A+ A A-

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Muğla İl Müdürü Ahmet Ekecan, vergi ve bazı alacakların yapılandırılmasıyla ilgili yasadan yararlanmak isteyen borçlular için müracaatların 31 Temmuz tarihinde sona ereceğini açıkladı.

270718sgk.jpg
Haber: Hamza Balandı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Muğla İl Müdürü Ahmet Ekecan, vergi ve bazı alacakların yapılandırılmasıyla ilgili yasadan yararlanmak isteyen borçlular için müracaatların 31 Temmuz tarihinde sona ereceğini anımsattı.
7143 Sayılı Kanun, SGK’ya borcu olan işveren, sigortalı ve hak sahiplerine yeni bir fırsat daha sunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Muğla İl Müdürü Ahmet Ekecan yapılandırma kapsamına sigorta primi borçları, işsizlik sigortası, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezası, damga vergisi, eğitime katkı payı, özel işlem vergisi, emeklilik keseneği, kurum karşılığı borçları, işsizlik sigortası, isteğe bağlı sigorta prim borçları ve topluluk sigortasının girdiğini hatırlattı.
İdari para cezalarının yüzde 50’si ile gecikme cezaları ve zamlarının silindiğini de belirten Müdür Ekecan, "31 Mart 2018 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin olup 18 Mayıs 2018 tarihi itibariyle ödenmemiş olan idari para cezası asıllarının yüzde 50’si ile 18 Mayıs 2018 tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın, kanunda belirtilen süre ve şekilde ödenmesi halinde idari para cezası asıllarının kalan yüzde 50’si ile idari para cezasına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir" dedi.
Ekecan, yapılandırma için son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğunu ve en yakın Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne başvuru yapılması gerektiğini ifade ederek, "İşverenlerimiz ayrıca e-sigorta yoluyla online ortamda yapabilmektedir. Yapılandırılan borçları 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte ödenebilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecektir. Yapılandırma hakkını kaybetmemek için vadeli ödeme seçeneğini tercih edenlerin ilk taksitini, peşin ödemeyi tercih edenlerinse peşin ödemelerini en geç 31 Ağustos 2018 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir" diye konuştu.
Ayrıca Ekecan, yapılandırma için son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olması dolayısıyla, işveren ve sigortalılarımızın yapılandırmadan faydalanabilmeleri adına başvurularının alınabilmesi için, 28–29 Temmuz Cumartesi ve Pazar günleri İl Müdürlüğü ile Sosyal Güvenlik Merkezlerinin hizmet vereceğini de belirtti.


fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin