurmuyor. Buradan dünyaya, bir mesaj lazım. Dolayısıyla bu fuarı sadece tarımın alıcısı ve satıcılarının karşılaştığı bir fuar olarak görmek tabi ki hata olur. Buradan ayrılan ve buradan bu eserlerini gördükten sonra ayrılan insanlar, tarım anlamında bu küresel gelecek vizyonunu da almış olmalıdır. Bu fuarın misyonu da amacı da elbette ki budur.” diye konuşarak tarımın önemine dikkat çekti.
Türk milletinin geçmişten bugüne bir dizi entrika, darbe, bölücülük gibi yollarla güçlü olmasının engellendiğine dikkat çeken Soylu, “Bazen tarlanızda bazen bağınızda bazen bahçenizde birçok zorluk çektiniz. Bazen rey verdiniz, reyinizi kıymete almadılar. Bazen çocuklarınızı okula gönderdiniz, anarşiden okutamadınız. Bazen reyler, oylar verdiniz, seçtiğiniz insanları idam sehpasına gönderdiler. Bazen ekonomik krizlerle sizleri terbiye etmeye çalıştılar. Gün oldu Alevi- Sünni diye ayırmaya, gün oldu etnik kökenler üzerinden çıkacak tartışmalarla bizi, sizi terbiye etmeye çalıştılar. 'Sizin oyunuz bir işe yaramaz' dediler. Bazen Ankara'ya kasketleriniz yüzünden, föturlerınız, şalvarlarınız yüzünden, 'Köylülerin burada işi yok' denerek sokmadılar. 60, 70, 80, 90 yılının, her yılın, kendisine ait sıkıntılarını yaşadınız. Ama ellerinizde bulundurduğunuz zenginliklerinden vazgeçmediniz. Toprağınızı ektiniz, biçtiniz. Dünyada ne varsa onla buluşturmaya geçtiniz. Allah'a şükrettiniz. Hiç yeisse, üzüntüye kapılmıyoruz. Bizi yok sayanlara, bizi bir şekilde bu memleketi size idare ettirmeyeceğiz diyenlere karşı sakin duruyoruz, şiddete başvurmuyoruz, silah göstermiyoruz. Bize ne yaparlarsa yapsınlar hiçbir oyuna girmiyoruz, hangi oyunu kurarlarsa kursunlar, hiçbirisine tenessül etmiyoruz. ‘Dimdik ayakta duruyoruz, reyimizle, oyumuzla, sandığımızla beraber demokrasimize sahip çıkıyoruz’ diyorsunuz.” diye konuşarak 16 Nisan’da yapılacak olan referandumun tarihi bir önem taşıdığını söyledi.
“16 NİSAN TARİHİ BİR FIRSATTIR!”
“Bu millet sadece 780 bin kilometrekareye hizmet eden bir millet değildir. Biz daha güçlü, hür, zengin, özgür olacağız. Çocuklarımız yarın bu ülkede daha rahat iş bulacaklar. Hiç yakanızdan düşmediler. Bizi hep tehdit ettiler. Bize dediler ki, 'akıllanmayacak mısınız?' Başbakanınızı astık akıllanmadınız, darbe yaptık, bir annenin iki oğlunu sağcı ve solcu diye birbirine düşürdük, mezhep üzerinden sizi birbirinize düşürdük akıllanmadınız, siz bu ülkeyi yönetmezsiniz dediler. Biz de onlara haykırıyoruz. Akıllanmayacağız!” diyen Soylu, 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimine de göndermede bulunarak 16 Nisan’da millet iradesine sunulacak olan 18 maddelik anayasa değişikliği konusunda şunları kaydetti: “16 Nisan'da önemli bir karar vereceğiz. Bu fuarların daha şenlenmesini istiyoruz biz. Şuradaki alışverişlerin daha fazla olmasını istiyoruz biz. İnsanların yarından endişe edip yatırımdan geri durmamalarını istiyoruz. İstihdamın artmasını, enflasyonun yüzde 5'in altına düşmesini istiyoruz biz. Bu fırsatı bu ülke bir daha bulmayabilir. Çünkü dünya bugün lider yoksunluğu çekmektedir. Oysa etrafımızdaki coğrafyada, bir taraftan Ortadoğu'da ateş çemberi var, Avrupa hangi adımı atacağını bilemiyor, İngiltere Avrupa Birliği'nden çıkıyor. Ortak değerlerinden ayrılıyorlar. Tam fırsatıdır bugün. 3 bin dolardan 11 bin dolara geldik. Bunu 25 bin dolara getirmenin tam fırsatıdır. Bunu biz Recep Tayyip Erdoğan'ın dışında kimseyle gerçekleştiremeyiz. Muhalif, muvafık hangi siyasi partiden olursa olsun herkese sesleniyorum. Biz önce ülkemiz, milletimiz, vatanımız, devletimiz, önce bu ülkenin insanlarının geleceği diyoruz. Bunu hep birlikte yarına taşıyabilecek bir anlayışı ortaya koyalım ki Kızılırmak daha güzel aksın, Yeşilırmak coşsun, bu ülkenin ovaları, Çukurovası, benim güzel Milas'ım şenlensin. Biz milletimize yanlış bir yöne sevk etmekten Allah'a sığınırız. Siyasetçiler siyaseti yaparken bir taraftan millete sorumludurlar. Bilmenizi isterim ki bir taraftan da tarihe karşı sorumludurlar. Bu fırsatı hep beraber değerlendirip Türkiye'yi yürüyen değil, koşan bir ülke haline getirelim. Bugün fırsatıdır. Dünyanın şaşkınlık içinde olduğu zaman dilimi bunun fırsatıdır.”
Konuşmasının ardından Soylu, fuara renk katan Dişi Buzağı Güzellik Yarışması’nda, derece alan buzağı sahibi çiftçilere ödüllerini takdim etti ve daha sonra MİTSO’da STK temsilcileriyle bir araya geldi.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin