A+ A A-

 

Muğla Barosuna bağlı Milas’ta görev yapan avukatlar, düzenlenen törenle 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladı.

050418avukatgun_ab2d2.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas’ta dün 5 Nisan Avukatlar Günü etkinlikleri kapsamında ilçede görev yapan avukatlar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.
Milas Belediye Başkanı Avukat Muhammet Tokat’ın katıldığı törende, çelenk sunumunun ardından Muğla Barosu Milas Temsilcisi Av. Fatmanur Selam açıklama yaptı.
Selam, açıklamasında Milas’ta 150’ye yakın avukatın olduğunu ve avukatların maddi olarak büyük sıkıntılar çektiğini söyledikten sonra: “5 Nisan Avukat Günümüzün tarihsel dayanağı; 5 Nisan 1878 yılına İstanbul Barosu’nun ilk Heyet-i Umumiyesinin yapılması ile bu olaydan 70 yıl sonra 5 Nisan 1958 yılında, tüm baro başkanlarının İzmir’de Barolar Birliğinin temelini oluşturan toplantıyı yapmalarıdır. Mesleğimizin çok büyük sorunları var. Sayımız yüz binleri geçmiş, ilçemizde bile neredeyse 150 meslektaş olacağız. Birçoğumuz maddi sıkıntı çekiyor, bizi en çok Maliye ve vergi teşkilatı arıyor. Bizlere daha etkin ve işlevsel çalışma alanları yaratılması gerekiyor. Özlük haklarımızın iyileştirilmesi gerekiyor ve böylece bütün gün sıralayabilirim bunları başka platformlara bırakarak, bu kısa konuşmada sorunlarımıza değil, değerlerimize odaklanmak istiyorum.” dedi.
Avukatların her hak sahibinin, hakkına kavuşması için çalışmasının görevleri olduğunu ifade eden Selam, “Avukat cübbesinin yeşil kısmı hukuk davalarını, kırmızı kısmı ceza davalarını temsil eder. Avukatlık, kamu hizmeti olduğundan cübbenin cepleri yoktur. Avukatlık, bağımsız bir meslek olduğundan cüppenin düğmeleri yoktur, avukatlar kimsenin önünde eğilmezler. Cüppenin siyah rengi yasaların otoritesini ve adaleti, sarı rengi ise adalete hizmet eden mesleğin ağırlığını temsil eder.
Biz avukatlar mesleğimize; ‘Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine ant içerim.’ diyerek başlarız. Biliriz ki sadece hukuk bilen hukukçular, adalete zarar verir. Suçluyu kazıyıp insanı bulan, suçu değil insanı savunan; bunun için kapıları çalınan, bu uğurda kapıları kırılan ama yılmayan, korkmayan ve susmayan, halkı ve hakkı savunan avukatlar olmaya çalışırız.” diye kaydetti.
“DEMOKRASİNİN TEMİNATI AVUKATLARDIR”
Hâkim ve savcıların, cüppe giymiş bürokratlara dönüştüğünü ve bu nedenle hukuk devleti ve demokrasinin teminatının avukatlar olduğunu belirten Selam, konuşmasın son olarak şunları kaydetti: “Demokrasinin adaletteki teminatı olan ‘Avukatlar’ olarak hedefimiz daima adaleti yüceltmektir. Çünkü adaletin küçüldüğü ülkelerde, büyük olan artık suçlulardır. Hukukun kuvvetinin azaldığı yerde, kuvvetlinin hukuku geçerli olur. Varlığımız bağımsız yargının ve savunma hakkının doğal tabiatı sonucudur. Bu nedenle kuvvetlinin, hukuku ele geçirmemesinin teminatıyız.
Avukatlık bazen nefes almamızı güçleştiren bir cenderenin içinde hak aramaktır. Avukatın olmadığı, bir şekilde sistemden dışlandığı durumda, hukuk devleti ve demokrasiden bahsedilemez. Hâkim ve savcılar, cüppe giymiş bürokratlara dönüşür. Bu nedenle hukuk devleti ve demokrasinin teminatıyız.
Üstatların dediği gibi; ‘Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun.’ Haksızlığa barikat, hakkı savunup hakikat olalım. Günümüz tekrar kutlu olsun.”
Selam’ın konuşmalarının ardından etkinlik, hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.
Atapark’ta gerçekleştirilen etkinliğin ardından baro odasında gün dolayısıyla avukatlara ikramlarda bulunuldu ve mesleki sohbet edildi. Avukatlar Günü kutlaması, akşam gerçekleştirilen yemek etkinliğinin ardından son buldu.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin