A+ A A-

 

Milas Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi Çevre Sağlığı Teknisyeni Nizamettin İpteş, katıldığı Radyo Tech’teki canlı yayın programında Milas’taki çevre kirliliği hakkında açıklamalarda bulundu. Hava kirliliğine bağlı ölümlerin yaşandığını söyleyen İpteş, vatandaşların bu konuda hassas davranması gerektiği çağrısında bulundu.

101117hava.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Her hafta farklı gündem ve konukları ağırlayan 97.1 Radyo Tech’in yöresel problemlerin konuşulduğu platform “Sorunlar ve Çözümleri” canlı yayınında, Milas’taki çevre ve hava kirliliği irdelendi.
Milas Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi Çevre Sağlığı Teknisyeni Nizamettin İpteş’in konuk olduğu dünkü canlı yayında, çevre kirliliğinden yaşanan hava kirliliğine kadar birçok konu derinlemesine konuşuldu. İpteş, Nuriddin Erdoğan’ın hazırladığı soruları yanıtladı.
Canlı yayında açıklamalarda bulunan İpteş, Milas’ta kış mevsiminin gelmesiyle birlikte; tüketilen kalitesiz fosil yakıtların hava kirliliğine neden olduğunu kaydederek: “Geçtiğimiz gün, Milas Hıfzıssıhha Kurulu toplandı. Gerçekleştirilen toplantıda, Milas’ın hava kirliliğinin en aza indirilmesi için önlemler alındı. 15 santigrat derece ve altındaki hava sıcaklıklarında, saat 06.00-10.00 ile 16.00-22.00 saatleri arasında yakım yapılmasına karar verilen toplantıda, öncelikle ilçe merkezindeki tüm konutların, gecekondu dahi olsa yakım standardına uygun olup olmadığının denetimi ve ilçedeki 8 adet katı yakıt sağlayan firmalarında denetlenmesi kararlaştırıldı. Bir kalorifer yakıcısının en fazla 5 noktada yakım yapabileceği ve yakıcıların yeniden eğitim alması için çalışma yapılacağı belirtildi. Çıkan Denyak ve Kinetik marka kömürlerin yakılmasının kesinlikle yasaklandı. Kararlılıkla sürdürülecek olan denetimler neticesinde, herhangi bir kurala uymayan şahıs ya da firmalara idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı. Bu anlamda yakım standardına ve saatlerine uymayan apartmanlarda, cezaların apartmandaki dairelere ayrı ayrı uygulanacak.”dedi.
İpteş ayrıca yakım saatlerine uyulmadığı fark edilen kişilerin, vatandaşlar tarafından Milas Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerine ve Milas Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı ekiplerine haber verilmesi gerektiğini söyledi.
Hava kirliliğinin en yoğun olduğu yerleri sıralayan İpteş, “Dünyada havanın en kirli olduğu ülkeler sıralamasına baktığımızda Suudi Arabistan, Katar, Mısır ve Bangladeş havanın en kirli solunduğu ülkeler oldu. Havanın en temiz olduğu ülkeler ise sırasıyla; Solomun Adaları, Yeni Zelanda, Kiribati, Brunei Darüsselam, Vanuatu, İsveç, Micronesi, Fiji ve Avustralya oldu. Türkiye’de havayı en kirli soluyan ilk üç şehrimiz sırasıyla Batman, Hakkâri ve Gaziantep olarak belirtildi.” diye kaydetti.
Milas’ta özellikle kış aylarında yaşanan hava kirliliği hakkında da açıklama yaptı. Fosil yakıtların yanı sıra İpteş, egzoz gazlarının da hava kirliliğinin ana etmenlerinden biri olduğunu belirterek “Araçların ürettiği ve havaya salgıladığı gazlar, hava kirliliğine neden olmaktadır. Egzoz gazları, kalitesiz fosil yakıt tüketimi ve kalorifer yakım saatlerinin uyulmaması tehlike boyutunu artırıyor. Kirli hava, sağlık açısından ciddi alarm veriyor.” şeklinde konuştu.
İpteş ayrıca çevre ve hava kirliliğine bağlı şekilde ölümlerin arttığını dile getirerek, vatandaşların bu konuda hassas davranması ve kurallara uyması gerektiğini dile getirdi.
Pirina yakımında dikkat edilmesi gereken hususları da sıralayan İpteş, zeytin pirinası yakmak isteyenlerin pirina fabrikalarından temin etmesi gerektiğini kaydetti.
İpteş ayrıca canlı yayında; Milas’ta 2 adet sabit hava kalitesi izleme istasyonu olduğunu ve yaşanan teknik arızadan dolayı hava kalitesinin izlenemediğini belirtti. Arızanın en yakın zamanda sonlanacağını dile getiren İpteş, Milas’ta kurulacak olan Organize Sanayi Bölgesi ile doğalgazın hizmete gireceğini de kaydetti.
Öte yandan Erdoğan’ın Güllük’teki sahilin kahverengiye neden döndüğü sorusu üzerine İpteş; meydana gelen alg patlamasından kaynaklandığını ve bu olayın doğal bir olay olduğunu ifade etti.
Yaklaşık 2 saat boyunca canlı yayınlanan program, Milaslı dinleyiciler tarafından oldukça ilgi gördü.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin