A+ A A-

 

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, gündemde yer alan ve çok konuşulan taşeron işlerin durumuyla ilgili 2018 yılının ilk açıklamasını Milasmedya’ya yaptı. Başkan Tokat ayrıca Milas Belediyesinin içinde bulunduğu ekonomik durum ve yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak: “Önemli olan paranın olmadığı dönemde, belediyecilik yapabilmektir.” dedi.

031217aciklamka_99600.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, son günlerde gündemde yer alan ve tartışmalara neden olan taşeron işçilerin durumuyla ilgili yılın ilk açıklamasını Milasmedya’ya yaptı.
Gazete Milas Yazı İşleri Müdürü Demet Leyne Turhan’ın makamında ziyaret ettiği Başkan Tokat; açıklamalarında Milas Belediyesinin durumuyla ilgili haksız eleştiriler yapıldığını ve ekonomik olarak zor süreç yaşamalarına rağmen hizmet verme noktasında üst seviyede olduklarını belirtti.
Başkan Tokat, taşeron işçilere değil taşeron firmalarına tazminat ödeyeceğini ifade ettikten sonra şunları kaydetti: “O günkü toplantı, basına kahvaltı şeklinde yapıldı. Bunu aslında şunun için yapmıştık. Kentte yapılan çalışmalarla ilgili basın mensuplarını bilgilendirmek istedik. Kahvaltı zamanı da yılın son günlerine denk geldi. Biz de kahvaltıyı düzenlerken; 2017 yılında yapılan çalışmaların değerlendirildiği ve çalışmaların basın mensuplarına aktarılıp, daha sonra çalışma yapılan alanların gezilmesi olarak planladık. Nitekim asıl amaç o gün 2017 yılının değerlendirilmesi ve çalışma alanlarımızın gezilmesiydi. Konumuzun içerisinde ‘Taşeron işçiler’ konusu yoktu, sorulan bir soru üzerine o açıklamayı yaptım. O konu gündeme geldi. Konuyu şöyle açıkladım: ‘O konu gündemimize yeni geldi, okuyup anlamaya çalışıyoruz. Herhangi bir şekilde bağlayıcı bir şeyler söylemek için erken ama inceliyoruz. Gördüğümüz kadarıyla olacakları söyledik ve 2 Ocak 2018 ve 11 Ocak 2018 tarihleri arasında da müracaatların alınacağını, şirketlerin sözleşmelerinin fesih edileceğini, şirketlere tazminat ödeneceğini vs. söyledik. Orada konu muhabbet çerçevesinde gerçekleşti. Biz bağlayıcı konuşmalara girmedik. Bu aşamada şirketlerin sözleşmeleri fesih edilecek, işçiler belirlenen tarihlerde müracaatta bulunacaklar. Bu süreç gördüğüm kadarıyla, nisan ayına kadar sürecek.”
İŞÇİLERİN SON MÜRACAAT TARİHİ 11 OCAK
İşçilerin, Milas Belediyesine müracaatta bulunma tarihinin en son 11 Ocak 2018 tarihi olduğunu ve müracaatta bulunmayan işçilerin haklarını kaybedeceğini dile getiren Tokat, “Biz bugünden başlayarak 11 Ocak’ın akşamına kadar, taşeron şirkette çalışan hizmet alımı personelimizin şirkete geçmek istiyorum müracaatlarını alacağız. Şu anda o süreç işliyor. Ondan sonra Muğla Valiliğine gidecek ve onların güvenlik soruşturmasına tabi olacak, bu arada emeklilik kazanan işçilerimizin SGK’dan araştırılmaları yapılacak. Netice itibariyle şu anda mevcut durum, nisan ayına kadar devam edecek. Nisan ayında artık ya Milas Belediyesinin mevcut şirketi ya da bu amaçla kurulmuş yeni şirkette devirler yapılacak. Bu devirler için sınav komisyonu oluşturulmuş. Bu komisyonlarda sınav yapılacak. Bu süreci geçenler ya da araştırma ve soruşturmada herhangi bir engeli bulunmayanlar kabul görecek. Taşeron şirketler devreden çıkıyor artık. Belediyenin şirketine işçiler geçmiş oluyor. Burada bir kadro söz konusu değil. Yani tabiri caizse Ahmet’in şirketi devreden çıkıyor, Milas Belediyesinin şirketi devreye giriyor. Yani personel, yine şirket işçisi. Sadece şirketin adı değişecek. Düzenleme bu çerçevede ama hafta sonu bununla ilgili olarak bir tebliğ yayınlandı. Tebliğe göre durumu inceliyoruz. Bu tebliğ doğrultusunda iş ve işlemlerle ilgili kapsamlı bir toplantı yapacağız. Tebliğe göre hareket edeceğiz.Şu anda herhangi bir tazminat rakamı belirlenmedi. Sözleşmede kalan süre bölümünün yüzde 5’inden bahsediliyor. Bizim de şu anda baya taşeron şirketimiz var. Ben sadece şunu söyleyebilirim; sadece Temizlik İşleri Birimi’ndeki tazminat tutarının 600-700 bin civarı arasında olacağını tahmin ediyorum. Bundan başka şirketler de var. Kapsamlı olarak bunu çıkartacağız. Burada şu anda sadece acil olan süreç, personelin müracaatlarını alma süreci olduğu için şirketlerle ilgili durum dediğim gibi Nisan 2018’e kadar devam edecek bir süreç. Sırasıyla işlemleri takip etmek gerekiyor ve süre çok önemlidir. Burada, 11 Ocak 2018’e kadar personelin müracaat etmesi lazım. Aksi takdirde müracaatta bulunmayan işçiler, haklarını kaybediyor. Süreç içerisinde gerekli açıklama ve bildirmeler yapılacak. Düzenlemeye göre sadece, Park Bahçeler Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü birimlerine Milas Belediyesi şirketine bağlı olarak; hizmet alımı yapılabileceği ve bunun dışındaki birimlerde yapılamayacağı şeklinde bir düzenleme var.” dedi.
“ÖNEMLİ OLAN PARANIN OLMADIĞI DÖNEMDE, BELEDİYECİLİK YAPABİLMEKTİR”
Başkan Tokat, Milas Belediyesinin haksız eleştiriler aldığını dile getirdikten sonra şunları belirtti: “Biz o toplantıda, yaptığımız 2016,2017 ve 2018 yılı programlarını anlattık. 2017 yılını verimli geçirdik. Özellikle Milas merkez ve kırsal mahalleler olarak ayrılırsa; Milas merkezde özellikle üst yapıda Milas Belediyesinin sorumluluk alanında bulunan yerlerin çalışmalarını tamamladık. Üst yapıyla ilgili Milas’ta şu anda eksikliğimiz ve sıkıntımız kalmadı. 2014 başında başlanan şehir merkezinde, altıyla ve üstüyle çalışmalarımızın tamamlanmış olduğunu söyleyebiliriz. Yoğun bir kırsal mahalleye sahip olmamız nedeniyle 2017 yılı içerisinde, çok yoğun tempoyla çalıştık. Eski beldelerimizde ve köylerimizde, büyük oranda memnuniyet sağlanmış durumda. 2018 programlarıyla da bütün o eski köylerimizde, bizden olan talepleri aşağı yukarı karşılamış olacağız. Amacımız verdiğimiz taahhütleri yerine getirebilmektir. Bu noktada da ekonomik sıkıntılar çok üst düzeyde olmasına rağmen üretken bir belediye olduğumuzu söyleyebiliriz. Gerçekten bu kadar geniş bir coğrafyada hizmet üretimi, kolay bir iş değil. Bazı noktalarda realiteyi anlattığımızda, bizim genelde hep mazeret ürettiğimiz ifade ediliyor. Ama bu bence haksız bir eleştiri. Çünkü bizim söylediğimiz tam tersidir. Şartları söyleriz ama deriz ki ‘Önemli olan paranın olmadığı dönemde, belediyecilik yapabilmektir.’ Para olduğu zaman herkes belediyecilik yapar. Biz de paranın olmadığı dönemde bu üretkenliği göstermeye çalışıyoruz. Bu konuda da bölgemizde en aktif belediye olduğumuzu söyleyebiliriz. Yükümüzün ağırlığı, biraz da bizi daha fazla çalışmaya itiyor. Söylediğimiz gibi 2018 yılı sonu itibariyle, bütün taahhütlerimizi yerine getirmiş olacağız.”
“TAAHHÜTLERİMİZİ YERİNE GETİRECEĞİZ”
Başkan Tokat, 2020 yılına ertelenen emlak vergilerinin belediye bütçesini zor duruma düşürdüğünü ifade ettikten sonra şunları kaydetti: “Emlak vergileri, 2020 yılına kadar ertelendi. Yine Genel Merkezden talimat geldi. Köylerden gelen taşınmazların satılmamasıyla ilgili olarak. Tabi bu çift taraflı bir şey oluyor şu anda. Hem muafiyet süreci uzatılıyor, hem de taşınmaz satışlarıyla ilgili kısıtlama getiriliyor. Bu gerçek anlamda, bizim gibi belediyelere baya zorlayacak bir süreç bizi bekliyor diyebilirim. Ama tekrar söylüyorum, şartlar ne olursa olsun verdiğimiz taahhütlerin arkasındayız ve vatandaşlarımızın taleplerini yerine getirme konusunda kararlıyız. Bu 2020’ye kadar emlak vergisinde sürecin uzatılması demek, bizim 2021 Mart’ından önce köylerden emlak vergisi alamayacağımız anlamına geliyor. Ama biz şartlar ne olursa olsun, aynı tempoda çalışmaya devam edeceğiz.2017 yılında sadece 100 km sathi asfalt kaplama yaptık. Bunun yanında; sıcak asfalt, parke çalışması var. Bundan fazla rakamlarda çalışmalar yaptık. Bunlar ciddi rakamlardır. Çalışma yaptığımız birçok bölgede, daha önce yapılması hayal bile edilemeyecek işler tamamladık. Türbe tarafından İlamet yolu yapıldı. Ben 30 sene önce siyasete girdiğimde, İlamet yolu konuşulurdu. Bugün Fesleğen’den, Kısırlar tarafına gelen ve Bodrum bölgesine aktif olan yolların çalışması tamamlandı. Bunlar hem coğrafi hem de zor şartlar altında yapılan çalışmalardı. Şu anda Meşelik Mahallesi’nde çalışmalarımız gerçekleştiriyoruz. Sodra Dağı’nın arkasında mesela asfalt olmayan yol kalmadı. Bu yoğun tempoda çalışmak zorundayız. Bu çalışmalar devam ederken, bizim şartlarımızı da dile getirmemiz mazeret olarak algılanmasın.”
“HİZMET ÜRETİMİNDE ÜST DÜZEYDEYİZ”
Milas Belediyesinin tarihinin en alt seviyede gelirinin olduğunu buna rağmen en üst seviyede hizmet verdiklerini söyleyen Başkan Tokat, son olarak sözlerine şunları ekledi: “Milas Belediyesinin göstermiş olduğu tempo, bir mazeret üretme değildir. O şartlara rağmen üst düzeyde performans gösteriyoruz. Şartlarımız devam ederken şunu söylemek istiyorum sadece; bu muafiyetler devam ettiği sürece bu kadar geniş alanda, Milas Belediyesi konumundaki bir belediyenin hizmet üretmesi ancak ‘borçlanmasına’ veya ‘mal satışına’ bağlıdır. 2020’den sonraki şartlar değişecektir. Ama bu geçiş sürecinde; önce 5 yıl olarak konulan, şimdi de uzatılan bu geçiş süreci bizim korumamızdaki kırsalı geniş belediyelerde ancak böyle atlatılacaktır. Bu nedenle bir yandan hizmet üretmek durumundayız, bir yandan da borçlanmaya veya mal satışına gittiğimiz anda oradan eleştiri alıyoruz. Yani kısa vadede bizim gibi belediyelerin başka çaresi yoktur. Bunu her noktada ifade ediyoruz. 2020’de emlak vergisi muafiyetinin kalkmasının ardından durum düzelecek. Şu anda köylerden sadece emlak vergisi değil, her türlü harç ve gelirden muafiyet var. Süreç tamamlandığında, Milas Belediyesi konumundaki belediyelerin sıkıntısı kalmayacak. Biz gelir seviyesi olarak belki tarihimizdeki en alt seviyedeyiz, ama hizmet üretimi noktasında belki en üst seviyedeyiz. Bunu konunun değerlendirilmesi açısından söylüyorum. Yoksa biz eli, kolu bağlı oturan ve mazeret üreten bir belediye değiliz. 2018 yılı itibariyle memnuniyet sağlayacağız derken bunu güvenle konuşuyorum. Çünkü çoğunun işlerini tamamladık. Kırsal mahallerimizin çoğunda memnuniyeti sağladık. Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum bu konuda. Özellikle işleri güzel takip eden muhtarlarımıza ve işbirliği noktasında yapıcı davranan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Onları mahcup etmeyeceğiz, taahhütlerimizi yerine getireceğiz.”

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin