A+ A A-

 

9 milyon ağaç sayısıyla Türkiye’deki zeytin varlığının yüzde 8’ine sahip Milas’ta, “3. Zeytin Hasat Şenliği” bugün başlıyor. Şenlik, 2 gün boyunca sürecek.
191116senlik.jpg
Zeytinin başkenti Milas, hasat şenliğine hazırlanıyor. Sağlıklı yaşamın anahtarı olarak nitelendirilen zeytin ve zeytinyağını geniş kitlelere tanıtmak amacıyla düzenlenecek olan 3. Milas Zeytin Hasat Şenliği, bugün başlıyor.
Zeytin ağacı varlığı yaklaşık 9 milyon civarında olan ve zeytinin başkenti olarak nitelendirilen Milas’ta bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Zeytin Hasat Şenliği, bugün Atapark’tan başlayacak olan kortej yürüyüşü ile başlayacak ve halk oyunları gösterisi, zeytinyağı ve sağlıklı yaşamla ilgili Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda düzenlenecek panellerle devam edecek.
Atapark’ta da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu’ndan araştırma görevlileri tarafından şenlik temasını yansıtan el sanatları sergisi açılacak. Etkinlikte; ‘Hasat’ isimli takı sergisi, ‘Suyun Şenliği’ isimli ebru sergisi, ‘Büyülü Yaprakla’ isimli moda tasarımı sergisi ve ‘Hayat’ isimli takı sergisi görücüye çıkacak.
Etkinlikler kapsamında bugün 14.00-17.00 saatleri arasında zeytin temalı atölye çalışmaları, Akarca Çiftliği Zeytin Tadım Eğitimi, Efeler Arası Zeytin Yeme Yarışması, Zeytin Kırma Yarışması, miniklerin zeytin sıkımı ve konser gerçekleştirilecek.
Yarın ise Atapark’ta toplanılarak, saat 09.30’da Menteş Mahallesi’ndeki Özcan Sabancı Çiftliği’nde zeytin hasadı gerçekleştirilecek. Daha sonra 12.00’de Tariş Zeytinyağı Fabrikası’nda soğuk sıkım yapılacak.
Atapark’ta da gün boyu sürecek olan etkinliklerde; liseler arası şiir, kompozisyon ve resim yarışması ödül töreni, Milas Kent Konseyi’nin En Güzel Balkon ve Bahçe Yarışması Ödül Töreni düzenlenecek. Aynı gün Zeytin Dostu Derneği tarafından Kaliteli Zeytinyağı Tanıma Programı, Sınır Tanımayan Şefler Derneği Uluslararası Yemek Yarışması, Mahalleler Arası Yemek Yarışması ve ödül töreni, resim atölyesi, Milas MYO Çocuk Etkinliği, Arçelik Çocuk Etkinliği ve konser düzenlenecek.
Zeytin Hasat Şenliği’nin başlatılmasına ve gelişimine büyük katkı sağlayan Milas Kaymakamı Fuat Gürel, “Soframızın vazgeçilmezi zeytin ve zeytinyağını geniş kitlelere tanıtmak, ülkemizin ve dünyanın dikkatine sunmak amacıyla düzenleyeceğimiz 3. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde tüm halkımızla birlikte olmaktan mutluluk duyarız.” diyerek herkesi şenliğe davet etti.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin