A+ A A-

 

Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi, Proje yürütücülüğünü Zülfü Mollaoğlu’nun yaptığı TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi. Öğrencilerin bilimsel bilgiler ışığında geliştirdikleri toplam 32 çalışma, merak ve ilgiyle izlendi.

170518tubitak.jpg
Haber: Yunus Emre Demirtaş

Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenleriyle birlikte geliştirdikleri projeleri TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda sergilediler. Milas Milli Eğitim Şube Müdürü Şaban Karakoç, Akın Coşkun, okul müdürlerinin katılımıyla düzenlenen Bilim Fuarı, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.
Daha sonra kürsüye çıkarak bir konuşma yapan Okul Müdürü Ali Aktaş, “Ülkemizde 3 günlük yas ilan edilmesine neden olan Filistinli kardeşlerimizin İsrail askerleri tarafından katledilmesini kınıyor, katledilen kardeşlerimize Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. TÜBİTAK’ın desteğiyle bu yıl ilkini düzenlediğimiz TÜBİTAK 4006 bilim fuarının açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Hepinizin bildiği üzere bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biridir. Bilim fuarları, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır.” dedi.
Fuarda Fizik, Kimya ve Biyoloji alanlarında 5’er proje, Tarih, İngilizce, Beden Eğitimi alanlarında 3’er proje, Matematik ve Edebiyat alanlarında 2’şer proje, Coğrafya, Felsefe, Almanca, Müzik alanlarında 1’er proje olmak üzere toplam 32 projeyi, 64 öğrencimiz, 17 danışman öğretmenin nezaretinde özverili çalışmalarını ortaya koyduklarını ifade eden Aktaş, konuşmasında şunları kaydetti: “Öğretmenlerimizin danışmanlığında öğrencilerimizin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını diliyorum. Bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen gençlerimiz ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabilirler. Bu gençlerimizin Her birinin birer Aziz Sancar olarak ülkemizi bilim dalında en iyi şekilde temsil etmelerini temenni ediyorum. Eminim ki proje çalışmalarınızın her biri ileride başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağı olacaktır. Değerli konuklar, proje çalışmalarında emeği geçen başta proje yürütücüsü Fizik Öğretmeni Zülfü Mollaoğlu’na ve proje danışman öğretmen arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunarken gelecek yıllarda daha çok projeyle fuarımızın geleneksel hale gelmesini temenni ediyor; hepinize katılımlarınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum.”
Konuşmaların ardından tüm katılımcılar, kurdele kesimini yaptıktan sonra Bilim Fuarı’nı gezdiler. Liseli öğrencilerin sorunların çözümüne umut ışığı olabilecek nitelikteki çalışmaları izleyenlerden ilgi gördü.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin