A+ A A-

 

Boğaziçi Kandilli Rasathanesi Temel Afad Bilinçlendirme Eğitmeni Turgay Güngör tarafından Deprem ve Afet Eğitimi hakkında, canlı yayında Milaslı dinleyicilere bilgilerini aktardı. Güngör, Milaslı vatandaşların olası afet anında korku ve paniğe kapılmaması gerektiğini kaydetti.

130918depremegitimi.jpg
Haber: Gülşah Baştaşkın

Gökova Körfezi’nde son günlerde yaşanan depremlerin ardından, Milas’ta son günlerde depremlerle sallanmaya başladı.
Milaslıların deprem öncesi ve sonrasında neler yapması gerektiğiyle ilgili bilgilendirmek amacıyla, 97.1 Radyo Tech’te; Boğaziçi Kandilli Rasathanesi Temel Afad Bilinçlendirme Eğitmeni Turgay Güngör’ün konuşmacı olarak katıldığı bir canlı yayın gerçekleştirildi. Canlı yayın, dün saat 13.30-15.00 aralığında yayınlandı.
Deprem ve Afet eğitimi hakkında, Milaslı dinleyicilere konuşan Güngör, aynı zamanda Nuriddin Erdoğan’ın depremle ilgili hazırladığı sorulara da açıklık getirdi.
Canlı olarak yayınlanan radyo programı, dinleyiciler tarafından oldukça yoğun ilgi gördü.
Güngör, radyo programında afetin ne olduğunu açıkladı. Açıklamalarına devam eden Güngör, Milas’ın birinci deprem kuşağı bölgesinde yer aldığına değinerek: “Milas, konum itibariyle 1. deprem bölgesinde yer almaktadır. Ama maalesef ki birinci derecede deprem kuşağında olmasına rağmen burada depremle ilgili hiçbir eğitim faaliyeti yok. Bu çok yanlış bir durumdur. Ülkemizde deprem öldürmez, yaşadığımız binalar öldürür.” dedi.
“AFET ÇANTASI HAZIRLAYIN”
Afet çantası oluşturmanın öneminin altını çizen Güngör, “Herkesin bir afet çantası oluşturması lazımdır. İlk 72 saatte, afet yönetimi olmalıdır. Çünkü herkes afet anında kendi can derdine düşer. Hazırlamış olduğunuz afet çantası, kapınıza en yakın konumda olmalıdır. Dışarı çıkarken kolayca bulup, alabilmeniz için. Her oda için küçük çapta afet çantaları hazırlayın. Bu afet çantaları; başucunuzda ve odada kolayca ulaşabileceğiniz yerde olmalıdır. Afet çantası 300-400 lira arasındadır. Bunlar küçük rakamlardır. Afet çantanızın içine; su, yiyecek, kullandığınız ilaçları koyun. Afet kurtarma ekipleri gelene kadar, kendi yaşamınızı idame ettirmeniz için afet çantası gereklidir. Bugüne kadar binlerce eğitim verdim. Ama hala afet çantası konusunda bir bilinç oluşmadı halkımızda. Biz ne kadar eğitim versek de ‘Bize bir şey olmaz’ düşüncesiyle insanlarımız hareket ediyor. Afet çantası hayat kurtarır. Kullanılmamış eski çantalarınız veya çocuklarınızın okul çantaları bile olabilir.”diye kaydetti.
“PANİK YAPMAYIN”
Deprem anında panik yapılmaması gerektiğini ifade eden Güngör, korkuyla hareket edilmemesinin çok önemli olduğunu söyleyerek: “Deprem sırasında panik yapmayın. Panik yapıldığında, yanlış davranışlara yöneliriz. Örneğin Japonya’da meydana gelen bir büyük depremde, 1 kişi hayatını kaybetti. O kişi de deprem sırasında paniğe kapılarak pencereden atlayan bir Türk’tü. Deprem anında; deprem başladığı zaman kesinlikle balkona ve pencerelere koşmayalım. Asansörle aşağıya inmeye çalışmayalım ve merdiven boşluklarına gitmeyelim. Merdivene doğru koşmayalım. Ev ve iş yerinde; tespit edilen sağlam masa ve koltukların olduğu yerde uzanalım. Çök-Kapan-Tutun veya cenin pozisyonu alabiliriz. Sabitlenmiş eşyaların yanına gidebiliriz. Yani enkazın içerisinde hedef küçültmeliyiz. Artçı sarsıntılarla da bunu yapmamız gerekiyor. Artçı sarsıntılar bir müddet devam edecek. Bunların pratiklerini yapmalıyız.” şeklinde konuştu.
Sosyal platformlardan canlı yayınlanan 97.1’deki Güngör’ün konuk olduğu program, oldukça beğeniyle izlendi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin