A+ A A-

 

Zeytinin başkenti Milas’ta geleneksel hale gelen Zeytin Hasat Şenliğinin 6'ncısı “Tane tane lezzet, damla damla sağlık” sloganıyla gerçekleştirildi.

02112019milaszeytinvezeytinyagiylasenlendi.jpg
Haber: Oktay Çayırlı

Sahip olduğu 10 milyon civarında zeytin ağacı ve coğrafi işaret tescilli zeytinyağları ile Türkiye'nin önde gelen zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olan Milas, 6. Zeytin Hasat Şenliğine ev sahipliği yaptı.
Cumartesi günü gerçekleşen ilk gün programı kortej yürüyüşüyle başladı. Kortej yürüyüşünün Atapark’ta oluşturulan şenlik alanında sona ermesinin ardından açılış programına geçildi.
Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesinin ardından Yörük Türkmen Derneği'nin halkoyunları gösterisi ile devam eden programın açılış konuşmasını Milas Kaymakamı Eren Arslan yaptı.
FARKINDALIK OLUŞTURMAYI AMAÇLIYORUZ
Türkiye’de yer alan zeytin ağaçlarının yaklaşık yüzde 10’unun Milas’ta aldığına dikkat çeken Kaymakam Arslan, “El birliği, güç birliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz şenliğimiz ile çiftçilerimizde hasattan sıkıma, sıkımdan markalaşma ve pazar payının artırılmasına kadar bilinçlendirme ve farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu şenliğimizi eğlenmek için değil, üreticimizi, tüketicimizi bilinçlendirmek, üretim kalitesini artırmak ve markalaşma yolunda mesafe kaydetmeyi hedefliyoruz” dedi.
BİRLİKLER VE KOOPERATİFLER KURULMALI
Kaymakam Arslan’ın ardından kürsüye davet edilen İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, “Anadolu coğrafyası dünya üzerinde en bereketli yerlerden. Milas ise bu bereketli topraklar içerisinde üretim çeşitliliği ile en önemliler arasında. Zeytin ve zeytinyağı konusunda ülkemiz önemli bir yere sahip. Milas ise ağaç sayısı ve üretimi açısından hatırı sayılır bir yerde. Bu değerli ürün markalaşmalı ve ihracat konusunda önemli adımlar atılmalı. Birlikler ve kooperatifler kurulmalı. Böylelikle üretici de güçlenir. Üretim konusunda ise üretici her konuda desteklenmeli ve ağaçlardaki hastalıklar konusunda çalışmalar yapılarak tedbirler alınmalı” derken, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, “Zeytin ve zeytinyağının kalitesi artık her geçen yıl artıyor. Bu değerli ürün Milas için olmazsa olmaz bir üründür. Zeytin için, kurumlar, belediyeler, odalar, kooperatifler bir araya gelerek birlik oluşturmalı” dedi.
BUGÜN 50 CİVARINDA EĞER FİRMA REKABET EDİYORSA
Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen AK Parti Muğla Milletvekili Yavuz Demir ise, Milas’ın zeytinin merkezi, başkenti olduğunu ifade ederek, “Hiçbir umutsuzluğa kapılmayalım. Bugün 50 civarında eğer firma rekabet ediyorsa bu güzel bir gelişmedir. Rekabet demek biliyorsunuz kalite demektir. Yani önümüzdeki süreçte bu firmaların çok daha kaliteli üretim yapacağına ben yürekten inanıyorum. Bakanlığımızın da bu alanda ciddi anlamda üreticilere ciddi desteği ve primleri verdiğini biliyorum. Biliyorsunuz Muğla’da ilk defa Milas’ta organize sanayi bölgesi kuruldu. Yakın bir süreç içerisinde de hizmete girecek. Muğlamızın, Milasımızın bütün ürünleri; zeytinimiz başta olmak üzere artık OSB aracılığıyla çok daha değerli hale gelecek. İnşallah kısa zaman içerisinde de OSB açılışını kutlayacağız” dedi.
BAKAN PAKDEMİRLİ TELEFONLA BAĞLANDI
Vekil Demir, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de şenliğe katılmayı çok istediğini fakat yoğun programı nedeniyle katılamadığını ifade ettiği sırada, Bakan Pakdemirli sürpriz yaparak şenliğe görüntülü telefon görüşmesi yaparak katılım sağladı.
MİLAS BİZİM İÇİN AYRI BİR ÖNEME SAHİP
Mikrofon aracılığı ile şenlik alanında bulunan katılımcılara hitap eden Bakan Pakdemirli, “Aranızda bulunmayı çok arzu ettim ancak yoğun programın dolayısıyla katılamadım. İl Müdürümüz de aranızda değil, babası yoğun bakımda. Milas bizim için ayrı bir öneme sahip. 11 milyon zeytin ağacına sahip. Coğrafi işaret tescilli zeytinyağı ile özgün ve marka değeri olan bir ilçemiz. Muğla, Türkiye’de zeytin ağacı bakımından Aydın’ın ardından 2. sırada. Muğla’da bulunan 17 milyon zeytin ağacının yaklaşık 11 milyonu Milas’ta bulunuyor. Dolayısıyla Milas tam bir zeytin üssü. Zeytin bizim Egelilerin sırrıdır biliyorsunuz. Zeytin Milaslıların sağlığını ve çalışkanlığını temsil eder. Dolayısıyla ben Milas’a 6. Zeytin Hasat Şenliği’nde bereketler, güzellikler ve kolaylıklar diliyorum” dedi.
ZEYTİNYAĞI BU SENE KALİTELİ OLACAK
Konuşması sırasında zeytin ve zeytinyağı rekolte oranları hakkında da bilgi aktaran Bakan Pakdemirli, “Zeytin ve zeytinyağında 2019 yılı üretim rekoltemiz; sofralık zeytin üretiminde 115 bin ton, yağlık zeytin üretiminde 1 milyon 110 bin ton, toplam dane zeytin üretiminde 1 milyon 525 bin ton ve zeytinyağı üretiminde 225 bin ton olacağını daha önce açıklamıştık. Rekolte tahmin komisyonumuza göre zeytinyağı bu sene kaliteli olacak. Çünkü zeytinde hastalık ve zararlılarla ilgili sorun yaşamadık ama son dönemdeki iklimsel faktörlerdeki düzensizlikler, aşırı dolu ve yağışlar yer yer ürün kaybına da sebep oldu. Bu sene ürünümüz kaliteli, asit oranı 0.2. İstenilen seviyede olacak. Bu durum bizim için sevindirici, dış pazar içinde avantaj oluşturacak” dedi.
BU BAŞARIDA MİLASLILARIN EMEĞİ VE PAYI BÜYÜK
Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı üretiminde marka ülke olması için çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini de ifade eden Bakan Pakdemirli, “2018-2019 üretim sezonunda ülkemizin sofralık zeytin ihracatı, önceki döneme göre yüzde 11 artarak 142 milyon dolara yükseldi. Türkiye, sofralık zeytinde ihracat sezonunun başladığı 1 Ekim 2018’den sona erdiği 30 Eylül 2019’a kadar 100’den fazla ülkeye 142 milyon 110 bin dolar değerinde 91 bin ton zeytin gönderdi. Böylece bu sezonki zeytin ihracatı, geçen döneme göre yüzde 11 arttı. Miktar bazında da artış yüzde 34 oldu. Geride kalan sezonda Türkiye’nin sofralık zeytin yarıdan fazlasına AB ülkeleri satın aldı. Bu başarıda Milaslıların emeği ve payı büyük. Bu vesile ile Milas’a teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz dane, sofralık zeytine fark ödemeleri kapsamında zeytine kilogram başına 15 kuruş prim desteği vereceğiz. Bu desteğin üreticilere hayırlı olmasını diliyorum. Çünkü zeytin katma değeri yüksek bir ürün. Dolayısıyla zeytin gibi ülkemiz için stratejik bir ürünü başıboş bırakamayız” dedi.
GÜÇLÜ BİR POTANSİYELE SAHİBİZ
Programın son konuşmacısı olarak söz alan Muğla Valisi Esengül Civelek ise, şifa kaynağı olan zeytin ve zeytinyağının üretimine, pazarlanmasına, tanıtılmasına, markalaşmasına katkı sağlayacak, zeytinin önemi ve faydaları konusunda farkındalık yaratacak, aynı zamanda Milas’ın doğal ve tarihi kültürel zenginliklerinin tanıtımına katkı sağlayacak olan 6. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin başarılı ve verimli geçmesi temennisinde bulunarak, “Zeytin tarımına elverişli tarımsal alanlarımız, arazi yapımız ve iklimimizle zeytincilikte güçlü bir potansiyele sahibiz. Zeytin varlığımızın kaliteli ve verimli bir şekilde artırılması için ilgili tüm taraflarla değerli çalışmalar gerçekleştiren, hızla gelişen zeytin ve zeytinyağı sektörünü yakından takip eden bilinçli çiftçilerimizle, modern tesislerde en son teknoloji sistemleriyle kaliteli zeytinyağı üretiliyor. Bugün geldiğimiz noktada Milas ilçemizde kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretiminde dikkat çekmektedir. Son zamanlarda coğrafi işaret alan kaliteli zeytinyağı markalarının artışından da memnuniyet duyuyoruz” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından programa katılan Vali Civelek ve beraberinde bulunanlar, şenlik alanındaki stantları tek tek ziyaret etti.
Daha sonra ise Milas'ın Ağaçlıhöyük mahallesine geçilerek burada zeytin hasadı yapılıp, toplanan zeytinler fabrikada sıkılarak zeytinyağına dönüştürüldü.
DR. SARAÇ’TAN ZEYTİNYAĞLI TARİFLER
Şenliğe katılan Dr. Ender Saraç'ın şenlik alanındaki söyleşisi ise ilgiyle izlenildi. Zeytinin kolesterolü düşürdüğünü kolesterolü dengelediğini belirten Saraç, “Şu anda hepimizde çok fazla hamur işi, hayvansal gıda, stresten dolayı kolesterol yüksek. Belli bir düzeyi aşınca, iyi huylu kolesterol düşük olunca kalp krizi, damar sertliği, tansiyon, pıhtı atması felç gibi birçok sıkıntı oluyor. Zeytin kolesterolü özellikle tehlikeli olan LDL yani küçük yoğunluklu kolesterolü düşürüyor. İyi huylu kolesterolü yükseltmek çok zor. Modern beslenme bizi mahvetti. İyi huylu kolesterolü egzersiz, sigarayı bırakmak yükseltiyor, onun dışında en önemlisi zeytinyağı yükseltiyor” dedi.
Sunumu sırasında zeytinyağıyla hazırlanan, mide ve cilt için faydalı olan bazı tariflerini de aktaran Saraç, tariflerinden birini hazırladıktan sonra kendisini izleyenler arasında yer alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ikram etti.
İlk gün programı Prof. Dr. Aytaç Gümüşkesen tarafından Atapark'ta "Coğrafi işaret alan Milas zeytinyağının tanıtımı" konulu sunumu, Zeytindostu Derneği tarafından yapılan zeytinyağı tadım eğitimi ile son buldu.
Şenliğin ilk gün programına Muğla Valisi Esengül Civelek, Milas Kaymakamı Eren Arslan, AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.
İKİNCİ GÜNE DE YOĞUN İLGİ
Milas 6. Zeytin Hasat Şenliği'nin ikinci gün etkinlikleri Pazar günü gerçekleştirildi.
Milas'ın tarihi mekanlarından Çöllüoğlu Hanı’nda fotoğraf ve el sanatları sergisinin açılması ile başlayan etkinlikler, liseler arası şiir, kompozisyon ve resim yarışmasının ödül töreni, Doç. Dr. Figen Çukur yönetiminde "Kırsal kalkınmada coğrafi işaretli ürünlerin yeri ve önemi" konulu panel, Zeytindostu Derneği'nin "Kaliteli zeytinyağını tanıma" konulu sunumu, Sınır Tanımayan Şefler Derneği'nin uluslararası usta aşçıların katılımıyla düzenlenen yemek gösteri ile sürdü.
Şenlik ilçeler arası zeytinyağlı yemek yarışması ve yarışmayı kazananlara ödüllerinin verilmesiyle son buldu.
İkinci gün etkinlikleriyle ilgili haberi yarınki sayımızdan takip edebilirsiniz.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin