A+ A A-

 

Elektrik faturalarının zamlı olarak gönderildiği hakkında çıkan yayınlar ile ilgili Aydem tarafından açıklama yapıldı.

050219aydem_4d892.jpg
Haber Merkezi

Türkiye genelinde Ulusal Elektrik tarifelerinin uygulandığı ifade edilen açıklamada Ulusal Elektrik tarifelerinin ve faturalardan alınan birim bedellerinin EPDK tarafından bütün Türkiye’de ve Ege bölgesinde aynı şekilde uygulandığı belirtildi.
Aydem’in herhangi bir keyfi uygulamasının söz konusu olmadığı kaydedildi. Son zamanlarda Aydem müşterilerinin yüksek fatura itirazlarına yönelik yapılan açıklama ise şu şekilde;
“Elektrik satışında uygulanacak fiyatlandırma esasları 4628 Sayılı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 4/2 maddesi ve 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunun 17/1 maddesi ile verilen yetkiye istinaden Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunca (“EPDK”) belirlenmektedir. Elektrik tüketim faturaları, gerek Aydem’in faaliyet gösterdiği Aydın, Denizli ve Muğla illerinde gerekse ülke genelinde, yürürlükte olan mevzuat gereği ve EPDK tarafından üçer aylık periyotlar halinde belirlenen, Ulusal Tarifede yer alan elektrik satış fiyatlarına göre düzenlenmektedir.
İçinde bulunduğumuz kış aylarındaki hava sıcaklıkları, mevsim normallerinin altında ve geçmiş yıllara göre çok daha soğuk bir kış mevsimi bölgemizde yaşanmaktadır. Hissedilen bu soğuk karşısında ısınmak için daha fazla ısıtıcı kullanılması, elektrik tüketim miktarında artışa sebep olmaktadır. Bunun sonucunda ise müşterilerimiz yüksek tutarlı faturalar ile karşılaşmaktadırlar. Müşterilerimizin artan tüketimi dışında ödeme yapılacak fatura tutarını değiştirecek bir etken bulunmamaktadır.
Son zamanlarda, müşterilerimiz Müşteri İlişkileri Merkezlerimizi ziyaret ederek veya İletişim Merkezi’mizi arayarak fatura itirazlarında bulunuyorlar. Gelen itirazlar titizlikle incelenmekte, ölçü devresinde kontroller yaptırılmaktadır. Ancak düzenlenen faturalarda her hangi bir hata tespiti bulunmamıştır. Gelen şikâyetlerin büyük bir çoğunluğu, elektrikli soba, klima, katalitik vb. elektrikli ısıtıcılar ile ısınma ihtiyacını karşılayan müşterilerimizden gelmektedir.
Faturasında bir hata olduğunu düşünen müşterilerimizin en yakın Müşteri İlişkileri Merkezlerimize başvurması halinde ilgili sayaçlar tarafımızdan titizlikle kontrol ettirilecektir. Size en yakın Müşteri İlişkileri Merkezini www.aydem.com veya 0850 800 0 186 nolu İletişim Merkezimizden öğrenebilirsiniz.”
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) dağıtım bedeli açıklaması:
Faturalarda yer alan dağıtım bedeli ile ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan açıklamada: “Dağıtım bedelinin belirlenmesi Elektrik Dağıtım veya Perakende Satış Şirketlerinin yetkisinde değildir. EPDK, hizmetin kaliteli bir şekilde karşılanması ve verimliliği de dikkate alarak dağıtım bedelini belirler ve ilgili şirketler belirlenmiş olan bu tarifeyi uygularlar. Dağıtım bedeli, elektrik faturasının dağıtılması bedeli değildir. Elektrik sayacının okunması bedeli de değildir. Dağıtım bedeli, ülkemize has bir bedel değildir. Elektrik ile ilgili tüm faaliyetinin yürütüldüğü her ülkede maliyetin bir unsurudur. Konuyla ilgili detaylı bilgiye EPDK’nın resmî web sitesinden ulaşabilirsiniz. https://bit.ly/2WGXQIm. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin