A+ A A-

 

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği ve Milas Belediyesi işbirliğinde, geçtiğimiz pazar günü Ören Mahallesi’nde 100 boğanın katılımıyla ‘Boğa Güreşi’ düzenlendi. Güreşe, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

051217boga.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas’ın Ören Mahallesi’nde 3 Aralık Pazar günü Milas Yörük Obaları Kültür Derneği ve Milas Belediyesi işbirliğinde boğa güreşi gerçekleştirildi.
Ege Bölgesi’nin dört bir yerinden katılan 100 güreşçi boğayla düzenlenen güreş, Ören Mahallesi Toprak Sahası’nda yapıldı. Kıyasıya rekabetin yaşandığı güreş, vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.
Güreşe; Milas Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, MHP İlçe Teşkilatı Başkanı Sinan Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Güreş öncesinde, Milas Yörük Ovaları Kültür Derneği üyeleri yöresel türküler eşliğinde halk oyunlarını sergiledi. İlgiyle izlenen boğa güreşinde; Baş boğa güreşinde Ula’dan ‘Efsane Şımarık’ birinci oldu. Efsane Şımarık’a 5 bin TL para ödülü verildi. Belediye Başkanlığı kupasında ise Kahraman Akar’ın ‘Mert’ isimli boğası güreşi kazanarak, 3 bin TL ödülün sahibi oldu.
Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Başkanı Erkan Turgut, boğa güreşine olan ilgiden oldukça memnun olduklarını ve emeği geçen herkese teşekkür ettiğini dile getirerek: “Ören Toprak Sahası’nda 3 Aralık Pazar günü 4. Ören Boğa Güreşi düzenlendi. Dernek olarak ilk kez gerçekleştirdiğimiz boğa güreşi yoğun bir ilgi gördü. Çevre mahallelerden ve illerden birçok vatandaşımız güreşe geldi. Ege Bölgesi’nden 100 güreşçi boğa katılım sağladı. Kıyasıya rekabet yaşandı. Boğa güreşinden elde ettiğimiz gelir ile dernek ihtiyaçlarımızı karşılayacağız ve Yörük kültürünü yaşatmak için Milas Yörük Obaları Kültür Derneği olarak kıl çadır almak istiyoruz. Başta boğa güreşinde emeği geçen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a bize olan destekleri için teşekkür ederiz. Güreş organizasyonunda emeği geçen Kahraman Akar ve Belediye Meclis üyesi ve Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz’a da teşekkür ederim. Düzenlenen güreşte emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Biz devam edecek olan etkinliklerde, kültürel geleneklerimizi sürdürmek istiyoruz. ” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin