A+ A A-

 

“Zincir işletmeler vergilerini firmalarının merkezlerinin bulunduğu yerde değil ticari faaliyet gerçekleştirdiği bölgede versin!”
CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Kurumlar Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM’ye sundu.

06112019vekilozcandanteklif.jpg
Haber: Oktay Çayırlı
Türkiye’de perakende marketler zincirleri başta olmak üzere otel, hastane, restoran, giyim mağazaları, petrol istasyonları gibi birçok zincir işletmenin vergilerini ticari faaliyet gerçekleştirdiği bölgede değil firmalarının merkezlerinin bulunduğu bölgeye ödediğine dikkat çeken Özcan, “Bu durum ekonomik hareketliliğin olduğu bölge için iki açıdan dezavantaj yaratmakta. İlk sorun faaliyetin gösterildiği şehir ticari faaliyetten dolayı vergi toplayamazken, ikinci olarak bölgedeki esnaf haksız rekabetten ötürü mağdur olmakta. Bu bağlamda firmaların ticari faaliyet yürüttükleri yerde vergi mükellefi olmaları, sağladıkları gelirler ile bulundukları şehri kalkındırmaları önemli bir katma değer oluşturacak. Bu kanunda yapılacak değişiklik ile toplanan vergiler ile o kentin vatandaşlarına nitelikli hizmet sağlanması amaçlanmakta” dedi.
Özcan’ın sunmuş olduğu kanun değişikliği teklifi ise şöyle:
“Kurumlar vergisi kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi
MADDE 1- 13/6/2006 tarihli ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 14’üncü maddesinin dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Mükelleflerin şubeleri, ajansları, alım-satım büro ve mağazaları, imalathaneleri veya kendilerine bağlı diğer iş yerleri için, bunların bağımsız muhasebeleri ve ayrılmış sermayeleri olması halinde ayrı beyanname verilir.”
MADDE 2- 13/6/2006 tarihli ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 14’üncü maddesinin altıncı ve yedinci fıkraları yürürlükten kaldırılmıştır.
MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin