A+ A A-

 

Milas Kaymakamı Eren Arslan, geçtiğimiz Cuma günü katıldığı 97.1 Radyo Tech canlı yayınında çok özel açıklamalarda bulundu. Kaymakam Arslan, Milaslılara müjde vererek “Kadın Evi” projesinin hayata geçeceğini kaydetti.

08092018saglikmanset_ea6be.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Bölgenin buluşma noktası olan 97.1 Radyo Tech, geçtiğimiz Cuma günü program konuğu olarak Milas Kaymakamı Eren Arslan’ı ağırladı.
Nuriddin Erdoğan’ın hazırlayıp, sunduğu “Sorunlar ve Çözümleri” programına konuk olarak katılan Milas Kaymakamı Eren Arslan, özel açıklamalarda bulundu. Kaymakam Arslan’ın konuk olduğu canlı yayın programı, 7 Eylül Cuma günü saat 12.00-13.00 aralığında yayınlandı.
MİLAS’IN EĞİTİM BAŞARISI
Kaymakam Arslan, görevi boyunca hayata geçen ve geçmesi planlanan projeleri anlattı.
Kaymakam Arslan, Milas’ın eğitim alanında yaklaşık 23 bin öğrenciye sahip olduğunu ifade ederek: “Milas’ta yaklaşık 23 bin öğrencimiz var. Öğrenci nüfusumuz, bir ilçenin nüfusuna eşdeğerdir. İlçemiz, 2 bin 158 kilometrekarelik bir coğrafi alanda bulunuyor. Çok dağınık bir yerleşim alanında ve birçok noktadan taşımalı eğitim yapılmaktadır. Milas’ta 30 adet birleşmiş sınıfımız var. Bu, 1.,2.,3. ve 4. sınıfların birleşip, bir veya iki öğretmenin eğitim vermesi demektir. Merkezi okullarda okuyan öğrenciler ile birleşik sınıflarda okuyan öğrencilerin başarısı aynı değildir. Bu da Milas’ın eğitim düzeyindeki başarısını etkilemektedir. Milas, sadece son 5 yılda 11 veya 12 basamakta yer alıyor. Eğitim, sadece 90 dakikalık bir sınavda değerlendirilemez. Bizim, Milaslı çocuklarımız birçok alanda başarı göstermektedir. Biz, son LGS sınavında başarıda Muğla ilinde 5. sıradayız. Ama sınava hazırlanmamış ve hiçbir beklentisi olmayan öğrenciler de sınava girince istatistiğimiz düşüyor. Bu da Milas’ın eğitim başarısında, yanılma payı yaratıyor.”
Milas’ın eğitim alanında ataklarının bulunduğunu ve modern okulların ilçeye kazandırıldığını kaydeden Kaymakam Arslan, “Milas’a 2 yeni modern lise binası kazandırıldı. Kırsal mahallelerde de yeni okul yapıldı. Eğitime, birçok yatırım yapılıyor. Milaslı çocuklarımızın daha iyi eğitim alması için. Meşelik Mahallesi, eğitim olarak Bodrum’a bağlıydı. Geçen yıl çocuklarımızın taşıma problemi oldu. Bu yıl hayırseverimiz tarafından Meşelik Mahallesi’ne 8 sınıflık okul yapıldı. Bu eğitim-öğretim yılında hayata geçecek. Yine Ören’de, taşıma problemi vardı. Öğrencilerimiz, merkezdeki okullara gelmek için uzun bir yol ve maddi anlamda zorluk çekiyorlardı. Aylık en az öğrenciler için asgari 700 lira civarında para harcanıyordu. Ören Mahallesi’nde, çocuklarımız daha iyi eğitim alması için buraya çok programlı lise kazandırıldı. Bunun için çözüm ürettik. Milas Ağaçlıhöyük Mahallesi’ne bir ilkokul kazandırılması için çalışma başlattık. Çalışma onaylandı, önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacak. Güllük Mahallesi’nde ise bir ortaokul binası ihale aşamasında. Milas merkeze yine 16 derslikli ortaokul yapılacak. Fatih Ortaokulunun binası, geçen yıl deprem yönetmeliğine göre boşalttığımız ve 2 okulu da tek binayı taşıdığımız yerde, yeni binanın yapılması için ihale yapılacak. Bunların hepsi yapılan gayretin sonucundadır. Güllük’te bir Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi veya Uçak Bakım Teknolojileri Lisesi kazandırılması için bakanlığa başvuruda bulunduk. AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, bu konuyu çok önemsiyor ve elinden gelen yardımı yapıyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Yeni lise yerleşke alanına bir yurt ve spor kompleksi yapılması ihalesi sürüyor.” dedi.
MİLAS’A DR. ENDER SARAÇ GELECEK
Milas Zeytin Hasat Şenliği için bu yıl ünlü Dr. Ender Saraç’ın geleceğini kaydeden Kaymakam Arslan, “Bu yıl Zeytin Hasat Şenliği’ne, ünlü Dr. Ender Saraç gelecek. Biz, Milaslı üreticilerimizin zeytin ve zeytinyağını uluslar arası platformlarda tanıtmaları ve Milas’ın marka değerini yükseltmek için çalışıyoruz. Eğlence anlamında değil ama panellerle ve söyleşilerle, Milas zeytin ve zeytinyağının önemine dikkat çekmek istiyoruz. Milas Uluslararası Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali, bu yıl renkli geçecek. Festival için çok sürpriz bir fikrim var ve ilerleyen zamanda bunu açıklayacağım. Balık Festivali, kültür balıkçılığında öncü rol oynayan Milas için önemli bir yerde bulunuyor.” ifadelerini kullandı.
KADINLAR ARTIK RAHAT EDECEK…
Milas’ta bir “Kadın Evi” projesinin hayata geçeceğini müjdeleyen Kaymakam Arslan, “Bu konu benim önemsediğim bir şey. Milas’a gelen veya kırsal mahallelerden, Salı Pazarı alışverişi için ilçe merkezine gelen kadınlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılaması durumunda mağduriyet yaşadıklarını gözlemledim. Örneğin; kadın bebeğini emzirmek istiyor, bunu yapabileceği bir alan yok veya temel ihtiyaçlarını gidereceği, ibadet edebileceği bir alan yok, ya da sosyal aktivitede bulunabileceği bir yer yok. Köye gitmek için dolmuşu beklerken, durabilecekleri, poşetlerini koyabileceği bir yer bulunmuyor. Bu saydığım ihtiyaçların giderilebilmesi için Kadın Evi projesini geliştirdik. Kadın Evi’nin temel işlevi budur. TMMOB Mimarlar Odası Milas Temsilciliğiyle, bu konuyu projelendirdik. Kendilerine teşekkür ediyorum. Hiçbir bedel ve karşılık olmaksızın, projesini yaptılar. Çevredeki esnaf ve işadamlarımız gönüllü destek oldu. Devletin kasasından kuruş çıkmadan, Milas’a Kadın Evi kazandıracağız. Milas Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın arazisi içerisinde yer alan, 2 bin metrekarelik alanda Milas Hükümet Konağı arkasındaki alana Kadın Evi’ni inşa etmeyi düşünüyoruz.” diye kaydetti.
“ELİNE KALEMİ ALAN, HER İSTEDİĞİNİ YAZAMAZ”
Canlı yayın programda, Nuriddin Erdoğan; Milas Kaymakamı Eren Arslan’a yakın zamanda yerel bir gazetede hakkında ortaya atılan iddialar hakkında soru sordu.
Kaymakam Arslan, her zaman görevi boyunca kılı kırk yaran biri olduğunu ve son derece şeffaf biri olduğunu ifade ederek: “Ben her zaman görev hayatım boyunca, şeffaf birisi olmuşumdur. Her türlü eleştiriye, fikre, görüşe ve katkıya açığım. Ama hakarete, iftiraya, yalana, çarpıtmaya yokum, ona müsaade etmeyeceğim. Yaklaşık 19 yıllık görev hayatım boyunca, kılı kırk yararcasına çalışırım. İnsanız, hatamız ve kusurumuz olabilir. Düşünce olarak, yaptığım işi en iyi yapmaya ve temsil ettiğim makamında onurunu yukarıda tutmaya gayret eden bir mülki idare amiriyim. O yüzden bana bu yapılanlar dokunur. Bizi bilen biliyor, olay yazıldığı şekilde değildir. Örneğin, konu başka bir yere çekilerek Güllük’te bir vatandaşa güya ayrımcılık tanımışım. Bu yazıyla, hakkımda negatiflik algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. O konuda somut olarak; söz konusu yerin sözleşmesinin iptalini sağladım, kesin teminatını devlete gelir olarak kaydettirdim, Milas Belediyesine yıkılması yönünde talimat yazısı yazdırdım, süre içerisinde kullanımdan kaynaklanan ecrimisili tahakkuk ettirdim, ödenmemiş olan kira bedelleri veya gecikme varsa bunların tahakkuk ve tahsili için gerekli yazışmaları yaptırdım. Bu korumak, böyle mi olur? Bunlar bilinmeden, bu işi layıkıyla yapan basın mensuplarını tenzih ederim. Eline kalemi alıp, klavye başına geçen her insan; her istediğini yazamaz. Bunun adı özgürlük değildir. Bununla ilgili Basın Yasası gereği, gerekli basın açıklamasını gönderdim. Umarım yayınlanır. Aynı zamanda da Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundum. Hukuk ne diyorsa, o olur. Ben bu konuda sadece bunları söylemek istiyorum. Gerisi, kamuoyunun takdirine kalmıştır.” diyerek, hakkındaki iddialara cevap verdi.
Yaklaşık 1 saat boyunca süren program, oldukça beğeniyle takip edildi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin