A+ A A-

 

TÜRK - İŞ Muğla İl Temsilcisi TES - İŞ Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, gündemdeki yerini koruyan santrallerin bacagazı arıtma filitreleriyle ilgili olarak yazılı açıklama yaparak, “Şubemiz faaliyet alanı içerisinde bulunan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin tüm ünitelerinde Bacagazı Arıtma (Desülfürizasyon) filtreleri takılıdır ve devreye alındıkları günden beri sürekli çalışmakta” dedi.

10122019devreyealindiklarigundenberi.jpg
Haber: Emre Baştaşkın

Baca gazı filtresi olmayan termik santrallere, çevre mevzuatına uyuma yönelik yatırımların gerçekleştirilmesi ve çevre mevzuatı açısından gerekli izinlerin tamamlanması için belirlenen sürenin 2022’ye uzatılması için TBMM’de kabul edilen ‘torba yasa’ Cumhurbaşkanı - AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edilmişti.
Yaşanan süreçle ilgili olarak TÜRK - İŞ Muğla İl Temsilcisi TES - İŞ Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, yazılı bir açıklama yaptı.
Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin tüm ünitelerinde bacagazi aritma filtrelerinin takılı olduğu ifade edilen açıklama şöyle:
“Şubemiz faaliyet alanı içerisinde bulunan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin tüm ünitelerinde Bacagazı Arıtma (Desülfürizasyon) filtreleri takılıdır ve devreye alındıkları günden beri sürekli çalışmaktadırlar.
Yatağan Termik Santralinin Bacagazı Arıtma tesislerinin temeli 1997 yılında Başbakan Mesut Yılmaz tarafından atılmıştı. Aynı yıl sırasıyla Yeniköy ve Kemerköy Santrallerinin de Bacagazı Arıtma tesislerinin temelleri atıldı. 2002 yılında Yatağan santralinde deneme ve test çalışmaları yapılarak filtreler devreye alınmaya başlandı.
30 Haziran 2007 tarihinde Yatağan Bacagazı Arıtma tesislerinin açılış töreni, AKP Hükümetinin Enerji Bakanı Hilmi Güler tarafından yapıldı. O gün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ‘Bir Kangren Haline Gelen Yatağan'ın Adı Artık Kirlilikle Anılmayacak’, ‘Yatağan’da pırıl pırıl bir hava var’demişti.
Bugün aynı AKP hükümeti Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerini 13 termik santral listesine koymuştur. Maalesef Yatağan üzerinde 23 yılda oluşan önyargı Arıtma sistemleri sürekli çalışsa bile bir türlü kırılmadı. Santralden yükselen su buharını hava kirliliği diye, veya başka santrallerin görüntülerinin altında ‘Yatağan zehirleniyor’ diye paylaşıp, Yatağan üzerinden algı oluşturmak isteyen bir kesim hala var.
Yatağan’da Bacagazı Arıtma filtreleri takılı ve devreye alındıkları günden beri de çalışıyorlar. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Sadece Yatağan değil, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinde de Bacagazı filtreleri çalışıyor.
2014 yılı sonunda santraller özel sektöre devredildi. Devirden sonra da alan şirketler maliyetli olmasına rağmen bu tesisleri çalıştırdı, çalıştırmaya devam ediyorlar.
Bu tesisler çalışmazsa çevrecilerden önce en başta sendika olarak biz karşı çıkarız. Çünkü bizler ekmeğimizi bu santrallerden kazanıyoruz ve bu yörede yaşıyoruz. Bu üç Santralde 10 bine aşkın insan geçimini sağlıyor.
TES-İŞ Yatağan Şubesi olarak bu Santrallerde çalışan 1800 üyemizi ve onların bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocuklarının hakkını, hukukunu korumak zorundayız.
Yatağan Santrali 1994 yılında çevre mevzuatı nedeniyle Aydın İdari Mahkemesi kararıyla kapatıldığında neler yaşadıklarımızı biz biliyoruz. Umarım ülkeyi yönetenler bir daha aynı hataya düşmezler. Saygılarımla.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin