A+ A A-

 

Milas Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi Çevre Sağlığı Teknisyeni Nizamettin İpteş, katıldığı Radyo Tech’teki canlı yayın programında Milas’taki çevre kirliliği hakkında açıklamalarda bulundu. İpteş, hava kirliliğine bağlı dünyada ölümlerin arttığını söyledi.

080617cevre.jpg
Haber: Yunus Emre Demirtaş
Her hafta farklı gündem ve konukları ağırlayan 97.1 Radyo Tech’in yöresel problemlerin konuşulduğu platform “Sorunlar ve Çözümleri” canlı yayınında, Milas’taki çevre kirliliği irdelendi.
Milas Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi Çevre Sağlığı Teknisyeni Nizamettin İpteş’in konuk olduğu dünkü canlı yayında, biyosidal mücadeleden yaşanan hava kirliliğine kadar birçok konu derinlemesine konuşuldu. İpteş, Nuriddin Erdoğan’ın hazırladığı 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili soruları yanıtladı.
İpteş, çevre kirliliğinin dünyada birçok ölüme neden olduğunu ifade ederek, “Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı rapora göre her yıl 12,6 milyon insan çevre kirliliğine bağlı hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor. Açıklanan rapora göre ise her yıl 1,7 milyon insan sağlıksız çevre koşulları sebebiyle kansere yakalanıyor. Dünya nüfusunun yüzde 92’si yüksek derecede kirli madde bulunan hava soluyor. Hava kirliliğine bağlı hastalıklar sebebiyle her yıl 6 milyon insanın yaşamını kaybettiği belirtilirken ölümlerin yüzde 90’ı düşük ve orta gelir düzeyi ülkelerde meydana geliyor.” dedi.
Hava kirliliğinin en yoğun olduğu yerleri sıralayan İpteş, “Dünyada havanın en kirli olduğu ülkeler sıralamasına baktığımızda Suudi Arabistan, Katar, Mısır ve Bangladeş havanın en kirli solunduğu ülkeler oldu. Havanın en temiz olduğu ülkeler ise sırasıyla; Solomun Adaları, Yeni Zelanda, Kiribati, Brunei Darüsselam, Vanuatu, İsveç, Micronesi, Fiji ve Avustralya oldu. Türkiye’de havayı en kirli soluyan ilk üç şehrimiz sırasıyla Batman, Hakkâri ve Gaziantep olarak belirtildi.” diye kaydetti.
Milas’ta özellikle kış aylarında yaşanan hava kirliliği hakkında da açıklama yaptı. Fosil yakıtların yanı sıra İpteş, egzoz gazlarının da hava kirliliğinin ana etmenlerinden biri olduğunu belirterek “Araçların ürettiği ve havaya salgıladığı gazlar, hava kirliliğine neden olmaktadır. Egzoz gazları, kalitesiz fosil yakıt tüketimi ve kalorifer yakım saatlerinin uyulmaması tehlike boyutunu artırıyor. Kirli hava, sağlık açısından ciddi alarm veriyor.” şeklinde konuştu.
Erdoğan’ın vektörler hakkında sorduğu soruya İpteş, Milas Toplum Sağlığı Başkanlığı olarak yaz aylarında biyosidal mücadele ettiklerini de sözlerine ekledi.
İpteş ayrıca canlı yayında; Milas’ta 2 adet sabit hava kalitesi izleme istasyonu olduğunu ve yaşanan teknik arızadan dolayı hava kalitesinin izlenemediğini belirtti. Arızanın en yakın zamanda sonlanacağını dile getiren İpteş, Milas’ta kurulacak olan Organize Sanayi Bölgesi ile doğalgazın hizmete gireceğini de kaydetti.
Yaklaşık 2 saat boyunca canlı yayınlanan program, Milaslı dinleyiciler tarafından oldukça ilgi gördü.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin