A+ A A-

 

Milas Kent Belleği Müzesi ve Arşivi’nin hazırlık çalışmalarına danışmanlık yapan Prof. Dr. Engin Berber, son kitabı “Mektuba Dökülmüş Anılardan Ege’de Kurtuluş Savaşı” adlı eseriyle okuyucuları, tarihin bilinmeyenlerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

080617mektup.jpg
Haber: Hamza Balandı
Milas Belediyesince Çöllüoğlu Hanı’nda kurulması planlanan Milas Kent Belleği Müzesi ve Arşivi çalışmalarının ön hazırlığında danışman olarak görev alan Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Engin Berber, “Mektuba Dökülmüş Anılardan Ege’de Kurtuluş Savaşı” isimli son eseriyle işgalden 39 yıl sonra Ege’nin yerel gazetelerinde yayımlanmış ve sonra tarihin tozlu raflarına terk edilmiş olan anıları yeniden canlandırıyor.
Prof. Dr. Berber, Mektuba Dökülmüş Anılardan Ege’de Kurtuluş Savaşı isimli kitabında Ege’de Yunan işgalini yaşayan kişilerin cumhuriyetin ilk yıllarında gazetelerde yayımlanmış mektuplarına yer veriyor. Kitabın girişinde Bukowski’nin “Her insanın hayatında kaçmakla direnmek arasında bir seçim yapmaya zorlandığı anlar vardır.” sözü karşılıyor okurları.
Berber, kitabında “ateşi ve ihaneti görenleri” kendi kalemlerinden anlatıyor. Kitabın en ilginç bölümlerinden biri de Manisa yöresinde Kuva-yı Milliye’ye katılıp elde silah kurtuluş için dövüşen ana oğlunun anlatıldığı bölüm. Yine camilerde işgali eleştirip, cemaati silahlı direnişe çağıran kahraman din adamları yer alıyor kitapta. Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan çıkan kitap toplam 117 sayfadan oluşuyor.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin