Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgCHP Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan, “İstanbul modelini ilçemde hayata geçiriyorum.” diyor.
İlçe Başkanı Özcan, öteki ilçe başkanlarına göre her zaman farklılığını ortaya komuştur. Her zaman “Aslolan örgüttür, örgütün temeli emekçi üyelerdir” diyenlerden olmuştur. Bu yönü ve bir çok özelliği ile İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun sahip olduğu “partici” anlayışına benzer bir anlayışla “örgütçü” olmuştur.
“İstanbul modeli” dediği bu olmalı, ama O bunu “Saygı, sevgi, hoşgörü” diye özetliyor.
Kaç yıl aradan sonra Ula'nın AK Parti'ye nasıl ve neden kaptırıldığını anlatırken, “Ula'yı alabilirdik. Karşıdan bakanlar da öyle görüyorlardı. O yüzden bizi dinleyen olmadı. Sorumlu ilan etmenin anlamı yok. Biz bu seçimi hep birlikte alabilirdik, ama hepbirlikte kaybettik.” diyor. Ardından da şöyle ekliyor:
“Seçimin sonucunu birisine, birilerine fatura etmek kolay. Bunu yaparsak, bundan sonraki seçimde başarılı olur muyuz?”
Bu sorusuna verdiği yanıtı görünce, O'nun farklı olduğunu da göreceksiniz...
xx xx xx
CHP Danışma Kurulu toplantıları geçtiğimiz günlerde yapılan İl Danışma Kurulu toplantısı ile tamamlandı. Bu toplantıdan “Muğlalılar Ekrem İmamoğlu'nu bağrına bastı” başlıklı yazımda söz ettik. Partinin “yarısı yok” ilçe danışma kurulu toplantılarında olduğu gibi İl Danışma Kurulu toplantısında da “kalan yarısı” ile “iman tazelenmiş”...
Tarikatlar gibi... “Osmaniler” mi dersiniz, “Mürseli cemaati” mi dersiniz, ne derseniz deyin...
Tam da ben bu yazımı yazarken Ortaca'dan Orhan Karaçelik aradı. Hakkında CHP İl Disiplin Kurulu'nun verdiği kararla ilgili Yüksek Disiplin Kurulu'na başvuracakmış. Şu ana kadar başvurmuş da olabilir. “Bugünkü yazınızı, dilekçemin eki olarak iliştirebilir miyim?” dedi. “İşinizi görecekse elbette” dedim...
Hemen 29 Temmuz 2019 tarihli “Muğlalılar Ekrem İmamoğlu'nu bağrına bastı...” başlığı taşıyan yazıma baktım, “işine yarayabilecek ne var” diye. Ben bir şey bulamadım, demek ki O bulmuş.
Merak ediyorum, acaba CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu dümdüz parti üyesi olsa rahmetli ağabeyi Nurettin Zeybekoğlu da DSP'den aday olmuş olsa ne yapardı?
Orhan Karaçelik, geçen dönemin Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik'in kardeşi... Ağabeyi partisi aday göstermeyince DP'den aday olmuş. Ne yapacaktı, aleyhine mi çalışacaktı?
xx xx xx
Orhan Karaçelik'in “Neden önseçim yapmadınız?” diye sorma hakkı yok mu diye sormak mümkün, ama “parti karar verdiyse, üye o karara uymak zorunda” diye bir şey var. Buna göre Orhan Karaçelik üyelikten istifa etse daha etik olurdu...
Ama partisinden de, ağabeyinden de vazgeçememiş işte!
Elbette partilerde de “disiplin” olması gerekir. Nasıl ki “düzesiz bir ordu” ile savaş kazanamazsanız, “disiplinsiz” bir parti ile de seçim kazanamazsınız. Ancak disiplin mekanizmasının da birilerinin elinde “gücün denetim ve dayatma” aracı haline gelmemesi gerekir... Nasıl disiplinsizlik “anarşiye” yol açarsa, “disiplin mekanizmasının otorite silahı haline gelmesi” de parti içi demokrasiye son verir ve o yapıdan da başarı bekleyemezsiniz.
CHP Muğla'da bugünlere gelirken, ilk kilometre taşıdır; Marmaris Belediye Başkan Vekili olan İsmet Kamil Öner, 50’li yıllarda Marmaris Belediye Başkanı İsmet Kamil Öner’in torunu… Ali Fuat Fidan eski Turunç Belediye Başkanı… Hakkı Şevket Bayındır ise 3 dönem meclis üyesi…
Bayındır'ı geçtiğimiz günlerde kaybettik. Allah rahmet etsin...
Marmaris'ten Büyükşehir'e “Meclis Üyesi” olarak gelen bu üç Marmaris Meclis Üyesi kendilerini seçen Marmarislilerin haklarını korumak için “parti gurup kararına” uymayıp, Marmaris'te “yol üstü otopark” uygulamasına (Osman Gürün'ün kararına) karşı çıktılar diye disipline verilip CHP'den ihraç edilmişlerdi...
xx xx xx
Aynı uygulama Muğla il merkezinde ve başka ilçelerde de var.
Sizce bu yüzden partilerinden atılan Marmaris'in üç meclis üyesi mi, yoksa o karara “evet” deyip, birazda bu sayede bugün Marmaris Belediye Başkanı olabilmiş, o günün meclis üyesi Mehmet Oktay ve birlikte hareket ettikleri Meneteşe, Milas Belediye Meclis Üyeleri mi “Halkçı Mecli Üyesi???”
Marmaris'linin haklarına sahip çıkan 3 meclis üyesi partilerinden atılırken, o hakka sahip çıkmayan, çıkamayan “disiplinli üye” ise Marmaris'e Belediye Başkanı yapılıyor!
Bu kafayla CHP Marmaris'i nasıl kaybetmedi anlamıyorum...
Ya CHP, Ula'yı neden kaybetti?
CHP Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan bu sorunun yanıtını yukarıdaki “Seçimin sonucunu birisine, birilerine fatura etmek kolay. Bunu yaparsak, bundan sonraki seçimde başarılı olur muyuz?” sorusu ile verirken şöyle devam etti:
“Seçimden sonra Ula'da hiçbir disiplin işlemi uygulamadık. Ben ilkokulda sınıf başkanlığı değil, Ula'da partimin ilçe başkanlığını yapıyorum. Danışma Kurulu'nda şunu dedim ki ben coğrfyamda sevgiyi, hoşgörüyü paylaşmaya devam ediyorum.. Parti örgütü üyelerim ile ayrıştırmadan birleştirici yol izleyeceğim dedim...”
xx xx xx
“Yani siz bundan sonraki seçimde başarılı olmak için çalıştığınızı ve birlik beraberlik içinde olduğunuzu söylüyorsunuz. Bunu 31 Mart seçimlerinde neden yapmadınız?”
Hüseyin Özcan bu soruma yanıt verirken, “Biz Ula ilçe örgütü olarak önerilerimizi raporlar halinde İl Başkanlığımıza ve Genel Merkezimize sunduk. Önseçim istiyoruz dedik.” diyerek şöyle devam etti:
“Demek ki o zaman iyi anlatamamışız. Bıkmadan, usanmadan yine anlatacağız. Biz önseçimleri ayrıştıran değil, tam tersine kaynaştıran, birlik beraberliğimizi sağlayan bir mekanizma olarak görüyoruz. Bizim geleneğimizde var. Parti üyeleri ile alınan kararlar hiç bir zaman kırgınlık, ayrılık getirmemiş, başarı getirmiştir. Biz bunları Danışma Kurulu'nda konuştuk.”
Bu konuda dönemin Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan'ın bir şey deyip demediğini sorduk.
Özcan bu konuda da “O gün Başkanımıza söz verdik. Konuşmak istemediğini, dinleyeceğini söyledi.” dedi.
xx xx xx
CHP Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan, yerel seçimin hemen ardından gelecek seçim için çalışmaya başladıklarını belirtirken bir “Yerel Yönetim İzleme Komitesi” kuracaklarını ve bu komite marifetiyle AK Parti yönetimindeki belediyenin icraatlarını takip edeceklerini söyledi.
Özcan “Muhalefet yapmış olmak için muhalefet yapmayacağız. Yanlış yapılmasını engellemeye çalışacağız” dedi.
İlk yerel seçimde Ula'yı geri almak için kararlı olduklarını belirtirken de şöyle anlattı:
“İstanbul modelini ilçemizde hayata geçiriyorum. Mahalle mahalle her akşam bir mahallede üyelerimizle bir araya geliyoruz. Nokta nokta ayrıştırmadan, kucaklayıcı birleştirici bir anlayış ile yarın seçim olacakmış gibi çalışıyoruz. Tek bir partilimizi kaybetmeye tahammülümüz yok. Yeni taraftar ve üye kazanmaya çalışıyoruz. Temel felsefemiz sevgi, saygı, hoşgörü... Ula CHP olarak felsefemiz budur. Her alanda, sahada üyelerimiz ile birlik bütünlük içinde sosyal projelerimiz ve etkinliklerimizle siyasetin insana dokunma sanatı olduğu bilinci içinde yürüyoruz. İlkleri yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyoruz. Enerjimizi sahada harcıyoruz...”
xx xx xx
CHP'de gerçektende en aktif ilçe olarak Ula görünüyor. Orhan Karaçelik'in ihraç edildiği Ortaca ve Salih Erbay'ın ihraç edildiği Köyceğiz başta öteki ilçelerde “cadı kazanı” kaynatılırken, 31 Mart'ta seçim kaybeden Ula'nın hali şaşırtıcı. Yoksa bu hareketlilik kongrelere dönük bir hareketlilik olabilir miydi?
Hüseyin Özcan'a “Aday mısın?” diye sordum. “Ben örgüte inanırım. Arkadaşlarım isterse olur” dedi ve şöyle noktaladı:
“Danışma Kurulu'nda yapıcı şekilde eleştirimizi, özeleştirimizi yaptık. Kimseyi suçlamadık. Bir önseçimsizlik kazası yaşadık, bunun tekrarlanmaması için dilek ve temennilerimizi ortaya koyduk. Seçimden sonra 45 günlük çalışma programımızı gün gün, nokta nokta okudum. Tam 25 dakika yaptıklarımızı anlattım. Biz hesap soran değil, hesap veren olmaya devam edeceğiz. Bunların kongre ile alakası yok. Biz bugünden seçime hazır olacağız. Sahada çalışmak kahvede dedikodu etmekten iyidir.”
Sanki CHP'de Ula, çöl ortasında vaha gibi...
------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: “Propaganda öyle bir sanattır ki insan başkasının ayağına basarken, kendisi ah der.” Bob Hope.
ÇİVİ
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kontenjanını neredeyse yüzde yüz tamamladı. Arkadaşım, “Bu çocuklar tercih yaparken gazete okumuyorlar mı?” diye sordu.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin