A+ A A-

 

Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü. Gün dolayısıyla Muğla Valisi Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir birer mesaj yayınladılar.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajları
Haber: Emre Baştaşkın

Vali Esengül Civelek’in mesajında şu ifadeler yer aldı:
“Birleşmiş Milletler tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde ilan edilen ‘İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ ile İnsan Hakları kavramı, tüm dünya için geçerli olan evrensel bir boyut kazanmıştır.
Türkiye’nin Birleşmiş Milletlerin kurucu üyelerinden biri olarak İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilk onaylayan ülkeler arasında yer alması, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için önemli adımlar atması bu konudaki hassasiyetinin göstergesidir.
Dünya devletleri tarafından ortak değerler olarak kabul edilen insan hakları, sadece belli bir kesimin değil, tek tek her insanın eşit, hür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduğunu garanti altına almıştır. Tüm insanların sahip olduğu hak ve özgürlüklerin kullanılması, toplumsal yaşamda huzurun sağlanması için devletin gösterdiği gayretli çalışmalarla birlikte bireylerinde insan hak ve hürriyetlerinin kullanılmasına saygı ve hoşgörü göstermeleri büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle insan haklarına özgü evrensel değerlerin korunup, geliştirilmesini sağlamak hepimizin görevidir, sorumluluğudur.
Bu vesileyle, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nün insan hakları konusunda toplumsal bilincin artmasına, farkındalık, duyarlılık oluşturulmasına katkı sağlamasını diler, barış, sevgi ve kardeşliğin hâkim olduğu, huzur ve güven dolu bir yaşam temenni ederim.”
İNSANA DEĞERLİ OLDUĞUNU HİSSETTİRMİŞTİR
AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir ise mesajında Türkiye’de insan haklarının korunması ve ileri noktalara taşınabilmesi adına önemli gelişmeler yaşandığına vurgu yaptı.
Demir, “Türk-İslam medeniyetlerinin bilinen tarihten bu yana en önemli önceliklerinden biri temel insan hakları olmuştur. Dünyanın bugün kendini medeni olarak adlandırılan ülkelerinde etnik köken ve deri rengi nedeniyle günümüzde bile çeşitli çatışmalar devam etmektedir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1948 yılında kabul ettiği İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin imzalanmasıyla dünya genelinde iyileşmeler gözlenmiştir.” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği birlik ve beraberlik sayesinde din, dil, ırk, cinsiyet gibi ayrımların ortadan kaldırdığına vurgu yapan Demir, “Aziz milletimiz insan hakları konusunda diğer toplumlara örnek olacak büyük bir olgunlukla tarih sahnesindeki yerini almayı sürdürmektedir. İnsan hakları konusunda hükümetimiz yapısal düzenlemelerle son derece önemli gelişmelere imza atmış, insana değerli olduğunu hissettirmiştir. Elbette, hızla değişen yeni durumlara göre de insan haklarının korunması ve daha ileri götürülmesi hükümetimizin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır.” diye konuştu.
Türkiye’nin Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan İnsani Gelişme Endeksi’nde ilk kez “çok yüksek insani gelişme” kategorisine de girdiğini hatırlatan Demir, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'' vesilesiyle; , huzur ve güven dolu dünyanın tesis edildiği, adaletin, kardeşliğin ve sevginin tüm dünyada hakim olduğu günlere ulaşma temennisiyle tüm vatandaşlarımızın, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü”nü en içten duygularımla kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin