A+ A A-

 

Her yıl dünyada ve ülkemizde 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ‘Engelliler Haftası’, Milas’ta da kutlanacak.

100519engellihafta_77750.jpg
Haber: Gülşah Baştaşkın

Ülkemizde ve dünyada her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında, engellilik bilincinin arttırılması amacıyla ‘Engelliler Haftası’ kutlanıyor.
Milas’ta Engelliler Haftası kutlamaları kapsamında; 16 Mayıs Perşembe günü akşamı saat 21.00’de Milas Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda, M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nde bakım hizmeti alan özel bireyler bir etkinlik hazırladı.
M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Sevim Seringen, tüm Milas halkını özel bireylerin hazırladığı geceye davet etti.
Muğla ve Milas protokolü üyeleri, 10-16 Mayıs tarihleri arasında farkındalığı artırmak amacıyla kutlanan Engelliler Haftası kapsamında birer mesaj yayımladı.
MUĞLA VALİSİ ESENGÜL CİVELEK
“Toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olan engelli bireylerimizin ekonomik, sosyal, kültürel ve toplumsal hayata onurlu ve etkin bir şekilde katılmaları amacıyla hayata geçirilen yasal düzenlemeler ve devlet hizmetlerinde kaydedilen gelişmeler oldukça önemlidir. Engelli bireylerimize ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek, sorunlarının çözümünde onlara destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştırmak, yaşam standartlarının iyileştirilmesini sağlamak ve her adımda yanlarında olmak hepimizin görevidir, sorumluluğudur. Bu düşüncelerle Engelliler Haftasının toplumsal farkındalığı arttırmasını temenni eder, tüm engellilerimize aileleriyle birlikte sağlıklı, mutlu, huzur dolu bir yaşam dilerim.”
AK PARTİ MUĞLA MİLLETVEKİLİ MEHMET YAVUZ DEMİR
“Engelli vatandaşlarımızın hakları ve taleplerine olan farkındalığı artırmak için 10-16 Mayıs Engelliler Haftası oldukça büyük önem taşımaktadır.
Engellilik, vücut fonksiyonları düzgün olan her bireyin her an başına gelebilecek hayatın olağan akışı içinde bir durum olarak görülmelidir. Bu nedenle engelli bireylerimiz toplumumuzun vazgeçilmez, sağlıklı bireylerin de kendilerini sorgulamaya yol açması gereken unsurlarındandır.
Engelli bireylerimizin günlük yaşamda ya da geleceklerine dair her türlü kolaylığı sağlamak bizlerin temel görevidir. Bu anlamda devletimiz üzerine düşeni her geçen gün geliştirerek yapmakta, engelli bireylerimizin ve ailelerinin yaşamlarını kolaylaştırmak için yeni projeler üretilmektedir. Özellikle Muğlamızda çok büyük başarılara imza atan engelli kardeşlerimiz bizleri ve ailelerini gururlandırmaktadır.
Toplumumuzda engellilerimize bakış açısı her geçen memnuniyet verici düzeyde iyileşmektedir. Bunda, basın organlarının ve sosyal medya kullanıcılarının da son derece önemli katkıları vardır. Her engelli bireyi, yardıma ihtiyaç hisseden herkesin yanında olan bir toplumun mensubu olmaktan mutluluk duyduğumu belirtiyor, başta Muğlamızda yaşayan engelli bireylerimizin, ailelerinin, engelli bakım hizmetlerinin her dalında çalışan arkadaşlarımızın 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nı kutluyorum.”
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OSMAN GÜRÜN
“Ülkemizde ve Muğlamızda engelli vatandaşlarımız için sosyal hayatın her evresinde sevgi ve hizmetlerimizle engelleri kaldırmak, engelsiz bir şehir yaratmak yerel yönetimler olarak bizim ve devletimizin görevidir. Engelli bir bireyin meslek sahibi olması, evinden işine gitmesi, sağlık hizmetlerinden kesintisiz yararlanabilmesi, sosyal aktivitelerde yer alması, spor yapabilmesi için engelsiz bir şehir ve olanaklar yaratılmalı, onların toplumsal hayatta daha fazla görünür olması, kendilerini özgür ve huzurlu hissedebilmeleri için tüm hizmetlerde engelli vatandaşlarımız düşünülmelidir. Bu anlayış ve düşünce ile yola çıkan Büyükşehir Belediyemiz engelsiz bir Muğla yaratmak, engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatta daha fazla var olması için Türkiye’de ilk kısa Mola Hizmeti, Engelli Nakil Araçları hizmeti, evde bakım, engelsiz plajlar, ulaşımda engelli rampalı araçları, engelleri sporla aşıyoruz etkinliklerini hayata geçirdi. Özellikle engelli bireye sahip, tüm vaktini engelli evladı için harcayan annelerimizi de düşünerek Türkiye’de İlk Kısa Mola hizmetini Menteşe ilçemizde daha sonra Fethiye ve Milas ilçemizde hayata geçirdik. Canlarından daha değerli evlatlarını bir saniye bile olsun gözünün önünden ayırmayan fedakar annelerimizin sosyal hayatına, özel işlerine zaman ayırması için kurduğumuz Kısa Mola Merkezi’mize evlatlarını uzman personelimiz gözetimine gönül rahatlığı ile bırakmalarını sağladık.
10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda sevgi, hoşgörü ve hizmetlerle tüm engellerin ortadan kalktığı, toplumsal hayatta engelli, engelsiz ayrımı olmadan herkesin yerini aldığı, mutlu, umutlu günler diliyor, özellikle engelli evladına tüm vaktini ayıran fedakar annelerimize şükranlarımı sunuyorum.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin