A+ A A-

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Milas ziyaretleri kapsamında basın mensuplarıyla da bir araya geldi. Saatcı, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

140319ilcebaskansaatci_0dabe.jpg

Haber: Demet Leyne Turhan
Muğla Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Milas’ın mahallelerinde halkın ilgisiyle karşılandı. “Buna oy verilirseniz aradan şu çıkar, şuna oy verilirse aradan başka birisi çıkar” iddialarına cevap veren Başkan Saatcı, “Bunlar acziyetin ve sonucu kabullenmişliğin göstergesidir” diyerek, “Kimsenin aradan çıktığı yok. Böyle bir şey söz konusu bile değil. Muğlalıların teveccühü bu kadar ortadayken yorum yapmaya bile gerek yok. Farklı siyasi görüşte olan seçmenler bizde toplandı. Her kesimden oy alıyorum” ifadelerini kullandı.
Milas sokaklarında, pazarda ve ilçe esnafları tarafından büyük ilgiyle karşılanan Başkan Saatcı, Milas halkına teveccühlerinden dolayı teşekkür etti. Sokakta gördükleri Başkan Saatcı’yı durduran vatandaşlar, Milas ile ilgili sorunları ve yapılması istedikleri projeleri Saatcı ile paylaştılar. Gün boyu Milas’ın esnaf, pazar ve çeşitli mahallelerinde görüşmeler gerçekleştiren Başkan Saatcı, gün sonunda ise Milas basını ile bir araya geldi.
“DEĞİRMENE SU TAŞIYANLAR BELLİ”
Basınla buluşmasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Saatcı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un ‘Muğla’da ittifakı Osman Gürün ve milletvekillerimiz baskı yaptığı için olmadı’ sözünü hatırlatarak, ilçelerde CHP ve İyi Parti’nin adaylar çıkarıp, karşısında cumhur ittifakının tek adayla çıktığını ve bu durumu kime yaradığını herkesin çok iyi bildiğini söyleyerek, “kimlerin kimin değirmenine su taşıdığı ayan beyan ortadadır” dedi. Bağımsız aday Saatcı, “Ak Parti ve MHP tüm ilçelerde ittifak yapmış tek adayla seçime girerken, CHP ve İyi Parti, Sayın Gürün ve milletvekillerinin Genel Merkeze baskısı sonucu tüm ilçelerde ayrı ayrı adaylar çıkarmıştır. CHP ve İyi Parti’nin farklı adaylarla girdiği seçimin hangi ittifakın değirmenine su taşıyacağı ise aşikardır. Bunları halk gördü. Kararını verdi. 31 Mart akşamı birileri hesap verecek. Muğla halkı ise tarih yazacak” dedi.
“ACZİYET VE SONUCU KABULLENMİŞLİK...”
Kendisi üzerinde yapılan ‘Buna oy verirseniz başkası seçimi kazanır’ algısının acziyet ve sonucu kabullenmişlik olarak gördüğünü söyleyen Başkan Saatcı, “Ben farklı siyasi görüşte insanlardan oy alıyorum. Her siyasi görüşten insanımız şahsıma destek veriyor. Sahada bize verilen bu desteği diğer adaylar da görüyorlar. Ellerine anketler geliyor. Sonuçları ve aradaki farkı görüyorlar. Fark ediyorsanız, tüm adaylar sadece bana eleştirilerde bulunuyorlar. Algı operasyonları, kiralık köşe yazarlarıyla sadece bana saldırılar gerçekleştiriliyor. Bunlar neden? Çünkü halkın bize olan teveccühü ortada. Muğla’da bir halk hareketi var. Kimsenin aradan çıktığı yok” diye konuştu.
“İLÇELERLE BARIŞIK YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ OLACAK”
Başkan Saatcı, seçildiği takdirde Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak diğer 13 ilçe belediyesiyle ortak bir çalışma yürüteceğinin altını çizerek: “Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerinin ağabeyidir. Biz, 2014 yılı sonrasında Büyükşehir Belediyesi’nden ağabeylik göremedik. Bize ait olan mallar, mahkemeye verilerek elimizden zorla alındı. İlçe belediyelerine, gelir getiren ne varsa Büyükşehir aldı. Bunun sonucunda ise ilçe belediyeleri zor günler geçirmeye başladı. Ben eğer seçilirsem, benim iş ortaklarım ilçe belediyeleri olacak. İlçe belediyelerine, mahkeme kararı ile alınan ne varsa hepsini geri vereceğim. İlçe belediyeleri ile barışık bir yönetim anlayışımız olacak. Aramızda ego değil, biz olacağız.” dedi.
“GÜLLÜK’ÜN PROBLEMİNİ ÇÖZECEĞİZ”
Milas Güllük’ün imtiyazlı olan su kullanımı ile ilgili açıklama yapan Başkan Saatcı: “Milas’ın Güllük Mahallesi’nde, Türkiye’de ilk ve tek olan imtiyazlı su kullanma durumu var. Vatandaş, tonu 10 liradan su kullanıyor. Büyükşehir başkanı olduğum zaman, Güllük’ün bu problemini çözeceğim. Muğla halkı ne kadar suya para ödüyorsa, Güllük de suyu aynı paradan ödeyecek.” ifadelerini kullandı.
Başkan Saatcı, Muğla Büyükşehir’e bağımsız seçildikten sonra meclisi olmayacağı iddialarına da şu şekilde yanıt verdi: “Büyükşehir belediye başkanının meclis listesi olmaz. Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi, on üç ilçe belediye başkanı ve alınan oy oranına göre partilerin ilçe meclis üyelerinden oluşur. Mecliste Muğla’nın yararına olan bir karara hiç kimse hayır demez. Örnek olarak, Fethiye’de şu an belediye meclisinde 15 CHP, 8 Ak Parti ve benimle birlikte 9 bağımsız üye var. Bugüne kadar almış olduğumuz 100 kararın 98’i oy birliğiyle kabul edilmiştir. Yönetim bir bilimdir, herkesi kucaklarsanız bu iş olur.”
Muğla’da ekonomik kalkınmayı hedeflediğini söyleyen Saatcı, “Fethiye’yi yaptığım gibi, Muğla’yı da huzurlu ve mutlu insanların şehri yapmak istiyorum. Kucaklaşmak, barışmak; belediyeleriyle, STK’larıyla, ortak akılla, paylaşımla, hoşgörüyle Muğla’yı yönetmek istiyorum. Muğla’nın her köşesine sosyal eşitliği yaymak, insanlarımızın ekonomik anlamdaki sıkıntılarını elimizden geldiğince akılla, bilimle çözmek… Refahı yaymak, adaletli bir şekilde yüzü gülen insanların yaşadığı bir Muğla oluşturmak hedefimizdir” diye konuştu.
“AKILLI İNSAN, ÜLKESİNİ DÜŞÜNEN İNSAN TOPRAĞIN ALTINA YATIRIM YAPAR”
“Bodrum için, altyapı ve kanalizasyonları örnek gösterebilirim. 21. Yüzyılda yaşıyoruz. Bodrum’da sel oluyor ve iki çocuğumuz sel sularına kapılıp ölüyor. Bunun acabası yok. Siz altyapıyı yapmadığınızda yukarıya ne yaparsanız yapın olmaz. Toprağın altına yatırım yapan belediye için akıllı belediye değil derler ama öyle değil. Akıllı insan, ülkesini düşünen insan toprağın altına yatırım yapar.”
“BEN BELEDİYECİLİĞİN KİTABINI YAZARIM”
Açıklamasına devam eden Saatcı,“Başarının yolu paylaşmaktan, hoşgörüden ve ortak akıldan geçiyor. ‘Ben bilirim’den geçmiyor. Muhatabıyla muhakkak masaya oturmaktan geçiyor. Muğla’nın o kadar çok sıkıntısı var ki… En büyük sıkıntı da ulaşım sektöründen ekmek yiyen insanlardır. Takriben 23 bin insan bu işten ekmek yiyor. Bunların hepsi sıkıntılı. Bu coğrafyayı tek merkezli bir yönetim anlayışıyla yönetmemiz mümkün değildir. Bu yasa çok kötü bir yasadır. Ben belediyeciliğin kitabını yazarım. Bu büyükşehir yasasıyla ilgili, İstanbul ve İzmit hariç herkesle de tartışmaya hazırım.” diye konuştu.
İLK ÖNCELİĞİMİZ ALTYAPI
“Ben 31 Mart’tan sonra sıkıntılı işleri çözmekle başlayacağım. Ben bütün yarımadaları dolaştım. Önce altyapı sorunlarımızı, temel eksikliklerimizi gidereceğiz. Ondan sonra belediye ile problemli olan sivil toplum örgütleriyle problemlerimizi çözeceğiz. Muğla’yı her şeyden önce kucaklaştıracağız. Daha sonra da üretmeye ve projelerimizi gerçekleştirmeye başlayacağız. Örneğin ilçelerimiz arasında kesinlikle deniz otobüsü seferlerinin yapılması gerekiyor. 270 bin dekar portakal ve narenciye bahçelerimiz var. Bu portakallar bazen dallarında kalıyor. Bunları çam balımızla birleştirerek çocuklarımıza öğlenleri süt yerine onu vereceğiz.” diyerek konuşmasını tamamladı.
Basın toplantısı, toplu çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin