Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

özgür1.jpgBen bu gidişle yazı yazmayı bırakıp, sosyal medya derlemelerine başlayacağım.
Malum geçen hafta Cumartesi günü CHP'de beklenmedik gelimeler yaşandı. Kemal Kılıçdaroğlu adayları atanmayan ilçelerin adaylarını belirleyebilmek için Parti Meclisi'nden yetki istedi. Kılıçdaroğlu daha sonra “Ortada bir kaos yok özgürce tartışma var. Demokrasi ne zamandan beri kaos olarak tanımlanmaya başladı. Bizi asıl rahatsız eden bu. Bir kişinin talimatı ile adaylar belirlendiği zaman demokrasi oluyor, ama adaylar belirlenirken oturup özgürce tartışıldığı zaman bu da kaos oluyor” şeklinde açıklamada bulundu. Tabi kıyamet koptu...
PM yetki vermek istemedi, Kılıçdaroğlu “İstifa ederim” dedi ve yetkiyi aldı. Hem de “atanmış adayı değiştirme yetkisi” ile birlikte...
Bu sonucun CHP kamuoyunda ve öteki çevrelerde değişik yankıları oldu.
CHP'nin önde gelen genç isimlerinden Mimar Togay Kömür ise facebook hesabından “Tayyip Erdoğan'a bir daha 'tek adam, diktatör' dersem; ağzımın ortasına kürekle vurun.. Kıyasla alakası yok.” deyiverdi...
xx xx xx
Şevket Süreyya Aydemir'i genç kuşaklar pek bilmezler.
Şimdi moda Atatürk'ü Nutuk'tan değil de Yılmaz Özdil'in kaleminden anlamak olduğu için O'nu tanımayabilirler.
Aydemir, Atatürk'ü “Tek Adam” adı altnda üç ciltte anlatmıştır. Emre Kongar “Tek adam” için “Tek Adam sadece Türk devrimi'ni değil aynı zamanda, Mustafa KemalAtatürk'ün kişiliğinde, bir devrimciyi de çok iyi çözümleyen ve okuyucuya aktaran bir başyapıt...” demiştir.
Şevket Süreyya Aydemir “İkinci Adam” adı altında da yine üç ciltte İsmet İnönü'yü anlatmıştır.
Son yıllarda nedense açık oturumlarda tiyatro, sanat, edebiyat üzerine sorular sorulmaz oldu. Acaba Kemal Kılıçdaroğlu bu kitapları okumuş mudur?
Koskoca genel başkan.. Okumuştur canım..
Aydemir şimdi yaşıyor olsaydı ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun kitabını yazsaydı, kitabın adı “Kaçıncı Adam” olurdu? “CHP'yi Genel Müdürlüğe Çeviren Adam” uzun mu olurdu? Tabi yazmayabilirdi de...
Ama şimdi o solun en büyük partisinin tek adam...
xx xx xx
Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) Muğla'daki son il başkanı Harun Akın (parti üyeliğinden de istifa etti) bir iki gün önce oldukça ilginç bir paylaşımda bulundu. Sizinle paylaşmak istedim:
“Bu kenti taciz eden, bu kente tecavüz edenler aramızda gezdiği ve hala söz sahibi oldukları sürece Muğla'ya huzur uğramaz...”
Katılıp katılmamak size kalmış, ama doğruluk payı da yok değil hani...
Bir ara Hamle'de de yazan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyelerinden Ünal Bozyer de okullar yarı yıl tatiline girdiğinde “tebessüm ettiren” bir paylaşımda bulunmuştu. Tatil bitti, ama Ünal hocamın “SÖMESTİR” başlıklı paylaşımı hala güncel:
“Karneleri aldık / Hal ve gidişatımız; / Ay'da pamuk çekirdeği filiz verdi / Ay'ın karanlık yüzü keşfediliyor, / Mars'ta yerel seçim var, / Adaylar kıyasıya yarışıyor / Fener küme düşüyor, / Koç gibi başkana rağmen / Muğla'da kazan kaynıyor / Yemek yine dünden kalan... / Dostlar içimden geldiği gibi yazdım, / Edebi değeri olur mu? Bilmem”
Ben beğendim...
xx xx xx
Önceki gün ben bu yazıyı yazarken, okurlarımızdan Şevki Hışır da Cumhuriyet Meydanı'nda çektiği fotoğrafı paylaşmış. Meydanı yine kazmışlar. Memleketi köpek teşiğine döndürdüler!
Fotoğrafı aynı gün ben de “Yine Neyi Unuttunuz?” başlığı altında paylaştım.
Başkan Gürün ve ekibini seçimden önce eleştiren tek bir parti, tek bir muhalif parti sözcüsü yoktu.
Şimdi seçim sathı mahalline girmiş durumdayız, ama Şevki Hışır kadar dahi eleştiren yok...!
Çok şanslı Osman Gürün...
Önceki gün Bodrum'un internet gazetelerinden biri de AK Parti'nin Bodrum Belediye Başkan Adayı Op. Dr. Tahir Ateş'i yazmış. AK Parti'nin Muğla'da hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından telefonda tebrikle açıklanan iki adayından biri olmuştu. Erdoğan, Milas adayı Barış Saylak'ı arayıp tebrik ettiği gibi Dr. Ateş'i de arayıp şöyle demişti:
“Vatandaşlarımızın kalbini de kazan Bodrum'u da. Ben Bodrum'u istiyorum”
Op. Dr. Tahir Ateş Bodrum'a yakışan bir isim. Peki Bodrum'u Erdoğan'a verebilir mi?
Zor... Bu “AK Belediyecilik anlayışını” anlatarak olmuyor...
Hayalleriniz olmalı. Üstelik bir de sizinki ile seçmeninki örtüştü mü tadından yenmez... Bir de yapılan yanlışları ortaya koyabilmelisiniz. Seçmene doğrusunu anlatabilmelisiniz...
xx xx xx
Farkında mısın bu seçimde kadın muhtar adayı sayısında adeta bir patlama yaşanıyor. Elimde veri yok galiba en çok da Marmaris'te çıktı... Marmaris'in neredeyse her mahallesinde bir kadın muhtar adayı var. Marmaris'i Bodrum ve Menteşe izliyor... Sanıyorum bu biraz da partilerde kadınların “kotalara rağmen” önlerinin kapalı olmasından kaynaklanıyor...
Ula'dan Fatoş Eroğlu'nun feryadı veya isyanı bunu kanıtlıyor... Eroğlu sosyal medya hesabından şu paylaşımı yapmış:
“Değerli yol arkadaşlarım, komşularım. Dün belediye meclis üyesi aday adayı olarak yazı yazmıştım. Ancak öğrendimki ön seçim dahi yapmadan atanan Ula Belediye Başkanı'nın kadın olduğum ve Ankara'dan geldiğim için 'o yabancı ayrıca bayan istemiyorum' dediğini öğrenmiş bulunmaktayım. Bu güne kadar emeğe saygı duymayan partimden ve meclis üyeliği talebinden vaz geçtim. Emekli olduğum 2005 yılından bu güne kadar kar kış demeden koşturduğum, 2012 yılında Ankara Yeni Mahalle CHP İlçe yöneticiliği yaptığım partimden noter aracılığı ile istifa ettim. En yüce değer emektir diyen merhum Bülent Ecevit'in kurmuş olduğu DSP'de siyaset yolunda yürüme kararı aldım. Bu güne kadar yanımda olan ve gönlü benimle olan tüm dostlarıma teşekkür ediyorum selamlar.”
xx xx xx
Cinsiyet kotası CHP'de yüzde 33..
Büyükşehirlerde bu kota işlemedi... Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu dışında kadın aday yok... Öteki illerde de bir kadın aday olmadığı gibi, ilçelerde de durum fecaat...
Oysa bugün CHP'nin tek adamı haline gelen Kılıçdaroğlu hatırlarsanız “İzmir’e kadın aday” diye tutturmuştu. Kadınlar ne çok sevinmişti, ama sonuç hayal kırıklığı oldu...
Hele beşi AK Parti ve biri MHP olmak üzere Cumhur İttifakı, İzmir’de 6 kadın ilçe belediye başkan adayını açıkladıktan sonra gözler CHP’ye çevrilmişti. Çeşme’nin MHP'li kadın adayı çekilince ittifakın kadın adayların sayısı da 5’e düştü. İzmir’de AK Parti beklenenin üzerinde kadın aday çıkarınca CHP’den beklenti de, en az 7-8 kadın belediye başkan adayı ile AK Parti’ye cevap verirler şeklinde oluştu. Fakat ne gezer?
Daima kadından bahseden, kadınlara güvendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu bu konuda İzmir Büyükşehir'in ardından ilçelerinde de hayal kırıklığına neden oldu. Bir anlamda dağ fare doğurdu ve 3 kadın aday ile Türkiye’nin en aydınlık kenti çırak çıkarıldı...
Muğla ve Aydın'da aydınlık kentlerden... İlçelerde bir tek kadın aday yok... Kota yok!
xx xx xx
İYİ Parti, CHP ile ittifak sürecinin Muğla'da inişli çıkışlı geçmesi sonucu başkan adaylarını yeni saptamaya başladı. Ülkemizin aydınlık kentlerinden Muğla'da ilk ve tek kadın belediye başkanı adayı İYİ Parti'den Menteşe'de çıktı. İYİ Parti'nin Marmaris ve Milas'ta da kadın aday çıkarabileceği belirtiliyor.
İYİ Parti'nin Menteşe Belediye Başkan adayı Ziraat Mühendisi Ayçin Evgeç Dalkılıç içimizden biri... CHP'nin Muğla'da eski kanaat önderlerinden Muzaffer Evgeç'in kızı... O kendisini şöyle anlatmış:
“1965 doğma büyüme Muğlalıyım. Menteşe bizim, Menteşe’de yaşayanlar bizim. Ülkemizin durumu herkesi bir Atatürk'e vefa borcuna sevk ediyor. Allah nasip ederse ben vefa borcumu kendimi Menteşe’ye adayarak ödeyeceğim. Muğla'ya kadın eli değmesi ve Muğla'nın yaşanabilir bir şehir haline gelmesi için hemşerilerimin desteğini istiyorum. Muğla'yı büyük ve güçlü bir aaile haline getirebiliriz.”
Ben Ayçin Evgeç Dalkılıç'ı ve tüm kadın muhtar adaylarını, kadın meclis üyesi adaylarını destekliyorum...
Buarada meclis üyesi adayları da belirlenmeye başladı. Duyumlarıma göre, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde bu yeni dönemde de kadın meclis üyesi olmayacak. CHP'de de, AK Parti'de de sıralamada ilk iki sıradaki koltuklar beyler tarafından çoktan rezerv edilmiş... Muğla demokrasisine hayırlı olsun...
------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Dürüst insanlar, manzarayı kapatan ağaçlardır. Onları kimse istemez… (La Edri)
ÇİVİ
Arkadaşım yeni kamyonunun arkasına “Aşkımız belediyenin yol çalışması gibi olsun; başlasın ama hiç bitmesin...” diye yazdırmış.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin