A+ A A-

 

İlk ve orta dereceli okullarda bugün 2017 – 2018 eğitim ve öğretim yılının sona ermesiyle, Milas’ta yaklaşık 23 bin öğrenci karnelerini alacak.

070618ogrenci_ecf20.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Yaklaşık 8 ay süren eğitim öğretim yılının sonuna gelen öğrenciler, bugün karnelerini alarak yaz tatiline girecek. Milas’ta da okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında öğrenim gören yaklaşık 23 bin öğrenci bugün karne heyecanı yaşayacak.
Yaklaşık 23 bin öğrenci, 2 bin 250 öğretmen ve 176 eğitim kurumunun bulunduğu Milas’ta, 3 ayı aşkın tatil sürecine girilecek.
Milas’ta 2017 - 2018 eğitim-öğretim yılı dönem sonu karne dağıtım töreni, protokol üyelerinin de katılımıyla; 8 Haziran Cuma günü saat 10.00'da Gümüşlük Anaokulu, saat 11.00'de Gümüşlük İlkokulu ve saat 11.30'da Gümüşlük Ortaokulunda düzenlenecek.
Öğrencileri karne heyecanı sararken, aynı zamanda da uzun bir tatil yapacak olmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Türkiye genelinde ise, 18 milyon öğrenci karne alacak. Yeni öğretim yılı yaklaşık 3 aylık tatilin ardından 17 Eylül’de başlayacak.
Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci karne heyecanı yaşıyor. Bu öğrenciler cuma günü karnelerini alarak yaz tatiline girecek. Öğrenciler, yoğun geçen dönemin ardından yaz sonuna kadar dinlenme fırsatı yakalayacak.
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 1 milyondan fazla öğretmen de yorgunluklarını atma imkânı bulacak. Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı gelecek yılın çalışma takvimini hazırladı. İllere gönderilen genelgeye göre yeni eğitim ve öğretim yılı 17 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Birinci kanaat dönemi 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak 2019-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise, 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek.
İlköğretim ve lise son sınıf öğrencileri mezuniyetin yanı sıra yaz tatilinde sınava girme, sınav sonucu öğrenme, tercih yapma ve kayıt heyecanı yaşayacak.
LGS SONUCU 26 HAZİRAN’DA AÇIKLANACAK
Bu yıl ilk kez düzenlenen Liseye Geçiş Sınav (LGS) sınav sonucu için geri sayım başladı. Ortaöğretimi sona erip lise eğitimine geçeceklerin merakla beklediği LGS sınavı 2 Haziran Cumartesi günü itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlendi. Buna göre 2 Haziran 2018 tarihinde iki oturum halinde gerçekleştirilen LGS (Liseye Geçiş Sınavı) sonuçları, 26 Haziran 2018 tarihinde öğrenci ve velilerin erişimine açılacak. Sonuçlar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesi meb.gov.tr dışında hiç bir yerde öğrenilemeyecek ve sınav sonuçları posta yoluyla iletilmeyecek.
YKS 30 HAZİRAN’DA
2017-2018 eğitim ve öğretim yılının sona ermesinin ardından liseli öğrenciler, üniversiteye girebilmek için YKS’de ter dökecek.
YGS yerine bu yıl ilk kez uygulanacak olan YKS başvuruları ÖSYM tarafından alınacak. Üniversiteye giriş sınavı olarak uygulanacak olan YKS ve TYT, 30 Haziran'da gerçekleştirilecek. Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nde Türkçe temel yeterlilik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) sorusu, Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik, Kimya) olmak üzere toplam 120 soru yer alacağı kaydedildi. Soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe ve kısıtlamaya gidilmediği belirtilen açıklamada, soru sayısı dikkate alınarak sınav süresinin 135 dakika olarak belirlendiği kaydedildi.
Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal; Milas’ta bulunan tüm okul idarecileri ve eğitim uzmanları, psikologlar, anne-babalar için “Çocuğunuzun karne notlarını değerlendirmeyin” uyarısında bulundu.
Öte yandan Müdür Bal, yaz tatilinin bir fırsat olduğunu kaydettikten sonra tatil sürecinde öğrencilere eksiklikleri gidermeleri tavsiyesinde bulundu.
Müdür Bal, eğitimcileri yıl boyunca sergiledikleri performanslardan dolayı teşekkür ettikten sonra öğrencilere seslenerek: “Öğrencilerimize, bol bol dinlenmelerini, spor yapmalarını ve streslerini atmalarını tavsiye diyorum. Boş zamanlarında, kitap okumalarını ve ufuklarını açmalarını temenni ediyorum.” dedi.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin