A+ A A-

 

Milas Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı, dün gerçekleştirildi. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, meclis toplantısının ardından Milas Belediyesine ilişkin ortaya atılan iddialara cevap verdi. Başkan Tokat; başıboş köpeklerin zorla toplatılıp, itlaf edildiğinin öne sürüldüğü söylemlere ilişkin olarak “İddia edilen konular söz konusu değildir. Milas Belediyesi, her zaman hayvansever bir belediyedir ve hep öyle kalacaktır.” dedi.

070418baskantokat.gif
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat önderliğinde yapılan, Milas Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı dün saat: 10.00’da Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.
12 ana 2 ek gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıya mazeret bildiren Mehmet Öztaş ve Melih Aslangiray katılmadı.
Meclis toplantısı öncesi Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; taşeron işçilerin belediye şirketlerine geçiş süreci hakkında açıklama yaptı ve 10 Nisan tarihinde saat 14.00’de Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda yapılacak halk bilgilendirme toplantısı ve 14 Nisan tarihindeki Milas Belediyespor Genel Kurulu’na tüm meclis üyelerini davet etti.
Başkan Tokat’ın açıklamasının ardından gündem maddelerinin 2. 3. ve 4. maddelerinde yazılı 5393 sayılı yasanın 33/a maddesi ve 5393 sayılı yasanın 24. maddeleri gereği 1 yıl süre ile görev yapacak Encümen, Plan Bütçe ve İmar Komisyon üyelerinin görüşülmesine geçildi.
Yapılan oylama sonucunda; Encümen üyeliklerine: Ece Gülen, Halil Kocabaşoğlu, İlknur Ören.
Plan ve Bütçe Komisyon üyeliğine; Abdullah Ülgen, Halil Ilbıra, Şeref Çağırkan.
İmar Komisyonu üyeliğine; Ahmet Kılbey, Aysun Yılmaz ve Enver Tuna seçildi.
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, faaliyet raporunun okunmasından önce şunları söyledi: “Belediyemiz, 2014 yılında Büyükşehir ilçe belediyesi statüsü kazanmıştır. Yine belediyemiz tarafından yürütülmekte olan; su, kanalizasyon, itfaiye, otopark, mezbaha hizmetleri vb. Muğla Büyükşehir Belediyesine geçmiştir. Bu hizmetlerin Büyükşehir Belediyesine geçmesinden dolayı, gelirde azalma meydana gelmiştir. Ayrıca kanundan önce 13 mahallemiz varken, kanun sonrasında mahalle sayımız yükseldi. Mahalle sayımız ve hizmet alanımız genişlemiş olup, vergi tahsil edilen bazı mahallelerimiz vergi muafiyetine uğramıştır. Mahalle sayısının artması ve gelirin azalmasından kaynaklı, bütçemiz zorlanmıştır. Buna rağmen birlik ve beraberlik içerisinde halkımıza hizmet vermeye çalışıyoruz. Altyapı çalışmaları MUSKİ’ye devredilse de üst yapı çalışmalarını tamamladık. Milas’a modern bir spor tesisi kazandırdık. 132 mahalleye etkin ve adil hizmet götürme konusunda, aşama kaydedilmiştir.”
AK Parti Grubu Meclis Üyesi Hürol Önder, faaliyet raporunda yer almayan vergi gelirleri ve kira gelirlerindeki, tahakkuk ve tahsilât miktarlarını öğrenmek istediğini kaydetti. Önder’in isteğinin ardından 2016 yılı ve 2017 yılındaki gelirlerin açıklaması yapıldı.
Gündemin 5. Maddesi’nde yer alan 2017 Mali yılı Faaliyet Raporu’nun okunması sonrası yapılan oylamada 24 kabul 6 red oya karşı kabul edildi. 6. Madde’de yer alan 2017 Mali Yılı Denetim Raporu komisyon başkanı Ece Gülen tarafından meclis üyelerine okundu. 7. Madde imar komisyonuna havale edilirken, 8. Madde’de yer alan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün; Ören Mahallesi’nde bulunan Mülga Ören Belediyesince Belediye Hizmet Binası olarak kullanılan binanın boş odalarından birkaçının mahalle sakinlerine yönelik kurslarda kullanılmak üzere Halk Eğitim Müdürlüğüne tahsis edilmesi talebinin görüşülmesinde İlgili yerin tahsis olarak değil “Kurs zamanlarında kullanım izni verilmesi” oy birliği ile kabul edildi.
9. maddede yer alan Mavi Yol Su San ve Tic.A.Ş.nin; Mülkiyeti Belediyeye ait tapunun 79 Ada 294 parselinden 1227’m2 lik alanında 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli plan değişikliğinin yapılarak Ambalaj Atıkları Geri Kazanım ve Dönüşüm Tesis Alanına ilave edilmesi talebinin görüşülmesi sonucunda konunun İmar Komisyonunca incelenip gerekli hazırlıkların yapıldıktan sonra meclise gönderilmesine karar verildi.
Başkan Tokat; Mavi Yol şirketinin sözleşmeyi tam anlamıyla yerine getirmediğini fakat değişen mevzuat çerçevesinde en az geri dönüşüm şirketlerine 2 bin metrekarelik alanın verilmesi gerektiğini ifade etti. 10 . Madde kabul edilirken, 11. Madde’de bulunan konu İmar Komisyonu’na havale edildi.
Gündemin 12. Maddesi’nde bulunan 3 adet İmar Komisyon raporu için 1 ay ek süre talebi oy birliği ile kabul edildi.
Belediye bünyesine alınan ozalit makinesi ile vatandaşlara hizmet verilmesi düşünüldüğünden hizmete esas ücret tarifesinin belirlenmesi ile ilgili hazırlanan Plan ve Bütçe Komisyon Raporunun görüşülmesi sonucunda; 60 cm kağıt için metre kare başına KDV hariç 2,50 TL, 90 cm kağıt için metre kare başına KDV dâhil 3,00TL taranan evrakların dijital ortamlarda istenmesi durumunda ise Proje başına KDV dahil 50 TL ücret alınmasına oy birliği ile karar verildi. Ek gündem maddesinde bulunan 2 konu ise İmar Komisyonu’na havale edildi.
“HAYVANSEVERLERLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORUZ”
Başkan Tokat, meclis toplantısı sonunda son günlerde sosyal medya ve bazı yayın organlarında çıkan “Milas Belediyesi tarafından başıboş köpeklerin zorla toplatılıp, itlaf edildiği” iddialarına açıklık getirdi.
Başkan Tokat, hayvansever bir belediye olduklarının altını çizdikten sonra yaptığı açıklamada; “Sosyal medya ve farklı yönlerden gelen ve iddia edildiği gibi hayvanları uygunsuz toplamamız ve uyutmamız söz konusu değil. Yakın zaman içerisinde gönüllü hayvanseverler; belediyemize müracaatta bulunup maddi kaynağını biz sağlayalım ve belediyemizin de katkı vermesi ile ortaklaşa bir kısırlaştırma projesi başlatalım dediler. Bizde bu projeyi uygun gördük. Yani olay gönüllülerin belediyemize bu konuda talepte bulunmaları ve bizimde destek vermemizden ibarettir. Bu anlamda hayvanseverlerin talepleri, bölgedeki ilgili sitelerin talepleri doğrultusunda kısırlaştırma çalışmalarına başladık. Ancak Boğaziçi Mahallemizden bir kişi, bu konuyu Türkiye gündemine taşıdı ve belediyemizin köpekleri alıp götürüp, öldürdüğü izlenimi yarattı. Aynı şahıs, kendisinin 60 adet köpeğinin alındığını da iddia ediyor. İddia edildiği gibi bir durum söz konusu değildir. Gönüllü hayvan severler ve belediyemizce ortaklaşa yürütülen bir çalışma sonucu toplanan köpek 6 sayısı civarında. Söylendiği gibi bu çalışma evde sahipli ve kulak küpeli köpeklere karşı değil; sadece başı boş ve kulak küpesiz köpeklere karşı yürütülen bir çalışmadır. Kaldı ki bu çalışma belediyemizin değil hayvanseverlerin bir çalışmasıdır. Milas Belediyesi olarak biz bu çalışmaya sadece destek verdik.
Bu iddialara karşı Milas Belediyesi olarak gerekli açıklamaları yaptık. Hayvansever arkadaşlarımızda gerekli açıklamaları yaparak ilgili yerlere ilettiler. Meclis üyesi arkadaşlarımızın ve tüm vatandaşlarımızın gönülleri rahat olsun. Bizlerde herkes gibi hayvan severiz. Milas Belediyesi her zaman hayvansever bir belediyedir ve hep öyle kalacaktır. Geçici hayvan barınağımızın kapasitesi doğrultusunda başı boş hayvanlar toplanıyor; gerekli tedavileri, kısırlaştırmaları, aşıları ve kulak küpeleri takılarak 10 gün içerisinde doğal ortamlarına geri bırakılıyor” dedi.
Başkan Tokat’ın konuşmasının ardından meclisi izlemeye gelen bir vatandaş, yollardaki ücretli otopark sisteminin; Marmaris’teki yerel mahkeme tarafından verilen emsal kararın ardından sonlandığını ve Milas’ta uygulamanın hala devam ettiğini söyledi.
Başkan Tokat, Milas Belediyesinin çalışması olmadığını ama Muğla Büyükşehir Belediyesine konuyu ileteceklerini kaydetti.
Başkan Tokat’ın açıklamaları sonrası nisan ayı meclis toplantısı öneri ve dileklerin iletilmesinin ardından son buldu.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin