A+ A A-

 

Milas’ın Güllük sahilinde, yaşanan alg patlaması nedeniyle deniz suyu kahverengiye büründü. Vatandaşlar, sahili görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi.

091117gulluk_3bb75.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas’ın Güllük sahili, meydana gelen alg patlaması nedeniyle ‘kahve’ rengini aldı. Sahilin, bir anda kahverengiye büründüğünü görev vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Denizin renginin kahverengiye döndüğünü gören vatandaşlar, paniğe kapıldı. Deniz suyunun renginin "tek hücreli organizmaların aşırı derecede üredikten sonra toplu halde su yüzüne çıkmaları" olarak tanımlanan alg patlaması nedeniyle değişmesi çevre sakinlerini korkuttu.
Durum üzerine yetkililere haber veren vatandaşlar, durumun ne olduğunu anlamaya çalıştı.
Güllük sahilinin, alg patlaması nedeniyle kahverengiye büründüğü anlaşıldı. Konu ile ilgili yetkililer, sahilden su numunesi örneği aldığı ve konuyu araştırdığı öğrenildi.
ALG PATLAMASI NEDİR?
'Alg Patlaması' olarak bilinen 'Kızıl Akın' (Red-Tide), sucul ekosistemlerde bir veya birkaç alg (fitoplankton) türünün, besin maddelerinin ortamdaki yoğunluklarının artmasına bağlı olarak popülasyonlarının artması, bununla birlikte sudaki oksijen seviyesinin azalması nedeniyle ölerek su yüzeyini kırmızı veya kahverengi bir görünüme sokmasına neden oluyor. Alg patlamasının yöresel ve mevsimsel olduğu ve genellikle az derin sahil sularında, iç deniz, körfezler, göller ve nehir ağzına yakın yerlerde yoğun görüldüğü belirtildi.
Öte yandan alg patlamasının; yörede yaşanan depremler nedeniyle deniz tabanında ortaya çıkan gazların, yosunları etkileyerek alglerin aşırı derece çoğalmasına neden olduğu öne sürüldü.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin