A+ A A-

 

Türk Kızılay’ı, lösemi hastalarının tedavisinde kullanılan aferez trombosit bağışı için bağışçıları kan merkezlerine davet ediyor. Kan bağışından farklı olarak 1 saat süren işlemle aferez trombosit bağışında bulunanlar, lösemili çocukların yüzünü güldürecek.

100817losev.jpg
Haber: Yunus Emre Demirtaş
Lösemi veya başka kan hastalığı olan hastalarda, kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarında ve kemik iliği nakli olacak hastalarda Aferez Kan’a ihtiyaç duyuluyor. Türk Kızılay’ı bu nedenle kan bağışçılarının gönüllü aferez trombosit bağışçısı olması için kan bağışçılarına ulaşmaya çalışıyor.
Gönüllü Aferez Trombosit Bağışçısı’ yılda 24 defa aferez trombosit bağışı yapabilir. Lösemi veya başka kan hastalığı olan hastalarda, kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarında aferez trombosit süspansiyonuna ihtiyaç duyuluyor. Bağışta bulunmak isteyenler her hafta salı ve perşembe günleri ilçeye gelen, mobil kan merkezi tırlarına başvurabilir.
ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜN
Löseminin yanı sıra aplastik anemi hastaları tedavisinde de düzenli trombosit takviyesi şart. Aferez ayıklama anlamına geliyor. Bağışçı, aferez ünitesi olan cihaza ortalama 1 saat bağlanıyor. Cihaz, bir koldan kanı alarak trombositlerini ayırıp kanın geri kalan bileşenleri vücuda iade ediyor. Kan bağışı 7 ile 10 dakika arasında tamamlanırken, aferez trombosit bağışı 1 saat sürüyor. Bağışçı, 10 dakikada kanını verip gitmek istiyor, 1 saat makineye bağlı kalmak istemiyor. Oysaki bu bağışta bulunan kişi, büyük sıkıntılar çeken bir hastaya şifa oluyor. Kan bağışından farklı olarak 1 saat süren işlemle aferez trombosit bağışında bulunanlar, çocuklara umut olacak.
Aferez; kan bağışçısından (verici) kanının, hasta (alıcı) için gerekli olan bölümünün (eritrosit, trombosit veya plazma)alınıp, ihtiyaç duyulmayan bölümünün geri verilmesi işlemidir.
AFEREZ İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞİR?
Türk Kızılay’ı Kan Bağışı Merkezleri trombosit aferezi yapmaktadır.
Trombosit aferez işlemi, kan bağışçı ile aferez cihazı arasında, hasta için gereken kan bileşeni(trombosit) elde edilene kadar devam eden bir kan alıp-verme işlemidir.
Cihaz bağışçının kanını küçük miktarlarda alarak gerekli olan trombositi ayırır ve kanın trombosit dışında kalan kısmı bağışçıya geri verir. Bu işlem cihazdan cihaza değişiklik göstermekle birlikte ortalama 45-90 dakika kadar sürer.
KİMLER AFEREZ BAĞIŞÇISI OLABİLİR?
Damar yapısı uygun olan ve son 5 gün içinde aspirin veya türevi bir ilacı kullanmayan kan verebilecek herkes aferez bağışçısı olabilir. Kan vermeye engel oluşturacak herhangi bir hastalığı geçirmekte veya geçirmiş olan, kan sulandırıcı vb. ilaç kullanan, hastalık taşıyıcılık riski bulunan, kan değerleri uygun olmayan kişiler aferez bağışçısı olamazlar.
HANGİ SIKLIKTA AFEREZ KAN BAĞIŞI YAPILIR?
Aferez bağışı: aralarında en az 48 saat olmak koşuluyla haftada 2 defadan fazla olmamak koşulu ile yılda 24 kez trombosit aferezi bağışı yapılabilir.
Tam kan bağışından en az 4 hafta sonra trombosit aferezi bağışı yapılabilir.
Trombosit aferezi bağışından sonra tam kan bağışı yapılabilmesi için en az 48 saatlik bir sürenin geçmesi gerekmektedir.
AFEREZ İŞLEMİNİN SAKINCASI VAR MIDIR?
Aferez işlemi esnasında kanın ayrıştırılması için kullanılan setler tek kullanımlık ve sterildir. Setler kapalı sistem olarak çalışmakta olup kanın cihaz ile teması söz konusu değildir. Bu nedenle aferez işlemi süresince hastalık bulaşması söz konusu değildir.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin