A+ A A-

 

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, kamuoyunda "2B" olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilere ilişkin başvuru ve ödeme sürelerinin 6 ay daha uzatıldığını söyledi.

081117arazi_19794.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, vatandaşların ve üreticilerin beklediği müjdeli haberi paylaştı. Tarım arazilerinin satışı ile ilgili sürenin 7 Eylül 2018’e kadar uzatıldığını belirten Atıcı, bu önemli hakkı mutlaka üreticilerin kullanmalarını istedi.
Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.
Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, konu ile ilgili yaptığı önemli açıklamada: “2B alanlarındaki taşınmazların satışına ilişkin süresinde başvurmayanlara, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içinde ödemeyenlere ve taksitli satışlarda sözleşmesinde belirtilen taksitlerden 2’den fazlasını vadesinde yatırmayanlara, verilen başvuru ve ödeme sürelerinin 6 ay daha uzatılmasına karar verildi.
Hazineye ait tarım arazilerinin satışına ilişkin zamanında başvuruda bulunmayanlara da 1 yıl daha süre tanındı.” dedi.
“ÇİFTÇİLER BU HAKKI KULLANMALI”
Atıcı, çiftçilerin bu süreden muhakkak yararlanması gerektiğini belirterek: “Maliye Bakanlığı, “Kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen ve önemli bir sorunu çözüme kavuşturan 6292 sayılı Kanun uyarınca, Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan taşınmazlardan bugüne kadar 683 bin hak sahibine yaklaşık 492 bin taşınmaz satılmış olup, bu satışların toplam değeri 9,8 milyar TL’dir. Bu bedelin 6,7 milyar TL’si tahsil edilmiş, geri kalan kısmı ise taksitler halinde ödenmektedir. 2/B başvuru ve ödeme süreleri 7 Mart 2018, tarım arazilerinin satışına ilişkin süre ise 7 Eylül 2018 tarihine kadar uzatıldı. Bakanlık, söz konusu kanundan daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesini sağlamak için 2/B başvuru ve ödeme sürelerinin 7 Mart 2018, tarım arazilerinin satışına ilişkin sürenin ise 7 Eylül 2018 tarihine kadar uzatıldı. Yine aynı kanun ile çözüme kavuşturulan Hazine’ye ait tarım arazilerinin kiracılarına, kullanıcılarına ve paydaşlarına satışı uygulamasında rayiç bedel ve hak sahiplerini belirleme çalışmaları tamamlanan illerimizde satışlara başlanılmıştır. Tarımla geçimini sağlayan vatandaşlarımızın bu arazileri uzun yıllardır kullandıkları hususu göz önünde bulundurularak, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan tarım arazileri hak sahiplerine rayiç bedellerinin yüzde 50’si oranında indirimli ve faizsiz 6 yıl vadeli olarak satılmaktadır. Türkiye genelinde bugüne kadar yaklaşık 40 bin kişiye toplam 34 bin taşınmaz, 430 milyon TL bedelle satıldı ve bu bedelin 200 milyon TL’si tahsil edildi. Söz konusu Kanun kapsamında tarım arazileri satışında başvuru sürelerini kaçıran hak sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek amacıyla, başvuru süresi 7 Eylül 2018 tarihine kadar uzatıldı.” ifadelerini kullandı.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin