A+ A A-

 

İttifak yasası Anayasa Komisyonu’nda görüşülmeye devam ediliyor.

070318ittifak_84d0b.jpg
Haber: Hamza Balandı
Teklifin maddeleri üzerindeki görüşmeler bu tartışmayla başladı. CHP'li komisyon üyeleri teklifin tümüyle Anayasaya aykırı olduğuna dair önerge vererek teklifin görüşülmesinin reddini istedi. Ancak, AKP ve MHP'li üyelerin oylarıyla Anayasaya aykırılık önergesi reddedildi.
İttifak yasasının seçim Kanununda öngörülen değişiklikler öncelikle görüşüldü. Görüşmeler sırasında en çok tartışma yaratan konu, Mühürsüz oyların geçerli olacağına dair düzenlemeydi. CHP'li Komisyon üyeleri bu düzenlemeye oldukça sert tepki gösterdi. Zaman zaman sesler yükseldi. CHP Grup Başkan vekili Özgür Özel, “Teklifin mühürsüz oyların geçerli kabul edilmesi yasadışıydı, şimdi yasal hale getiriyoruzun itirafı” olduğunu söyleyerek, önümüzdeki seçimlerin şaibeli olacağının şimdiden anlaşıldığını söyledi.
OYLAR AYNI ZARFA KONUYOR
Anayasa Komisyonu üyesi de olan Muğla Milletvekili Av.Akın Üstündağ, 2015 seçimlerine 20 milyon oy pusulasının fazla basıldığını, bu kadar fazla basılan oy pusulalarının bir yerlerde kullanıldığını, asıl yapılması gerekenin bu fazla oy pusulalarının basımının engellenmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Mühürsüz oyların geçerli olmasını istemenin başta ben bu oyları çalacağım demektir. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde her iki oy pusulasının aynı zarfa atılması seçmende psikolojik baskı yapılması demektir. Oyunu Milletvekili seçiminde bana oy verdiysen Cumhurbaşkanlığı seçiminde de bana oy ver anlamına gelmektedir. Bu tip uygulamalar seçmeni yönlendirme amaçlıdır ve seçim hukukuna uygun değildir. Çok ince hesap yapmışsınız. Oy pusulaları zarfa girsin diye zarfı büyütüp sandıktaki deliği büyütmeyi bile düşünüp, oyları büyüteceğinizi sanıyorsunuz. Ama oy kabininden başka bir oy kabinine giderken seçmenin kendilerini unutmasından korkanlar, ilk seçimde seçmenin tokadını yiyecektir. Korkunun ecel faydası yoktur. Seçim mühendisliği ile bir yere varamazsınız.”
PARTİLERİN İTTİFAKI KONUSU GÖRÜŞÜLECEK
Görüşmelerin ilk gününde 9 madde kabul edildi. Kabul edilen maddeler arasında mühürsüz zarf ve oyların geçerli kabul edilmesi, Valiliklerin ve il seçim kurullarının kararı ile seçim bölgelerini birleştirilememesi, aynı binada oturan seçmenlerin farklı sanık bölgelerine kaydırılabilmesi, Sandık Kurulu Başkanlarının kamu görevlileri arasından belirlenmesi, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinde oy pusulalarının aynı zarfa konulması, Sandık alanının sadece sandığın bulunduğu oda veya bölüm olarak belirlenmesi, herhangi bir kişinin ihbarı üzerine kolluk kuvvetlerinin sandık başında bulunabilmesi maddeleri de bulunuyor.
Görüşmelerin ikinci gününde Partilerin İttifak yapabilmesine ilişkin maddeler görüşülecek.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin