A+ A A-

 

Milas Sebahattin Akyüz Fen Lisesi, “İşi erbabından öğreniyorum” projesi kapsamında liseli öğrencilere kariyer günleri düzenledi. Kariyer Günleri etkinliği kapsamında, liseli öğrencilerle söyleşi yapan 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu doktorluk mesleğini tanıttı.

061017ogrencifenlisesi.jpg

Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Sebahattin Akyüz Fen Lisesi öğrencilerine, “İşi erbabından öğreniyorum” projesi kapsamında, kariyer günleri etkinliği gerçekleştirildi.
Düzenlenen kariyer günleri etkinliğine; 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu, Hastane Müdür Yardımcısı Arif Mazı, Sebahattin Akyüz Fen Lisesi Okul Müdürü Aynur Buran ve 10,11 ve 12’nci sınıf öğrencileri katıldı.
Kariyer günlerinde, üniversiteye hazırlanan 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerine doktorluk mesleği tanıtıldı. Etkinlik öncesinde sunum konuşması yapan Okul Müdürü Aynur Buran, Milas Sebahattin Akyüz Fen Lisesi’nin bu yıl ilk mezunlarını vereceğini açıkladı.
Buran’ın konuşmasının ardından sahneye gelen 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu, öğrencilerle söyleşiye başladı.
Kariyer günü etkinliğine konuk olan Başhekim Çubukcuoğlu, meslek hayatındaki avantajları ve dezavantajları liseli öğrencilerle paylaştı. Çubukcuoğlu, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuduğunu söyledikten sonra şunları kaydetti: “Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 6 yıl eğitim aldım. Eğitim sonrasında, pratisyen hekim olarak mecburi hizmeti İstanbul’da yaptım. Ardından TUS’a hazırlandım. TUS sınavında, Bursa Uludağ Üniversitesi İç Hastalıkları Uzmanlığı Ana Bilim Dalı’nı kazandım. 5 yıllık ihtisastan sonra ikinci mecburi hizmet yeri olan Giresun’a atandım. Orada mecburi hizmeti tamamladım ve idareciliğe orada başladım. 3 yıldır da 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi’nde başhekimlik görevini yürütüyorum. Ben sadece programlarla değil, gençlerle bir araya gelince sohbet etmeyi seviyorum. Hekimliğin popülaritesi yüksek. Bunu mutlulukla söyleyebiliyorum. Halen daha insanlarımızın gözünde, hekimlik mesleği saygınlığını koruyor, kan kaybetmekle birlikte. O nedenle bazı arkadaşlar, doktorluk mesleğiyle ilgili akıllarına takılanı soruyorlar. Ben de elimden geldiğince, doktorluk mesleğiyle ilgili gelen soruları yanıtlıyorum.”
Çubukcuoğlu konuşmasının ardından tıp fakültesi ve diş hekimliğini isteyen öğrencilerin olup olmadığını sordu. Birçok öğrencinin soru karşısında, tıp fakültesi ve diş hekimliği mesleğini istemesinin ardından Çubukcuoğlu, mesleğine gelen ilgiden dolayı oldukça memnun olduğunu ifade etti.
Çubukcuoğlu, “Ne mutlu ki zorlu ve sıkıntılı olan bu mesleği yapıyor olmama rağmen bu mesleğin sizlerin nezdinde bu kadar değerli olduğunu ve bu kadar talep ediliyor olduğunu görmek, bana ciddi bir enerji veriyor.” dedi.
“ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNÜ KINIYORUZ”
Öğrencilerin sorularına cevap veren Çubukcuoğlu, mesleğiyle ilgili merak edilenleri yanıtladı.
Gerçekleştirilen söyleşide, son olarak sağlıkta şiddet konusuna da değinen Çubukcuoğlu, “Arkadaşlar, ne yazık ki kaba kuvvet ve cehalet dünyada da aynı şekilde sık görülüyor. Biz istiyoruz ki cehalet yerini erdemliğe, kaba kuvvet yerini iletişime ve ortak akla bıraksın. Sağlıkta şiddet sık yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’teki bir meslektaşımızı, sağlıkta şiddet yüzünden kaybettik. Aslında şiddet sadece sağlıkta değil. Şiddet toplumun her yerinde. Kadına şiddet, çocuğa şiddet, iş hayatında ve sağlıkta şiddet. Şiddetin popülarite kazanmasına asla ve asla müsaade etmeyin. Çünkü erdemli olan insanlar yani gelişmiş ülkeler, cehaletten kurtuldukları için şiddete müsaade vermiyorlar. Hiçbir hekim, karşısındaki hastanın sağlığına zarar vermek için bilerek ve isteyerek onu zor durumda bırakmak istemez. Yoğunluk ve iletişim problemleri hayatın her aşamasında vardır. Bu olabilir. Ama bunun karşılığı asla şiddet olmamalıdır, olamaz da. Biz “Şifa veren ellere vefa” diye bir kampanya yürüttük. Biz sağlıkta şiddeti, Sağlık Bakanlığı olarak kınıyoruz ve kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu anlamda da sonuna kadar bu tip insanlarla hukuk zemininde mücadelemizi veriyoruz.” diye konuştu.
Çubukcuoğlu’nun konuk olduğu söyleşi, yaklaşık 1 saat boyunca sürdü.
Etkinliğin ardından Okul Müdürü Buran, Çubukcuoğlu’na geldiği için çiçek takdim etti.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin