Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgMuğla'da orman yangınlarının en çok yaşandığı ve doğal yaşam alanlarımızın en büyük yıkımı yaşadığı yıl olarak aklımızda 2008 yılı kalmış. O sene 347 orman yangını meydana gelmişti.


Ne zaman “kıyılarda” yangın çıksa, kasten çıkarıldığını düşünmüşüzdür. Ki Güvercinlik karşısındaki yarımadaya yanan alanlara kondurulan 3 konaklama tesisi böyle düşünenleri haklı çıkarmıştır!
Bir ara ormanlarımızı Yunanların yaktığını da düşünmeye başlamıştık... Şükürler olsun o önyargılı bakış tutmadı...
Oysa yangınların büyük bölümünün yıldırım düşmesini ve enerji nakil hatlarında şiddetli rüzgarda tellerin birbirine değmesi sonucu çıkan yangınları saymazsak kendi ellerimizden, ihmal ve cahilliklerimizden çıktığı bir gerçek...
Düne kadar yangın haberlerinde “çıkış nedeni” olarak hep “sigara izmaritinden”, “cam kırıklarından”, “mangal ateşinden” ifadeleri yeralırdı. Son yıllarda bu gerekçeleri duymaz olduk.
Tam anımsayamıyorum, 2008 yangınlarında mı yoksa onlardan önceki bir yangında mıydı; Marmaris'te bir kaç gün süren yangın olabilir. Gazeteler o yangın sürerken manşetten şöyle başlık atmışlardı:
“Ciğerimiz yanıyor...”
xx xx xx
O gün bugün yangınlarda “Ciğerimiz yanıyor...” başlığı kullanılıyor. Meslektaşlarımız bıkmadılar diyemiyorum, ama “yaratıcılıklarını yitirdiler” dersek yanlış mı olur bilmiyorum...
“Muğla yanıyor...”, “Marmaris Alev alev...”, “Korkutan Yangın...” ... Marmaris, Muğla yerine duruma göre başka yerlerin isimleri getirilir. Kullanışlı başıklardır!
Bir de daha çok “kıyı yangınlarında” kullanılan “Yangında kasıt şüphesi”, “Kundaklama şüphesi”, “Ormanı rantçılar yaktı” ve “Rantiyeciler yaktı” başlıkları da kullanışlıdır.
Artık “Piknik ateşi ormanı yaktı”, “Sigara izmariti yaktı” ve “Anız yangını ormana sıçradı” başlıkları artık kullanılmıyor... “Ciğerimiz yandı” veya “yanıyor” hala revaçta... Hafta sonunda 12 saatte kontrol altına alınan Datça-Palamutbükü yangınında da kullanan az değildi:
“Ciğerimiz yandı”...
Datça ile ilgili bu başlıklı ilk haberi gördüğümde kendi kendime “Ne ciğeri?” demişim... Yanan 20 hektarlık alan “çamlık” değil, “makilik” alan...
Datça'dan Knidos'a kadar Yarımada'nın güneyi “çam fukarası” makilik Akdeniz'dir... Yarımada'nın Gökova Körfezi tarafı ise çamlık Ege'dir...
xx xx xx
Anlayacağınız hafta sonunda Datça Yarımadası'nda oksijen üreten çam ağacı ormanları yok olmadı.
Yani ciğerimiz yanmadı... Ama derin yaralar aldık...
Böyle diye sevinelim, zil takıp oynayalım mı?
Hafta sonunda orada keklik yuvaları bozuldu. Uçabilenler uçtu, uçamayanlar ile kaplumbağalar ve öteki börtü böcek yandı. Belki nesli tükenmekte olan ve son yıllarda görülmeyen yaban kedisi Karakulak ile Yaban Keçisi varlıkları da oralarda kül oldu...
Umarız olmamıştır, ama yabani zeytin, keçiboynuzu, funda, katran ardıcı, laden, sakız ağacı, böğürtlen, zakkum, sandal ağacı, defne, menegiç, mersin, dağ çileği, kermes ve pırnal meşesi gibi “çalısı” bitkiler yok oldu...
Marmaris'in Bozbururun Yarımadası ile Datça Yarımadası bouna çeşitli statülerde koruma altına alınıp Özel Koruma Bölgesi ilan edilmiş olmamalı.
O yüzden benim başlığım böyle oldu:
“Datça Yarımadası ekolojisi derin yara aldı...”
xx xx xx
Eğitim-Sen Muğla Şubesi eski Başkanlarından Cahit Yaka Datçalıdır. Kahredici yangının ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şöyle yazdı:
“DATÇA-PALAMUTBÜKÜ
*Sadece ormanlarımızı değil, geleceğimizi de yakanlara lanet olsun. *Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Datça Belediye Başkanlığı Amirlerine, canhıraş emek veren çalışanlarına, Jandarmaya ve özverili vatandaşlarımıza gösterdikleri birlik beraberlik ruhu için teşekkürler.. *Aynı birlik ve beraberliğimizi burayı ağaçlandırarak geleceğimizi yeşertmek çalışmalarında da göstereceğimize inanıyorum. *Birlikte daha da güçlüyüz. *Birlikte daha da güzeliz”
Çok sayıda kişinin sosyal medya paylaşımının özeti de şöyle oldu:
“Datça'daki Yangın Kontrol Altına Alındı. Datça'mıza büyük geçmiş olsun. İnşallah bu yanan yerlere Yıldızlı Oteller yapmazlar...

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin