A+ A A-

 

Çam balında dünya üretiminin yüzde 70’i, Türkiye üretiminin yüzde 92’sini sağlayan Muğla’da başlatılan Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesi’nin ülke genelinde uygulanacağı belirtildi.

Untitled-3.jpgarikonaklama_ee5bd.jpg
Haber: Hamza Balandı
2018 yılı çam balı sezonu öncesi daha önceki yıllarda yaşanan sorunlar yaşanmaması için Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği işbirliğinde Muğla’ya gelen 20 arı yetiştiricileri birlik başkanlarının ve ilçelerdeki sorumlu personelin katılımıyla toplantı düzenlendi. Çam balında dünya üretiminin yüzde 70'i, Türkiye üretiminin yüzde 92'sini sağlayan Muğla'da 2013 yılında başlayan Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesi’nin değerlendirildiği toplantı, Muğla Arı Yetiştiriciler Birliği binasında düzenlendi.
Toplantıda konuşan Muğla Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ziya Şahin, bu anlamda Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesi’nin öneminin büyük olduğunu, başarıyla uygulanan bu örnek projenin tüm ülkede uygulanması gerektiğini ifade etti.
Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal ise konuşmasında projenin başarısına değinerek, Muğla'nın konaklayan arıcı sayısıyla büyük bir kapasitesinin olduğunu, projeyle kargaşaya mahal vermeden tüm arıcılara hizmet verildiğini ifade etti.
Projeyle ilgili ayrıntılı sunum yapan Muğla Gıda Tarım Hayvancılık Müdür Yardımcısı Enver Aydın, Muğla’nın her yıl 3 milyon koloniyi ağırladığını hatırlatarak bunun büyük bir başarı olduğunu ifade etti.
Yakın zamanda Türkiye genelinde uygulanması planlanan proje ile bilgi veren Aydın, proje hakkında şunları kaydetti: “Türkiye'de ilk defa Muğla'da gezginci arıcılığı desteklemek amacıyla yürütülen Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması projesiyle, Muğla'da arı konaklama noktaları tespit edilerek arıcılık faaliyetleri web tabanlı bir sistemle yürütülüyor. Güney Ege Kalkınma Ajansı'nın Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında desteklediği ve Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ve Orman İşletme Müdürlüğü ile ortak yürüttüğü projede, Muğla'da 260 köy ve 365 mevkideki 3 bin 506 konaklama noktasının coğrafi koordinatları ve afetlerde kolonilerin zarar görebileceği riskli konaklama alanları tespit edilerek bu alanların işaretlemesi yapıldı. Gerek organik arıcılığın yapılabileceği gerekse arı ekotiplerinin korunacağı konaklamaya uygun yeni konaklama noktaları veizole alanların araştırılacağı projeyle belirlenen koordinatlar web tabanlı veri-tabanına aktarıldı ve bölgenin konaklama haritası oluşturuldu.
Muğla ilindeki yerli arıcı ile her yıl Muğla'ya gelen gezginci arıcı profilini, sayısını, koloni ekotiplerini ve sayısını, arı hareketlerini, farklı konaklama noktalarındaki koloni verimini, afetlerde özellikle kurak ve yağışlı geçen yıllarda riskli konaklama alanlarını, ilin üretim sezonunda bal üretim değerini raporlayan veritabanı sayesinde arıcılar uygun arı konaklama alanlarına yönlendiriliyorlar.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin