A+ A A-

 

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, seçime girme kriterleri yetersiz olduğu gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla 24 Haziran'da yapılacak genel seçime giremeyecek partiler arasında yer almalarına ilişkin kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdı.

240518dsp.jpg
Haber: Yunus Emre Demirtaş
DSP, 24 Haziran'da yapılacak genel seçime giremeyecek partiler arasında yer almalarına ilişkin kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdığını açıkladı.
Kararın AİHM’e taşınmasının ardından açıklama yapan Muğla DSP İl Başkanı Ali Durna , "AİHM'den herhangi bir olumsuz karar geleceğini düşünmüyoruz. Bu, Türkiye açısından dünya siyaseti adına uluslararası camiada, YSK eliyle yaratılmış bir ayıbın tespiti olacak. Mutlaka Türkiye demokrasisi bundan faydalanacak. İnşallah, bundan sonraki süreçte YSK bu tip haksız kararlara imza atmaz. Bu kararı ile DSP bu seçimlere katılmayabilir ama önümüzdeki seçimler açısından herhangi bir sıkıntısı yok. 27 Nisan itibariyle bugün bir seçim yapılsa DSP katılabiliyor. İYİ Parti için ortaya koydukları taktik, başka bir yöntemle bozulunca kendileri de boşluğa düştü ama bu boşluğa düştükleri ve yaptıkları hukuksuzluğu ortadan kaldırabilecek o iradeyi gösteremediler. İyi niyeti gösteremediler ve bugünü yaşadık. Keşke olmasaydı. Önümüzdeki süreç AİHM'in, DSP'nin de haklılığını ortaya koyan bu kararı ile şekillenecektir diye düşünüyorum" dedi.
YSK'ya yönelik eleştirilerini sürdüren Durna, "Suyun başına oturmuşlar, her türlü hukuksuzluğu, kanunsuzluğu, belli bir merkezin iradesinde olmak üzere görev yapar hale gelmişler. 33 yıllık DSP'yi seçimlere sokmamak üzere bir stratejinin içine girdiler. DSP'nin seçimlere giremeyen partiler içerisinde olmadığını görünce itirazımızı yaptık. YSK, 'Partilerin kongrelerini de yapmış olması gerekiyor' dedi. YSK'nın böyle bir yorum yapma yetkisi yok çünkü yasa açık. Siyasi Partiler Yasası, 'Partilerin illerin yarısında örgütlü olacağını ve o illerin 3'te 1 ilçesinde teşkilatının kurulu bulunacağını' söylüyor. 2017 yılının son aylarında bir yeni parti kuruldu. Bu partinin seçimlere katılmasını engellemek adına, böyle bir yorum ortaya attılar" ifadelerini kullandı.
Durna, açıklamasında son olarak şunları kaydetti: “YSK'nın kanunsuz ve hukuksuz yorumları sonucunda oluşturulmuş bu düzen sonrasında İYİ Parti'ye atılan kurşunla DSP vuruldu."

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin