Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgYerel seçimlerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon konuşması olay olan AK Parti Milas Belediye Başkanı adayı Veteriner Hekim Barış Saylak'ın 9 ay süren stresi sona erdi.
Barış Saylak'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşurken ifade ettiği “Büyüksün reisim” sözü seçime damgasını vurmuştu.
'Reis' gerçekten büyüklüğünü gösterdi ve Barış Saylak'ın Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü olarak atanmasını onayladı.
“Peki atama için 9 ay neden beklendi?” derseniz; Parti içinde “engel” vardı.
Demek ki şimdi o engel aşılmış...
İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl önceki gün Ankara'daydı. Face hesabından “Tarım ve Orman Bakanımızın Baş Danışmanı Kıymetli Dostum Doç. Dr. Zülfükar Bayraktar Sağolsun Bizi Ağırladı.” diye paylaşım yaptı. Kendi kendime “Acaba” dedim, “Kültür ve Turizm Müdürü Bingöl bu atamayı kolaylaştırmış olabilir mi?” diye düşündüm.
Malum Zekeriya Bingöl, AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete ve iki milletvekilinin onayları bir yana haberleri bile olmadan gelmişti...

xx xx xx
Sadece İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl mü? Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek de öyla atanmıştı. Çiçek'in aday olduğundan Muğla Basınının bile haberi olmamış, siyasetin, kimselerin haberi olmadan rektörlüğe gelmişti.
Barış Saylak'ın Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü olarak atanmasının sözkonusu edildiğini biliyorduk. Herkes biliyordu. Muğla Büyükşehir Belediyesi Milas Mezbaha Tesislerinde sorumlu yönetici olarak görev yaparken istifa edip, AK Parti'den belediye başkanı adayı olmuştu.
Seçilememesi halinde görevine geri dönüşünde sorunlar yaşanabilirdi. Muhtemelen o yüzden kendisine AK Parti tarafından “iş garantisi” verilmişti.
O garantinin teminatı ise Milaslı bir milletvekili ve Barış Saylak'ın adaylığında etkili olan bir kaç önemli isimden biri ve hatta başta geleni de Milletvekili Mehmet Yavuz Demir idi...
Sözün yerine getirilmesini baştan beri Milletvekili Yelda Erol Gökcan da istiyordu, ama sanırım Milletvekili Demir'in baskısı daha etkili oldu... Bu da normal. “Milaslı dayanışması” diyebiliriz.
Atama ile ilgili dün çok sayıda kişi beni aradı. Onlardan biri “Cumhurbaşkanı il başkanını dinlememiş mi?” diye sordu. Gündemde il kongresi varken bana bu manidar bir soru olarak geldi. Cevap vermedim...

xx xx xx
O manidar soruya ben telefonda cevap vermedim, ama dünkü yazısında AK Parti Kongreleri sürecinden söz eden Nejat Altınsoy yazısının sonunda cevap vermiş kadar olmuş. Şu ifadelerde bulunmuş:
“Ak Parti’nin kongreler sürecine ve izlenecek yol haritasına yönelik ilk yazıyı bir tespitle bitirelim.
Mart 2019 yerel seçimlerinde Ak Parti’den Milas Belediye Başkanı Adayı olan Barış Saylak’ın Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne atanması kamuoyunda 'Ak Parti’de yenileşme süreci başladı' şeklinde yorumlandı.”
Bu görüşe katılmamak mümkün değil.
Seçimin üzerinden neredeyse 9 ay geçti. Barış Saylak bir türlü İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne atanamadı. Çünkü çok “güçlü” bir direnç vardı. Atama şimdi gerçekleştiğine göre, demek ki o direnç kırıldı.
Direncin kırılması, Nejat arkadaşımızın da dediği gibi, AK Parti'de yenileşme sürecinin işareti olabilir.
Nitekim o süreç AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir'in “İstifalar olacak” açıklamasının ardından Manisa, Kütahya, Amasya ve Kırşehir il başkanları istifa etti.
Gözler şimdi Muğla İl Başkanlığında...

xx xx xx
AK Parti'nin yerel kurmayları son yerel seçimde Muğla'da 3 belediye üzerine 4 belediye daha koyduklarını ve oylarını arttırarak başarılı olduklarını söylüyorlar, ama politikayı bilenlerin gözünden ve rakamlara baktığınızda öyle görünmüyor...
Muğla'da CHP son yerel seçimde, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Muğla'da CHP'yi elinde tutanların kendi siyasi geleceklerine yönelik strateji uygulamaları sonucu Yatağan, Ula, Ortaca ve Dalaman'ı kaybettiler...
Evet, AK Parti Muğla'da Yatağan, Ula, Ortaca ve Dalaman'ı kazanmadı, CHP kaybetti. Ki CHP önümüzdeki seçimde önseçim yaparsa ve AK Parti'de yenileşme yaşanmazsa tekrar 3 belediyeye düşecektir!
AK Parti o günkü koşullarda, 4 ilçedeki isabetli adaylar gibi, Dr. İskender Gencer profilinde bir aday ile Muğla'da Fethiye ile birlikte Büyükşehir'i de alabilirdi. CHP'yi elinde tutanların kendi siyasi geleceklerini önde tuttukları gibi, AK Parti'yi elinde tutanlarda aynı tavır ve hatayı sergilediler...
CHP, Büyükşehir'i Osman Gürün'le yüzde 36'lık oy oranıyla kazanmış olsa da bu seçimin “başarılısı” ne Osman Gürün'ün şahsında CHP ne de AK Parti olmadığı gibi Behçet Saatcı'dır...
Unutanlar için anımsatalım; 2014'te oy dağılımı CHP %49.12, AK Parti %28.98 şeklindeydi..

xx xx xx
AK Parti görünen o ki Muğla'da önümüzdeki yerel seçimde CHP adayının karşısına yine Barış Saylak ile çıkacaktır. Çünkü Milas'ta CHP'li Muhammet Tokat, tıpkı Başkan Gürün gibi “oy kaybederek” seçimi almış olsa da AK Parti o seçimde Barış Saylak ile bugüne kadar tarihinde görmediği başarıyı çok ciddi oy artışıyla yaşadı...
Muhammet Tokat ile Barış Saylak arasında 5 puan fark var. Yüzde 51.31 oy alan Muhammet Tokat karşısında Barış Saylak yüzde 45.08 oy aldı... Tokat'ın HDP ve İYİ Parti'den aldığı oylar çıktığında galip gelen Barış Saylak oluyor... Ki Barış Saylak “Reisim büyüksün.” video çekimini paylaşmasaydı, HDP ve İYİ Parti'ye rağmen de seçimi alabilirdi. Başkan Tokat elbette İYİ Parti desteğini alırken Saylak ta MHP'nin desteğini aldı...
Sanıyorum AK Parti'nin yerel kurmayları Barış Saylak'ın elde ettiği sonuçtan ürktüler. “Ya yarın milletvekili adayı olursa” endişesine kapıldılar. Oysa genel merkezlerinin Barış Saylak'ı bir kere daha Milas adayı yapabileceğini düşünebilmelilerdi. Siyasi hırslar 'siyasi körlük' yapabilyor!
Yani Barış Saylak'ın il müdürü olarak atanmasında “Reisim büyüksün” demiş olmasının değilde, elde ettiği siyasi başarının etkili olduğunu görmek lazım...

xx xx xx
Milas Belediyesi'nde Veteriner Hekimlik görevi ile birlikte 2 yıl Başkan Yardımcılığı, 14 yıl Encümen Üyeliği, CHP'den ilk aday adaylığından sonra 3 yıl nikah memurluğu ve 2014 yılından itibaren Muğla Büyükşehir Belediyesi Milas Mezbaha Tesislerinde sorumlu yönetici olarak görev yapan Barış Saylak'ın ataması 2 gündür parti kulislerinde ve medyada tartışılıyor.
2014'te MHP'den Menteşe Belediye Başkanı adayı olan Osman Can Yenice'nin Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirilmesi de nereden baksanız bir 15 gün tartışılmıştı.
Oysa Osman Can Yenice ve Barış Saylak ile Muğla neler kazanabilir diye tartışabilmeliydik.
Sonuçta İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bir tekstil mühendisi veya inşaat mühendisi atanmadı. Sonuçta bulunduğu görevleri başarıyla yapmış Muğla'nın bir Milaslı çocuğu atandı.
Muğla'da bir türlü “yerli ve milli” teşkilatçılığı beceremeyen AK Parti bakarsınız bu sayede hem yerlileşir hem yerelleşir.
Dr. İskender Gencer örneği ortada. Onun Muğla İl Sağlık Müdürlüğü'nde Bodrum Devlet Hastanesi'nin gecikmesini saymazsak, ciddi sorunlar ortadan kalkmaya başladı. En önemlisi sağlık alanındaki siyasi ve akçeli dedikodular sona erdi.

xx xx xx
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü dendi mi benim aklıma eski Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın ile eski Tarım İl Müdürleri Hadi Kayhan ve Ömer Bülent Arslan geliyor? Sizin aklınıza başka bir isim geliyor mu?
Bu müdürler en az Dr. İskender Gencer kadar “Muğlalı” idiler... Bu müdürlerle “Kırsal Kalkınma” ile tanışmıştık. Ben yeni İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ile kırsal kalkınma için büyük ve hızlı adımlar atılacağını umuyorum. Ayrıca çocuk bizim, döveriz de severiz de...
------------------------------ ------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Bir kez yürünmüş bir yola düşenlerin sayısı çoktur, hedefe ulaşan az... -Nietzsche
ÇİVİ
Dün Düğerek'ten şehir merkezine 45 dakikada gelen biri “Ne olacak böyle?” diye soruyor. “Bugün arkadaşım yok” dedim.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin