A+ A A-

 

Milas Ticaret ve Sanayi Odasında, “Zeytin, zeytinyağı ve coğrafi işaret” çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştayda, zeytinyağının markalaşması ve coğrafi işaret konusu değerlendirildi. Toplantıda konuşan ödüllü zeytinyağı üreticisi Ali Osman Menteşe, Milas’ın coğrafi işaretinin kıskanıldığını dile getirdi.

081117cografi_23f0d.jpg

Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Ticaret ve Sanayi Odasında, “Zeytin, zeytinyağı ve coğrafi işaret” çalıştayı düzenlendi.
MİTSO tarafından düzenlenen "Zeytin, Zeytinyağı ve Coğrafi İşaret" çalıştayında konuşan Milas'ın ödüllü zeytinyağı üreticilerinden Ali Osman Menteşe "Milas'ın coğrafi işaretini kıskanmayan yok" dedi. Menteşe, konuşmasında bir zeytin ve zeytinyağı üreticileri birliği kurulması gerektiğin ifade etti.
Ödüllü zeytinyağı üreticilerinden Ömer Faruk Akarca ise Milas zeytinyağının pazarlamada en önemli avantajının Milas zeytinyağının bir hikâyesinin olması olduğunu belirterek internet üzerinden satışlara önem verilmesi gerektiğini söyledi.
MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ise konuşmasında İspanya'da bu yıl 300 - 350 bin ton üretim açığı olduğunu belirterek "Zeytinyağı fiyatları yükselecek. Üretici elindeki zeytinyağını satmasın, beklesin. Paraya acil ihtiyacı olmayan yağını satmasın" dedi.
Milas Ticaret ve Sanayi Odası, yeni zeytin hasat dönemine girilirken Milas'taki markalı zeytinyağı üreticilerinin Milas zeytinyağının coğrafi işaret standartlarında üretim yapmaları ve odadan etiket alarak coğrafi işaretli zeytinyağı satmaları için çağrıda bulunmak ve onların yeni döneme ilişkin görüş ve önerilerini almak amacıyla bir çalıştay düzenlendi.
Çalıştayda; coğrafi işaret alınmasıyla birlikte Milas zeytinyağının artı bir değer kazandığı, bu durumun Milas zeytinyağının rakiplerinin de artmasına neden olduğu belirtildi.
“ZEYTİN ÜRETİCİLERİ BİRLİK OLUŞTURMALI”
Kendi butik tesisinde memecik türü zeytinlerden elde ettiği zeytinyağı ile AB ülkeleriyle ABD'de ödüller kazanan zeytinyağı üreticisi Ali Osman Menteşe ilk konuşmayı yaptı. Menteşe, konuşmasında coğrafi işaret etiketi alabilecek zeytinyağının Milas bölgesindeki memecik türü zeytinlerden erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmiş olması gerektiğini anlattı. Ali Osman Menteşe, Milas zeytinyağına coğrafi işaretin memecik türü zeytinlerden elde edilen zeytinyağı için alındığını anımsatarak "Eğer zeytinyağının içine Gemlik türü zeytinden elde edilmiş zeytinyağı karıştırırsak bu durum duyusal analizde ortaya çıkar ve coğrafi işaret alınamaz" dedi. Milaslı zeytin ve zeytinyağı üreticisinin bir "üretici birliği" şeklinde örgütlenmesi gerektiğini de anlatan Ali Osman Menteşe "Önümüzdeki en önemli sorun pazarlama. Pazarlama konusunda da Milas çok avantajlı konumda. Bodrum gibi bir turizm merkezinin yanında olmak Milas zeytinyağının pazarlanmasında çok büyük bir avantaj sağlıyor" dedi. Milas zeytinyağına MİTSO tarafından coğrafi işaret alınmasının çok önemli bir adım olduğunu da belirten Menteşe "Milas'ın coğrafi işaret alması çok büyük bir avantaj yarattı. Sanmayın ki Milas'ın coğrafi işaretini kıskanmayan yok. Tam tersine, Milas'ın coğrafi işaret pek çok zeytinyağı üreticisi bölge tarafından çok kıskanılıyor" dedi. Menteşe, bugüne dek edindiği bilgi ve tecrübeleri zeytinyağı üreticileriyle paylaşabileceğini ifade ederek "İstediğiniz zaman çağırın, gelip fabrikalarınızda size yardımcı olmaya hazırım" diye konuştu.
Milas'ın markalı ve ödüllü zeytinyağı üreticilerinden Ömer Faruk Akarca'da konuşmasında zeytinyağının pazarlamasında internet üzerinden satışlara önem verilmesi gerektiğini anlattı. Yurt içine 3-5 liradan zeytinyağı satmaktansa yurtdışına 3-5 dolardan satmanın çok daha önemli olduğunu ifade eden Ömer Faruk Akarca "Biz zeytinyağını hikâyesiyle birlikte satmalıyız. Milas zeytinyağının güzel bir hikayesi var. Zeytinyağını internet üzerinden hikâyesiyle birlikte satışa sunmalıyız... Japonlar çok sadık alıcılardır. Japon pazarına girmeliyiz. Şimdi Katar ile birlikte iyi bir hikâye oluştu. Duygusal bir ortam var. Katar, bizim ürünlerimiz için çok iyi bir pazar olabilir. Ortadoğu pazarı, Dubai, bizim için hedef pazarlar olmalı. Fakat bunun için çok iyi düzenlenmiş bir internet sayfası olması gerekiyor" dedi. Akarca, isteyenlere internetten aktif şekilde yararlanabilmeleri için zeytinyağı üreticilerine her türlü yardımda bulunmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.
Zeytinyağı üreticilerinden Mehmet Ateş de konuşmasında yollarda, pazar yerlerinde karışık yağların ucuz fiyatlarla satılmakta olduğuna dikkat çekerek karışık yağ satışlarının önlenmesini istedi.
Zeytinyağı üreticilerinden Ertaş Avcı ise konuşmasında Milas'ta bir dolum tesisi bulunmadığını, her üretici firmanın kendi dolum tesisini kurmasının ise mümkün olmadığını ve bu işin çok maliyetli bir iş olduğunu anlatarak "Milas'ta ortak bir dolum tesisi kuralım" diye konuştu.
Zeytinyağı ticaretiyle uğraşanlardan Levent Baydal ise üreticinin kaliteli zeytinyağı üretmesi ve tanıtıma önem verilmesi gerektiğini ifade ederek "Tanıtım için bir rüzgâr yakalamalıyız. Zeytin Hasat Şenliği'ne Canan Karatay'ın gelecek olması bir rüzgâr estirir. Bu tür tanıtıcı faaliyetlere önem vermeliyiz" dedi.
Zeytinyağı üreticilerinden Uğur Özen konuşmasında tağşişli (karışık) yağ satışları konusunda oda olarak girişimde bulunulmasını ve denetimler yapılması gerektiğini söyledi.
Gülseren Çıngıl Buldanlı, Bodrum'daki satış yerlerinde fason olarak dolum yaptırdıkları zeytinyağını kendi markalarıyla satışa sunduklarını belirterek: "Tüketiciler de üreticilerin çoğu da coğrafi işaret konusunda bilgili değiller. Onları bu konuda açıklayıcı bilgiler verilse iyi olur. Milas zeytinyağını alanlar önce genizdeki yanma nedeniyle tepki gösteriyorlar. Fakat anlatınca bir alan bir daha almak için dönüyor. Milas zeytinyağına özellikle Ankaralı müşterilerimiz çok ilgi gösteriyor" dedi.
Zeytinyağı üreticilerinden Serhat Aslan ise "Biz Milas'a dışarıdan geldiğimiz için eksikleri daha iyi görüyoruz; Bodrum'a geçenler yol kenarında çilekçileri görüp, Milas'ın çileği mi meşhur, diye soruyorlar. Milas'ın bir zeytincilik merkezi olduğunu insanlara göstermemiz gerekiyor. Herkes iyi zeytinyağı üretebilir. Fakat asıl olan iyi pazarlama. Önümüzde Ayvalık örneği var; Ayvalık pik yaptı. Artık gidecek yeri yok. Oysa bizim önümüz açık. Bu bizim için çok büyük bir avantaj. Bu avantajı değerlendirmeliyiz. Bunun için de tanıtım çok önemli" dedi.
“İYİ YAĞ GENZİ YAKAR”
Son olarak bir kez daha söz alan Ali Osman Menteşe, bazı kişilerin Milas zeytinyağının genzi yakmasından yakındığını ifade ederek "Elbette yakacak. Biz kiraz suyu vermiyoruz. Çilek sıkmıyoruz. Biz zeytin meyvesinin suyunu satıyoruz. Zeytin acı bir meyvedir. Zeytinyağı da bir meyve suyudur. Zeytin meyvesinin suyudur. Bu nedenle iyi zeytinyağı da elbette biraz acı olacak ve genzi yakacak" dedi.
Son olarak konuşan MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ise konuşmasında İspanya'da bu yıl 300 - 350 bin ton üretim açığı olduğunu belirterek "Zeytinyağı fiyatları yükselecek. Üretici elindeki zeytinyağını satmasın" dedi. Uzun süredir zeytinde verim düşüklüğü yaşandığını ancak bu yıl üretimde bir "altın yıl" yaşanacağını anlatan Mustafa Yüksel "Bugün için en kötü tane zeytin 4 liradan, iyisi 8 liradan satılırken zeytinyağı 12 liradan satılır mı? Eğer satılıyorsa bu karışık yağdır. Zeytinde bu yıl ürün bol, zeytinyağının fiyatı düşecek diye spekülasyon yapılıyor. Bu gerçekçi değil. İspanya'da bu yıl 300 - 350 bin ton üretim açığı var. Zeytinyağı fiyatları yükselecek. Üretici elindeki zeytinyağını satmasın, beklesin. Paraya acil ihtiyacı olmayan yağını satmasın" dedi.
Çalıştay, karşılıklı görüş alışverişinin ardından son buldu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin