A+ A A-

 

Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Milas genelinden yeni gönüllüler kazanmak amacıyla 15 Kasım’da ‘Yeni gönüllü tanışma toplantısı’ düzenleyecek.

131117akut.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Milas Ekibi, bünyesine yeni gönüllüler kazandırmak amacıyla 15 Kasım saat: 19.00’da ‘Yeni gönüllü tanışma toplantısı’ gerçekleştirecek.
15 Kasım Çarşamba günü saat 19.00’da Milas AKUT Operasyon Merkezi’nde ( 1 nolu Sağlık Ocağı arkası) tanışma toplantısı düzenlenecek.
Milasmedya’ya gerçekleştirdikleri ziyarette, faaliyetlerini Anlatan AKUT ekibi toplantı hakkında da bilgi aktardı.
Milas halkını toplantıya davet eden AKUT Milas Ekibi Sorumlusu Mehmet Nergiz, AKUT’un çalışmaları hakkında şunları kaydetti, “İhtiyaç anında hizmet veren ekibiz, insanların ya da hayvanların kurtarılmasında veya içinde bulundukları zor yaşam koşullarından emniyetli yaşam koşullarına taşınması ve kriminal olaylarda emniyet güçleri ile gönüllü olarak çalışmalara katılıyoruz. Bunun yanı sıra orman yangınları başta olmak üzere büyük yangınlarda müdahaleye destek oluyoruz. Gönüllülük esasına göre yürütülen çalışmalarda üyelerin, yetiştirilip, bilgilendirip ve oluşturulan operasyonel ekipte ya da yardımcı olabilecekleri görevlerde yer alabilecekleri konuma gelmelerini sağlıyoruz. Bu çerçevede herkesin yapabileceği bir şey vardır. 7/24 aktif olarak faaliyet gösteren ekibimizin bir parçası olmak isteyen herkes davetlimizdir.”
Nergiz ayrıca AFAD ve AKUT arasında imzalanan protokol ile birlikte daha güçlü iş birliği olacağını söyledi.
AFAD VE AKUT EL ELE
Afet ve acil durumlar esnasında AFAD ile AKUT arasında birçok alanda işbirliği yapılmasını hedefleyen protokol, geçtiğimiz 2 Kasım’da Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın katılımlarıyla imzalandı.
İmza töreninde bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Akdağ, “Bu önemli bir birliktelik. AFAD, afet ve acil durumlar konusunda Türkiye'deki koordinatör kurum. Aynı zamanda afet risklerinin azaltılması, afetler konusunda toplumda farkındalık yaratma gibi konularda da öncü kurum" dedi. Türkiye'nin deprem kuşağında bir ülke olduğunu ve sel, heyelan gibi birçok afetin de yaşanabildiğini hatırlatan Akdağ, "AFAD'ın şu anda binin biraz üzerinde arama- kurtarma personeli var. Ayrıca herhangi bir afet-acil durum halinde müdahale etmek için İstanbul da bin, yurt genelinde 20 bin itfaiye personeli mevcut. AKUT, bilinen bir arama-kurtarma kuruluşu. İmzalanacak bu protokolle AKUT'u sistemin tam parçası haline getireceğiz" dedi.
Afet ve acil durumlarda gönüllülüğün önemine vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Akdağ, "Bundan sonra vatandaşlarımızla, gönüllülük sistemi çerçevesinde çok sıkı çalışacağız. Bize, iyi eğitilmiş, sertifikalarını almış bir gönüllü ordusu gerekiyor. Sivil toplumu mutlaka bu sürece katmamız lazım" diye konuştu.
İş birliği protokolüne AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Recep Şalcı imza attı.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin