A+ A A-

 

Kurban Bayramının yaklaşması ile birlikte çeşitli yerlerden kurbanlıklar ilçemize gelmeye başladı.

06082019kurban_01c9f.jpg
Haber: Oktay Çayırlı
Bu yıl, 11 - 14 Ağustos tarihleri arasında yaşanacak olan Kurban Bayramı ile ilgili hazırlık çalışmaları başladı. Ülkemizin çeşitli illerinden ve ilçemize bağlı köylerden getirilen küçük ve büyükbaş hayvanların satışına, geçtiğimiz günlerden itibaren Milas Belediyesi Hayvan Pazarında başlandı.
Hayvan Pazarı’nda büyükbaş hayvanların fiyatları 5 ile 15 bin, küçükbaş hayvanların fiyatları ise 1200 ile 2500 TL arasında değişiyor. Canlı hayvanın kilosu 18 ile 22 lira arasında.
Şuanda gayet sakin olan hayvan pazarının son günlerde hareketlenmesi bekleniyor.
KURBAN KESERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Öte yandan Tarım ve Orman Milas İlçe Müdürlüğü tarafından yazılı bir açıklama yapılarak, kurban kesimi sırasında dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi aktarıldı.
Madde madde yapılan açıklama şöyle:
1- Hangi hayvanlar kurban edilebilir?
Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bu hayvanların kurban olarak kesilebilmesi için, koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak altı ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir.
2- Kurbanlık hayvanların hangi belgelerin bulunması zorunludur?
Hayvan Pasaportu, Nakil Belgesi, Veteriner Sağlık Raporu ve Dezenfeksiyon Belgesi Kurbanlık alırken bu belge üzerinden hayvanın doğum tarihini mutlaka kontrol ediniz.
3-Kurbanlık hayvanların bakım ve beslemesinde nelere dikkat edilmelidir?
Hayvanlara yeteri kadar temiz su ve yem verilmeli, bulundukları ahır uygun şekilde aydınlatılmalı ve havalandırılmalıdır. Suluk ve yemlikleri temiz olmalıdır. Hayvanlar çok sıcak hava şartlarında, havasız, karanlık ahırlarda tutulmamalıdır.
4- Kurbanlık hayvanların nakil işlemi nasıl yapılmalıdır?
Hayvanlar bu mevzuata uygun araçlarla ve uygun şartlarda nakledilmelidir. Nakil araçlarının temizlik ve dezenfeksiyonu hayvanlar bindirilmeden yapılmalı ve üstü kapalı, zemini, havalandırması uygun olmalıdır.
5- Kurbanlık hayvanların kesimi sırasında riayet edilmesi gereken hususlar nelerdir?
Kurbanlık hayvanlar, çalışma izni almış kesimhaneler ile Kurban Hizmetleri Komisyonları ve Belediyelerin belirlediği kesim yerlerinde kasaplık belgesi veya Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kurslarından alınmış “Kurs Bitirme Belgesi" olanlar tarafından; köylerde ve belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise cadde, sokak ve parka bakmamak kaydıyla kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde ehil kişilerce kesilmelidir. Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamaz.
6-Kurbanlık hayvanların etleri hangi şartlarda dinlendirmeliyiz?
Kurbanlık hayvanlardan elde edilen etler, sıcak ve taze olduğu için 14-20 C’de 5-6 saat dinlendirilmeli, etler 12 saat olgunlaştıktan sonra tüketilmeye başlanmalıdır. Olgunlaşmamış etler zor işlenir, iyi pişmez, sert ve lezzeti azdır. Olgunlaşmış etler daha kolay işlenir, kolay pişer, gevrek ve lezzetlidir.
7- Kurbanlık hayvanların etleri nasıl saklanmalıdır?
Taze etler buzdolabında bir hafta bozulmadan tazeliğini muhafaza eder. Uygun büyüklüklerde ambalajlanıp buzlukta bir ay, şoklandıktan sonra -18 C’de 6 ay saklanabilir.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin