A+ A A-

 

Geçmiş yıllarda çektiği su sıkıntısıyla sıkça gündeme gelen Milas’a bağlı Fesleğen Mahallesi, son dönemdeki gelişmelerle büyük mesafe kaydetti. Bir dönem yaklaşık 8 yıl su kıtlığı yaşanan mahalledeki Milas Fesleğen İlkokulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının yürüttüğü proje kapsamında hijyen standartlarını sağlayarak ‘beyaz bayrak’ almaya layık görüldü.

171116feslegen.jpg

Milas’a bağlı Fesleğen Mahallesi, 2013 yılında yaşanan ciddi su sıkıntısıyla gündeme geldi. Şebeke olmasına rağmen teknik yetersizlik ve arızalar nedeniyle yaklaşık 8 yıl susuzlukla mücadele eden Fesleğenliler, köydeki sarnıçlardan ve su birikintilerinden yararlanarak yaşamını sürdürdü. Hijyen noktasında vatandaşları ciddi problemlere sürükleyen susuzluk, bu yıl içerisinde MUSKİ’nin çalışmalarıyla çözüme kavuştu. Bir zamanlar temel ihtiyaçlarını karşılamak için su bulamayan Fesleğenliler, sorunun çözülmesinin ardından bir yıl içerisinde büyük mesafe kaydetti.
Okulların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının iyileştirilmesi amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği; 2015-2016 eğitim-öğretim yılı çalışmaları kapsamında Milas Fesleğen İlkokulu beyaz bayrak aldı.
Milas genelinde beyaz bayrak ve sertifika almaya hak kazanan okullarından biri olan ve içleminin yüksek rakımlı köylerinden Fesleğen İlkokulu’na, beyaz bayrakları teslim edildi. Törene, Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Gürel, beyaz bayrak töreni sırasında; emeği geçen okul idareci, öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.
BEYAZ BAYRAK PROJESİ NEDİR?
Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının yürüttüğü proje kapsamında; yetkililer, okul içi ve çevresi, idari birim, öğretmen odası, kütüphane, ısıtma durumu, spor ve tiyatro salonu, atölyeler, laboratuarlar, revir, kantin ve içme suları göz önüne alınarak 100 puan üzerinden bir değerlendirme sonucunda 90 ve üzerinde puan alan okullara, sağlık ve temizliği simgeleyen Beyaz Bayrak ve sertifika veriliyor. Bu belge 2 yıl süreyle geçerli olacak ve kontroller de bu süre içinde devam edecek.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin