A+ A A-

 

M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan özel bireylere yönelik, “Ben Buradayım” Sanat Atölyesi açıldı. Amerikalı ressam Timothy Lomas tarafından açılan atölyede 3 gün boyunca yapılacak olan çalışmalar, daha sonra bir sergi ile beğeniye sunulacak. 

17072019amerikaliressamozelbireylere_0a26f.jpg
Haber: Oktay Çayırlı
Milas’ta bulunan M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan, devlet koruması altında yaşayan downsendromlu ve hafif mental retardasyonlu bireylere yönelik, Timothy Lomas ile “Ben Buradayım” Sanat Atölyesi çalışması başlatıldı.
İNANILMAZ İŞLER ÇIKARDI
Meltem Keskin Bayur’un proje sanat koordinatörlüğünü, Makbule Kalyon’un ise koordinatörlüğünü yaptığı çalışma ile ilgili bilgi aktaran Ressam Timothy Lomas; “New York’ta hem ressam hem de Global Children Art programının yöneticisiyim. Makbule Kalyon tarafından MK Sanat tarafından buraya davet edildim. ‘Ben buradayım’ isimli sanat atölyelerini tüm Türkiye’de yapmak için görev aldım. Engelli bireylerin, birazcık da çizgi altında kalmış bireylerin sanat yoluyla yaratıcılıklarını, hem de ilham kaynaklarını dışarıya vurmalarını sağlamak amacıyla sanat atölyelerini yapıyoruz. Pek çok şehir gezdik ve burada birlikte çalıştığımız çocuklar yaratıcı, inanılmaz işler çıkardı ve çok heyecanlı şekilde bizimle çalıştı. Her atölyemizin sonunda portrelerimizin, çalışmalarımızın ve onlar için yaptığımız duvar çalışmasını sergiliyoruz. Atölyede yaptığımız portrelerin hepsi atölyede çocukların kendi kimlikleri, duvar çalışması ise topluluğa olan hediyeleri” ifadelerini kullandı.
DALGALAR ŞEKLİNDE BÜYÜYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ
MK Sanat Proje Koordinatörü Makbule Kalyon ise, “Çalışmalarımızın ilkini Ankara Şereflikoçhisar’da gerçekleştirdik. O günden bu yana geniş bir kitleye ulaştık. Engelli bireylere ulaşmaktan ziyade toplumun tüm kesimlerinde engellilerin kendilerini ifade edebilmesini sağlamaya çalışıyoruz. ‘Ben buradayım’ derken, kendimizin engellilerin yanında yardımcı olduğumuzu ifade etmeye çalışmıyoruz, yapabilirliklerini gösteriyoruz. Resimleri de onları ressam yapmak için değil; kendi içlerinde biriktirdikleri, söylemek istedikleri için bir araç olsun istiyoruz. Bu bir başlangıç, büyük bir okyanusun bir su damlası. Dalgalar şeklinde büyüyeceğini düşünüyoruz çünkü biz bununla ilgili de proje planlarımız var, bu bizim ilk adımımız.” dedi.
GİZLERİNİ KENDİ KENDİ İLE PAYLAŞIR GİBİ
Sanat terapiyle, resimle, dramayla kısaca sanatla; çocukların, öğrencilerin, gençlerin, meraklılarının salt kendileri olabilecekleri, kendileri ile özdeş görebilecekleri; kendilerini yapay olmaksızın, zorlamasız, katıksız ifade edebilecekleri bir alan oluşturmayı amaçladıklarını belirten Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İlkay Türkoğlu, “Çalışmayla aynı zamanda kişinin kendiyle dertleşir gibi, gizlerini kendi kendi ile paylaşır gibi anlatması amaçlanmakta. Duygularını, düşüncelerini, hayallerini, iç dünyalarını renklerle, biçimlerle, çizgilerle bir oyun atmosferi içinde ifade edebilmelerine fırsat ve olanak yaratmak” dedi.
PERŞEMBE GÜNÜ SERGİMİZ OLACAK
Proje ile Türkiye'de engelli bireylerin eğitiminde sanat terapisinin yaygın kullanımının hedeflemekte olduğunu ifade eden Türkoğlu, “Böyle bir projenin Muğla’da da yapılması memnuniyet verici. Bizim amacımız da her zaman kurumda kalan engelli çocuklarımızın sanatsal faaliyetlerle toplumun içinde kendilerine özgüveni olan, topluma faydalı olmaları. Biz de bu amacı gerçekleştiriyoruz. Bakanlığımızın desteğiyle Amerika’dan Lomas’ı gelmesi, çocuklarımızla 3 günlük atölye çalışması yapması memnuniyet verici. 18 Temmuz Perşembe günü sergimiz olacak. Çocuklarımız orada yaptıkları eserleri sergileyecekler. O çocukların gözlerinin parlaması, mutlu olması bizim için memnuniyet verici. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin