A+ A A-

 

Et ürünlerinin aksine bekledikçe tadı bozulan balığın taze olup olmadığı, ilk bakışta anlaşılabiliyor. Balığın bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başladığını belirten Kılıç Deniz İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Kızıltan, balığın parlak görülmesi için tezgâhlarda ışık kullanıldığını balığı seçerken bu konuya dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

291017balik.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Balığın bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başladığını belirten Kılıç Deniz İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Kızıltan, balığın parlak görülmesi için tezgâhlarda ışık kullanıldığını balığı seçerken bu konuya dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.
En iyi besin kaynaklarından olan balık; vitamin, protein, yağ asitleri ve mineraller bakımından oldukça zengin. Et ürünlerinin aksine balık bekletildiğinde lezzeti artmıyor aksine sağlık açısından risk grubuna giriyor. Balığın faydalarından yararlanmanın en iyi yöntemi, bekletilmeden tüketilmesi, hemen tüketilemeyecek balıklar ise mutlaka dondurulmalı ve buz içine konulmalı.
‘‘BALIĞIN SOLUNGACINI KIRMIZI MÜREKKEP İLE BOYUYORLAR’’
Balık tezgâhlarında yaşanan aldanmalara karşı uyarıda bulunan Kılıç Deniz İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Kızıltan, “Balığın parlak bir görünüm kazanması için tezgâh ışıkları oldukça yanıltıcıdır. Bu yüzden tezgâhtan uzaklaşarak balığa bakılması gerekir. Aynı zamanda tezgâhtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilir. Balığın tazeliğini anlamak için üzerine dokunun, meydana gelen çukurluk anında düzeliyorsa balık tazedir. Bayat balıklarda bu iz kalır’’ dedi.
Taze balığın solungaçlarının canlı kırmızı renkte olduğunu belirten Kızıltan; ‘‘Balık bayatladıkça solungaçlarındaki canlı kırmızı renk değişir. Ancak balıkların daha taze görünmesi için solungaçlarını kırmızı mürekkeple boyuyorlar. Solungaçlardan akan kırmızı rengi herkes kan zannetse de aslında bu mürekkep oluyor. Bu tarz aldatmalara yönelen tezgâhlardan kesinlikle balık almayın” diye kaydetti.
‘‘TAZE BALIKLARDA PULLAR VÜCUDA YAPIŞIKTIR’’
Derisi buruşan ve parlaklığını yitiren balığın da bayat olduğunu belirten Kızıltan, sözlerine şöyle devam etti: “Taze balığın gözleri dışa bombeli olur. Aynı zamanda taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu dimdik durur. Bayat balığı aynı şekilde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı sarkar. Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda yapışıktır. Elinizi, kafadan kuyruğa doğru sürterken pulların çıkmaması gerekir.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin