A+ A A-

 

Muğla AK Parti Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk, Gökova Körfezi ile ilgili basında çıkan haberler nedeniyle doğal sit alanlarının imara açılması konusunu yeniden değerlendirerek, ortak basın açıklaması yaptı.

020418ozyerozturk.jpg
Haber Merkezi
Muğla AK Parti Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk, Gökova Körfezi ile ilgili basında çıkan haberler nedeniyle doğal sit alanlarının imara açılması konusunu yeniden değerlendirerek, ortak basın açıklaması yaptı.
Yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Basında Gökova Körfezi, Marmaris, Ula ve Menteşe bölgelerinin imara açıldığı yönünde yanlış değerlendirmelere yol açabilecek haberlere yer verilmektedir. Kamuoyunun doğru ve açık olarak bilgilendirilmesi için bu açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce 2014 yılından itibaren Ülkemizin bütününde başlatılan Doğal Sit Alanlarının yeniden değerlendirilmesi çalışmalarında IUCN (İnternational Union for Conservation of Nature) Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’ne ait yeni sit statüleri dikkate alınmaktadır. Doğal sit alanlarında daha önce kullanılan 1. 2. 3. derece doğal sit derecelendirilmesi yerine yeni yapılan çalışmalarda Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin, kesin korunacak hassas alanlar, nitelikli doğal koruma alanları ve sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanları kriterleri kullanılmaktadır.
Bununla ilgili olarak kamuoyunda yaygın olarak bir yanlış anlama olduğu anlaşılmaktadır.
Kesin korunacak hassas alanlar eski 1.derece sit statüsünün karşılığı değildir. Kesin korunacak hassas alanlar 1. derece doğal sit statüsünden daha üst bir koruma statüsü sağlamaktadır. Örneğin 1. derece doğal sit alanlarında tek katlı günübirlik tesis yapma imkânı varken, kesin korunacak hassas alanlarda hiçbir inşai izne imkan verilmesi söz konusu değildir. Kesin yapı yasağı vardır. Kesin koruncak hassas alanlarda sadece bilimsel araştırmalara (Ekolojik sistemin, doğal yaşamın gözlenmesi gibi) izin verilebilir, devrilen ağaçların dahi kaldırılmasına izin verilemez. (Kesin korunacak hassas alandaki özel mülk sahiplerinin mülklerine herhangi bir tasarruf imkânı inşaat, tarım vb. kalmadığından Devlet tarafından kamulaştırma zorunluluğu getirilmiştir.)”
“DOĞAL SİT ALANI ARTTI”
Yeni doğal sit alanlarının belirlenmesine ilişkin çalışmada, eskisine oranla yeni doğal sit alanlarının arttığına dikkat çeken AK Partili Vekiller Özyer ve Öztürk: “Eski 1. derece doğal sit statüsünün karşılığı olarak nitelikli doğal koruma alanları eş değerlik arz etmektedir. Yukarıda da ifade edildiği gibi eski 1.derece doğal sit alanlarında tek katlı günübirlik tesisler yapılabilmekte iken nitelikli doğal koruma alanlarında da yine tek katlı ahşaptan bungalov türü doğayla aykırılık teşkil etmeyerek bütünleşecek türde yapılara izin verilebilecektir. Nitelikli doğal koruma alanlarında, taş, toprak, kum dahi alınamaz, toprak, çöp, cüruf dökülemez, taş, tuğla, mermer, kum ve maden ocağı açılamaz. Görüldüğü gibi tamamen eski 1. derece doğal sit alanı özelliklerine haizdir. Kesin korunacak hassas alanlar eski 1.2.3. dererce doğal sit statüsünün üzerinde bir koruma statüsü içermektedir. Eski 1.derece doğal sit statüsünün karşılığı, Nitelikli Doğal Koruma Statüsüdür. Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı statüsü eski 2.ve 3.derece doğal sit statüsüne karşılık gelmekte ve düşük yoğunluklu inşaata izin vermektedir. Bu genel ilkeler açısından değerlendirildiğinde Muğla Gökova Bölgesinde eski 1. 2. ve 3. derece doğal sit alanlarının toplamı 36.282 ha’dır. Bu alanın 35.528 ha kısmı 1.derece, 754 ha’lık kısmı 3.derecedir. Yeni yapılan Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporları doğrultusunda doğal sit alanı olarak belirlenen alanın toplamı 44.021 ha’dır. Bu 44.021 ha alanın, 14.991 ha’lık kısmı Kesin Korunacak Hassas Alandır. Yani 1.derecenin de üstünde koruma statüsü verilmiştir. 26.979 ha’lık kısmı Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak tescil edilmiştir.
14.991 ha+26.979 ha=41.970 ha’lık alan, yani eski 36.282 ha’lık toplam sit alanından daha büyük bir alana 1.derece ve üstü doğal sit statüsü verilmiştir. Sadece mevcut yerleşim yeri olan 2.051 ha alan sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı olarak tescil edilmiştir. Bütün bunlara rağmen sit alanlarının daraltıldığı, doğal alanların ranta açıldığı şeklindeki tüm ifadeler siyasi ranta yöneliktir. Gerçekleri ifade etmemektedir. Muğla Gökova Körfezi’nde daha önce 36.282 ha olan sit alanı 44.021 hektara yükseltilmiştir. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.” açıklamasını yaptılar.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin