A+ A A-

 

Milas Kent Konseyi, Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirerek yeni kurul üyelerini belirledi. Toplantıda konuşma yapan Milas Kaymakam Eren Arslan ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Kent Konseyi’nin ilçemiz yerel yöneticilerine büyük katkılar sağladığına dikkat çekerek, çalışmalarında başarılar dilediler.

03072019kentkonseyiyeniyonetim.jpg

Haber: Emre Baştaşkın

Milas Kent Konseyi’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı, Milas Belediye Evlendirme ve Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, siyasi partiler, kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantı saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesiyle başladı. 

YAŞADIĞIMIZ KENTE SAHİP ÇIKMAK
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük, “1988 yılında kurulan Kent Senatosu ile temeli atılan ve 5393 sayılı belediyeler kanununun 76’ncı maddesinden yasal dayanak olarak faaliyetlerini sürdüren Milas Kent Konseyi’nin seçimli olağan genel kuruluna hepiniz hoş geldiniz. Sizleri kent konseyi yürütme kurulu üyelerim ve şahsım adına saygıyla selamlıyorum” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Aktif yurttaşlık, hemşehrilik bilincinin gelişmesi, kentli hakları, doğrudan demokrasi, katılım gibi çok önemli kavramları inşa etmemiz gerekli. Bu kavramları birer sözcük olmanın ötesine geçirip, içselleştirmemiz ve hayat pratiğinde uygulamamız gerekiyor. Çünkü iklim değişikliği, toplumsal eşitsizlikler, çevrenin tahribatı, değerlerin kaybı gibi daha pek çok konuda dünya alarm veriyor. Kentleri vahşice büyütemeyiz, kapasiteleri doldu. Kentleri sürdürebilir kentsel gelişim ilkeleri ile insan haklarını, çevre ve tüm canlıları doğaya alarak büyütmeliyiz ve hatta belki de koruyarak tamir etmeliyiz.
Kent konseyi olarak bizde bu bilinçle yaşadığımız kente sahip çıkmak, yerel yönetimlerin karar alma süreçlerine daha fazla kesmin katılmasını sağlamak, çalışmalarını denetleyebilmek, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışına katkıda bulunmak ve Milas’ı dil, din, ırk sınıfı, cinsiyet ayrımı gözetmeden birlikte yönetmek, daha çağdaş daha katılımcı daha uygar bir yapı oluşturmak, kentlilik bilincini ve kültürünü geliştirmeye çalışarak, marka kent Milas ve marka kent konseyi olma yolunda çalışıyor, yapılan çalışmalara destek veriyoruz. Temennimiz odur ki bu anlayış ve çalışmalar gelecekte artarak devam etsin.”
KAYMAKAM VE BAŞKANDAN TEŞEKKÜR
Günlük’ün ardından kürsüye gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Kent konseylerinin işlevselliği toplumumuz için çok önemli. Onun için biz kurum olarak elimizden gelen tüm desteği vermeye çalışıyoruz. Milas Kent Konseyi çalışmaları, kurumlar ve sivil toplum örgütleriyle olan iletişimleriyle örnek bir konseydir. Milas Kent Konseyi’nin bugünlere gelmesinde emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyor, yeni yönetime başarılar diliyorum” dedi.
Son konuşmacı olarak mikrofona davet edilen Milas Kaymakamı Eren Arslan da, kent konseyinin çalışmalarının önemli olduğuna değinerek, yeni seçilecek olan çalışma gruplarına görevlerinde başarılar diledi.
YENİ KURUL ÜYELERİ SEÇİLDİ
Yapılan konuşmaların ardından öneri ile genel kurulun divan başkanlığına Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, divan üyeliklerine ise Ozan Güngör ile Sevgi Akyol seçildi.
Divanın yerini almasından sonra gündemdeki diğer maddelerin görüşülmesiyle toplantı devam etti.
Faaliyet raporunun Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük tarafından okunması, salonda bulunanlar tarafından ibra edilmesinin ardından bazı yönerge değişiklikleri hakkında kararlar alındı.
Toplantı daha sonra yeni yürütme kurulu başkanı ve üyelerinin belirlenmesi için seçim yapılmasıyla sürdü. 13 kişilik yürütme kurulu asil ve yedek üyeliği için 23 kişi aday olduğunu açıkladı. Öneri ile yapılan açık oylamada Mehmet Günlük yeniden başkanlık görevine seçilirken, yeni yürütme kurulu üyeliğine; Mehmet Çoban, Cemil Zeybek, A. Coşkun Efendioğlu, Kazım Bayındır, Ali Avcı, Çağlayan Üçpınar, Mehmet Nergiz, yürütme kurulu yedek üyeliğine ise Cihan Uyanık, Olcay Aydilek Kır, Nurhayat Topuz, Feray Albasan ve Mustafa Emekli seçildi.
Toplantı, dilek ve temenniler bölümünde yapılan konuşmalar ile son buldu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin