A+ A A-

 

Yaklaşık 10 milyon zeytin ağacıyla, Türkiye’deki zeytin varlığının yüzde 10’nuna sahip olan ve ‘zeytinin başkenti’ olarak nitelendirilen Milas’ta, Zeytin Hasat Şenliği’nin 4.’sü düzenlendi.

251117senlik_2919d.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Muğla Valisi Esengül Civelek, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ilçe protokolü, STK’lar ve siyasi parti temsilcileri, çiftçiler, üreticiler ve her yaştan vatandaşın katılım gösterdiği 4. Milas Zeytin Hasat Şenliği, renkli görüntülere sahne oldu.
Davul ve zurnalar eşliğinde gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile başlayan şenlik, halk oyunları gösterisi ve resmi törenle devam etti.
Şenlik programının açılış konuşmasını yapan Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas’ın tarihi ve doğal güzelliklerine dikkat çekti.
Milas zeytinciliğinde coğrafi işaret ve tescil işlemleriyle fark yaratıldığına dikkat çeken Arslan, “Bu bereketli topraklarımızda yetişen ürünlerin içerisinde zeytinin önemli bir yeri vardır. Zeytin en kutsal uygarlıklar, efsanelerde, dinlerde; refah, bilgelik, barış, bolluk, saflık gibi değerlerin sembolüdür. Bütün ağaçların ilki denilen zeytin, ilçemizdeki tarımsal alanlar içerisinde yüzde 66’lık payıyla büyük önem teşkil etmektedir. Ülkemizde bulunan yaklaşık 110 milyon zeytin ağacının, yüzde 10’luk varlığı ilçemiz sınırları içerisindedir. Geçtiğimiz yıl aldığımız coğrafi işaret belgesiyle de zeytinimizin kalite üstünlüğünü ispatlamış olduk. Memecik zeytinimizden elde ettiğimiz ürünümüz erken hasat, soğuk sıkım ile şifa kaynağı haline dönüşmektedir.” dedi.
MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan ise tarım ve turizmin entegrasyonunun kalkınmada çok önemli olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Bundan sonra yöremizin ürettiği zeytin, zeytinyağı, bal, badem ve bütün tarım ürünleri artık kendi markalarımızda bütün Türkiye pazarında yerini alacaktır. Bugüne kadar markalaşmayı başaramadığımız için arkasında her ürünümüzün duracak bir kimsesi olmadığı için bu manada istediğimiz noktaya gelemedik. Tabi ki bundan sonra da yapılması gereken çalışmalar var. Bu çalışmaların başında, bu yöresel markaların desteklenmesi, korunması ve bunların taklitlerinden, sahtekârlıklarından korunması gerekir. Maalesef bugün bütün üretilen ürünlerin, sahteleriyle de mücadele etmek üzerimize düşen en büyük sorumluluktur. Muğla’mız çam balı üretiminde dünyada bir numaradır. Tarımımızı güçlendirmeliyiz.”
Milas halkına hitaben bir konuşma gerçekleştiren Muğla Valisi Esengül Civelek, şenliğin organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür ederek, 4. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin hayırlı ve bereketli olmasını diledi.
Konuşmaların ardından şenliğe katkı sunan, organizasyonda emeği geçen firma temsilcilerine ve yetkililerine teşekkür plaketi takdim edildi.
Zeytin ve zeytinyağına dair tanıtımların ve bilgilendirilmelerin yapıldığı şenliğe katılan Prof. Dr. Canan Karatay, herkesin ilgi odağı haline geldi. Doğal, soğuk sıkım sızma zeytinyağının faydalarını konu alan bir konferans veren Prof. Dr. Karatay, sağlıklı yaşam için her yaştan insanın bol bol zeytinyağı içme tavsiyesinde bulundu.
“Zeytinyağlı yiyemem aman basma da fistan giyemem aman…” sözlerinin yer aldığı şarkının orijinalinin Rum türküsü olduğunu söyleyen Karatay, türkünün aslında bir aşk hikayesi konu aldığını belirterek, “Zeytinyağı yerim de aman basma da fistan giyerim ama çocuğuma şeker verene ben akıllı diyemem aman…” dedi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu akademisyenleri ve öğrencilerinin hazırladığı zeytin temalı sanatsal eserler, Milas Halk Eğitimi Merkezinde üretilen ürünlerin sergilendiği stantlar ve stant açan zeytin ve zeytinyağı firmaları ilgi vatandaşlardan ilgi gördü. Çok sayıda vatandaş, stantlarda satışa sunulan Milas’a has coğrafi işaretli zeytinyağı ürünlerinden alışveriş yaptı. Zeytindostu Derneği’nin tadım eğitimi de renkli görüntülere sahne oldu. Zeytindostu Derneği Başkanı Atilla Totoş’un sunumuyla tadım eğitimi alan katılımcılar, daha sonra tadım yaptılar.
Şenlik daha sonra Menteş Mahallesi’ndeki bir zeytin bahçesinde gerçekleştirilen temsili hasat ile devam etti. Zeytin silkme makinesiyle modern yöntemler kullanılarak hasat yapılan zeytinler, plastik kasalarla fabrikaya götürüldü ve soğuk sıkım yapılarak taze zeytinyağının tadına bakıldı.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin