A+ A A-

 

Muğla’nın Dalaman ilçesi kırsal Kacacaağaç Mahallesi'nde Çarşamba günü öğleden sonra başlayan orman yangını havadan ve karadan yapılan tüm müdahalelere rağmen söndürülemedi. Bölgede söndürme ve soğutma çalışmaları sürüyor.

12072019muglafelaketi.jpg

Haber: Emre Baştaşkın

Dalaman ilçesinin Karacağaç Mahallesi'nde kızılçam ormanlarının bulunduğu alanda çıkış nedeni henüz belirlenemeyen orman yangınına ihbarın ardından ilk olarak havadan 8 helikopter, karadan 32 arazöz ve 150’ye yakın işçi müdahale etti. Yangın çıkışının hemen ardından bölgeye sevk edilen arazöz ve üç helikopterin ardından İzmir, Denizli ve Antalya’dan da takviye helikopter desteği bölgeye ulaşarak havadan söndürme çalışmalarına katıldı.
Günün ilerleyen saatlerinde bölgeye Muğla’nın diğer ilçelerinden takviye ekipler yönlendirilirken, şiddetli rüzgâr nedeniyle yangın geniş bir alana yayılmaya başladı. Akşamüzeri saatlerinde orman yangınına müdahale eden arazöz sayısı 44’e çıkarıldı.Havadan 8 helikopter de yanan alanlara sürekli sorti yaparak yangını kontrol altına almaya çalıştı.
Çarşamba günü akşam saatlerinde ise çıkan orman yangınının 250 hektarlık alanda devam etmesi üzerine çevre illerden de destek istendi. Yangının yerleşim alanlarını tehdit etmesi üzerine iki köy boşaltıldı. Muğla genelinin yanı sıra Antalya Orman Bölge Müdürlüğünden takviye ekiplerin yönlendirildiği yangın, şiddetli rüzgar nedeniyle akşam saatlerinde 250 hektarlık alana yayıldı. Orman yangınına hava kararıncaya kadar 10 helikopter ile havadan müdahale edildi. Karadan 100 arazöz ve işçiler söndürme çalışmaları yürüttü. Yaklaşık 5 saat boyunca müdahale edilen ancak bir türlü kontrol altına alınamayan yangın nedeniyle Dalaman ilçesine bağlı Kepez ve Taşbaşı mahalleleri boşaltıldı.
Yangın, dün sabah saatlerinde rüzgarın etkisini kaybetmesi sonucu etkisini düşürürken, helikopterler sorti yapmaya başladı.
Dalaman Karacağaç mahallesinde başlayan ve ardından Fethiye'nin Göcek Mahallesi’ne sıçrayan orman yangını yaklaşık 300 hektarlık alanda etkili oldu. Gece boyunca zaman zaman etkisini arttıran rüzgar nedeniyle sarp arazide gece boyunca devam eden orman yangını sabah saatlerinde rüzgarın dinmesi ile etkisini düşürdü.
Sabah erken saatlerde helikopterlerin sık sık yanan alanlara sorti yapması sonucu yangının ilerlemesi durduruldu. Yangının ormanda oluşturduğu tahribat gün ağarınca ortaya çıktı. Yanan kızılçam ormanlık alanlarında yaşam dururken, hala yanan ağaçların olduğu görüldü.
Yanan alanda yaşam mücadelesini kazanan canlılar da vardı. Alevlerden korunan bir kaplumbağa asfalt yol üzerinden tekrar ormanlık alana geçerek gözden kayboldu.
Öte yandan Dalaman'ın Karacaağaç Mahallesi'nde saat 15.30 sıralarında kırsal bir alanda baraka tipi bir binanın hemen üst tarafında başlayan yangının bir vatandaş tarafından cep telefonu ile kaydedilen görüntüleri ortaya çıktı. Ormanlık alanda çıkan küçük çaplı yangının rüzgarın da etkisiyle birden parladığı ve geniş bir alana yayıldığı ortaya çıktı.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin