A+ A A-

 

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, yalnızca 31 Aralık 2017’den önce yapılmış yapıları kapsadığını belirterek müracaatta yalan ve yanlış beyan verenler için suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

08082018yalanmanset_e4778.gif
Haber Merkezi

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan basın açıklamasında imar barışı düzenlemesinin bazı şahıslar ve kurumlar tarafından suistimal edilmeye çalışıldığı belirtilerek, kanuna ve ilgili mevzuata aykırı işlem yapılması, müracaatta yalan ve yanlış beyanda bulunulması halinde haklarında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.
Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada bu gibi suistimallerin önüne geçmek için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü ve bu gibi girişimlerde bulunanların hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ifade edilerek şu sözlere yer verildi:
“Bilindiği üzere, 03.05.1985 tarih ve 3194 sayılı İmar Kanunu'na eklenen Geçici Madde 16ile Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla; "31.12.2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara 31.10.2018 tarihine kadar başvurulması, bu maddedeki şartların yerine getirilmesi ve 31.12.2018 tarihine kadar kayıt bedelinin ödenmesi Yapı Kayıt Belgesi halinde verilebilir. Başvuruya konu yapının ve arsanın mülkiyetdurumu, yapı sınıf ve grubu ve diğer hususlar Bakanlık tarafından hazırlanan Yapı Kayıt Sistemineyapı sahibinin beyanına göre kaydedilir…” hükmü doğrultusunda iş ve işlemler Bakanlığımız ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarca yürütülmektedir.
Ancak Valiliğimizce (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri) gerek yapılan arazi tespitlerinden gerekse kurumumuza iletilen şikâyetlerden anlaşıldığı üzere bazı şahıs veya kuruluşlar tarafından söz konusu İmar Barışına Yönelik Kanunun suistimal edildiği ve buna bağlı olarak 31.12.2017 tarihinden sonra yapımına başlanan ve kanun şartlarını taşımayan uygulamalar yapıldığı anlaşılmaktadır.
Bu bağlamda özellikle Bakanlığımız yetki ve görevi kapsamında kalan korunan alanlar(doğal sit alanları ve özel çevre koruma bölgelerinde) başta olmak üzere Muğla ili genelinde izinsiz yapılaşmaya ilişkin suiistimallerin engellenmesi hususunda gerekli yasal tedbirlerin alınması açısından uydu fotoğrafları, arazi tespit çalışmaları ve ilgili Belediye Başkanlıkları eliyle tespit çalışmaları devam etmektedir. Valiliğimizce (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tespiti yapılan tüm inşai faaliyetlere ilişkin gerekli iş ve işlemler yapılacak olup vatandaşlarımızın kanuna ve ilgili mevzuata aykırı işlem yapması, müracaatta yalan ve yanlış beyanda bulunması halinde haklarında 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun “Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan” başlıklı 206’ncı maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacağının bilinmesi gerekmektedir.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin